banner

43 yıldır okuduğu gazeteleri biriktiriyor
Muş'un Varto İlçesi'nin Çaylar Köyü'nde çiftçilik yapan 57 yaşındaki Nazım Uzunboylu 43 yıldır okuduğu gazeteleri biriktiriyor.

gazete biriktiriyorMuş'un Varto İlçesi'nin Çaylar Köyü'nde çiftçilik yapan 57 yaşındaki Nazım Uzunboylu, günde 6- 7 gazete okumakla kalmıyor ve 43 yıldan beri aldığı tüm yayınları arşivliyor. Uzunboylu'nun evinin bir odasında biriktirdiği gazete arşivinden adli olaylar için gelenlerle öğrenci ve bilim adamları yararlanıyor.

Evli ve 3 çocuk babası Nazım Uzunboylu, günlük gazeteleri biriktirmeye 14 yaşında başladı. Her gün satın aldığı 6- 7 gazeteyi okuduktan sonra arşivleyen Uzunboylu, önemli haberler hakkında ajandasına notlar düşüyor. Eşi Gülbahar'la birlikte evlerinin bir odasını gazete arşivine ayıran Uzunboylu, 2001 yılında rahatsızlığınarak hastaneye kaldırıldı. Uzunboylu, hastaneden çıktıktan sonra gazete okumaya ve arşivlemeye devam etti. Almanya’da yaşayan iki çocuğunu ziyarete gittiğinde ise bu kez Alman gazetelerini arşivleyen Nazım Uzunboylu şöyle konuştu:

"Gazete arşivim, faili meçhul cinayetler, trafik kazasında yaşamını yitirenlerin yakınlarına, avukat, bilim adamı ve öğrencilere ışık tutuyor. Son iki ayda Diyarbakır’a sadece 400 gazetenin fotokopisini verdim. Bu gazeteler birer delil olarak kullanılıyor. Bugüne kadar yüzlerce kişiye yardım ettim. 43 yılda biriktirdiğim gazetelere gözüm gibi bakıyorum. Onların yıpranmaması için odayı havalandırıp gazete ve dergilerin tozunu alıyorum. Bu çok değişik ve güzel bir duygu. Ben ölürsem çocuklarımın bunu sürdürmesini istiyorum."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.