banner

Okullar boykot edildi, eğitim durdu
Barış ve Demokrasi Partisi’nin ‘Hayatı durdurun’ çağrısı üzerine esnafın büyük bir bölümü kepenk açmazken, bölgede çocuklar okula gönderilmedi, polis yoğun güvenlik önlemleri aldı

VAN

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevindeki Kürt siyasi tutukluların eylemini desteklemek için ‘Hayatı durdurun’ çağrısı yapmıştı. Çağrı üzerine sabah saatlerinden itibaren kent merkezinde kepenkler açılmazken, bazı bölgelerde ise okullar boykot edildi. Sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri, ara sokaklarda dolaşarak grupların toplanmasına engel olmaya çalışıyor. Polis ekipleri gruplar halinde dolaşan ve durumundan şüphelendiği kişileri ise kimlik kontrollerini yaparak üst aramasından geçiriyor. Öte yandan BDP çadırında toplanan vatandaşlar ise cezaevine kadar yapılacak olan yürüyüş için bekliyor.

BATMAN

Batman genelinde kepenk açmayan esnafın yanı sıra kenar semtlerdeki bir çok aile çocuklarını okula göndermedi.

DİYARBAKIR

Silvan ilçesinde kepenk ve kontak kapatma eylemi yapıldı. İlçe merkezinde eczane ve fırınlar dışında bütün esnaf kepenk kapattı.BDP Silvan İlçe Başkanlığı saat 12.00'da ilçe binası önünden eski belediye binası önüne kadar yürüyüş yaparak, oturma eylemiyle açlık grevine destek vereceğini açıkladı.

HAKKARİ

İlçe merkezinde geniş güvenlik önlemi alınırken, BDP’lilerin öğle saatlerinde oturma eylemi yapacağı bildirildi.

ŞIRNAK

Silopi ilçe esnafı bugün kepenklerini açmadı. İlçede sadece fırın ve eczaneler açılırken, diğer iş yerleri kepenklerini açmadı. Cadde ve sokaklardın boşaldığı ilçede şu ana kadar herhangi bir olay yaşanmadı. İlçede gergin bekleyiş devam ediyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.