banner

Bahçeşehir'den Suriyeli mültecilere Türkçe eğitimi
Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Küresel Politikalar Enstitüsü (Global Policy Institute - GPI) tarafından düzenlenen ve Suriyeli mültecilerin dünü, bugünü ve geleceğinin masaya yatırıldığı konferansta konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, bu yaz 300 bin mülteci öğrenciye Türkçe öğretmek için çalışmalara başladıklarını belirtti.
enver_yucel_gpiKüresel Politikalar Enstitüsü (GPI) tarafından “Suriye: Geçmiş, Bugün ve Gelecek” başlığıyla Washington DC’de gerçekleşen konferansa, BM Filistin Büyükelçisi Dr. Riad H. Mansour, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Amerikan-İslam Ilişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad, New York Üniversitesi’nden Prof. Selçuk Şirin, GPI Başkanı Prof. Walid Phares, Dr. Halil Mutlu, ABD hükümet yetkilileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Konferans mültecilerin yerleştikleri ülkelere entegrasyonlarına katkıda bulunacak uygulanabilir politika önerileri sunma amacıyla düzenlendi.
Mülteci krizinin eğitim boyutlarına değinen Enver Yücel, Suriyeli mülteciler için bu yıl 3 milyon dolar daha yatırım yaptıklarını dile getirdi. Yücel; Suriyeli mültecilere Türkçe öğretmek üzere 150 öğretmen yetiştirdiklerini, bu yaz 5 bin öğretmen ile 300 bin öğrenciye Türkçe öğretmeyi hedeflediklerini belirtti. Yücel, “Her şey ortada. Suriye’deki savaş susacak, bir taraftan da mülteci konumundaki insanlar eğitilerek ülkelerine geri gönderilecek. Bütün bunları yapabilmek için maddi ve manevi güce ihtiyaç var. Türkiye 9 milyar doların üzerinde para harcadı, AB ülkeleri ise bugün 3 milyar dolar yardımı verelim mi, kaç yılda verelim, nasıl verelim bunları tartışıyor. Avrupa Birliği ülkelerine soruyorum; sizin gözünüzde bir mülteci çocuğu kaç para eder? Bir yaşında, on yaşında çocuğun korkusu olabilir mi? Bu insanları ülkelerinize almamak için sınırları kapatmak Avrupa Birliği’ne ne kadar yakışıyor” dedi.
MÜLTECİ SORUNUNA EĞİTİMCİ BAKIŞI
Amerikalı yetkililerle, milletvekilleriyle, senatörlerle ve bütün ilgililerle Suriye’deki mülteci konusunu gündeme getirdiklerini söyleyen Enver Yücel, ‘’Türkiye’de yaşayan 2.7 milyon mülteci içerisinde 700 bin çocuk var ve okul çağındaki bu çocuklara mutlaka eğitim verilmesi gerekiyor. Eğitimden uzak kalırlarsa yarının dünyası için bu durum problem olabilir. Aynı zamanda insanlık olarak, medeniyet ve kültür olarak da bu konuya duyarsız kalamayız. Bu durumu ortaya çıkaran nedenleri, özellikle Suriye’deki terörist grupları, Türkiye’de yaşanan terör olaylarının arkasında hangi grupların, ülkelerin olduğunu birlikte çalıştığımız müttefikimiz, dost ülkemiz olan Amerika’nın daha iyi görebilmesine katkı sağlamak istedik. Bu bataklığın kurutulup, buradaki insanlık dramının bir an önce bitmesini arzu ettiğimi de yine buradaki yetkililerle paylaştım’’ diyerek sözlerini noktaladı.
ABD’NİN GÖÇMENLERE BAKIŞI BÖLGESEL FARKLILIKLAR GÖSTERİYOR
Amerika’da göçmelere bakışı bölgesel olarak değerlendiren Dr. Halil Mutlu, ‘’Amerika’da göçmenlere bakış yerel olarak çok farklı karakterler arz ediyor. Mesela Orta ve Güney kısımlar göçmenlere daha kapalı bir görüş ve kabulleniş sergilerken Kuzey Doğu Eyaletleri New York gibi, Connecticut gibi, Main gibi yerler mültecileri biraz daha kabul edebilen, iyi karşılayabilen yerler olabilmekte. Bununla ilgili olarak geçen hafta Connecticut Valisi ile bir yemekte bir araya geldik ve kendisine bu konu ile alakalı teşekkürlerimi, taktirlerimi ilettim. Çünkü Vali, Suriye gibi yerlerden gelecek göçmenleri açık gönüllükle kabul edeceklerini ilan etti. Bu gibi yerler göçmenler açısından çok güzel olacak ve inanıyorum ki onlara çok iyi fırsatlar sunacak’’ ifadelerinde bulundu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.