banner

Maliye Bakanı’ndan öğretmen atamaları açıklaması
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen atamaları, öğretmen açığı ve hükümetin öğretmen atamalarıyla ilgili politikalarını NTV’ye değerlendirdi

Maliye Bakanı’ndan öğretmen atamaları açıklamasıMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündemdeki gelişmeleri NTV canlı yayınında Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'e değerlendirdi.

Kamu çalışanlarına enflasyon farkı

Kamu çalışanlarına enflasyon farkı zammı konusunda bir çalışmanın yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Şimşek, 2012'nin ilk 6 ayında enflasyon oranının yüzde 1,9 olduğunu, fakat memura yüzde 4 oranında maaş artışı yapıldığını söyledi.

Yılın ilk yarısında enflasyonun 2 katından fazla maaş artışı yapıldığına dikkati çeken Şimşek, ''(Yılın ikinci yarısında) İlk 4 ayda enflasyon yüzde 3,35 şu an itibariyle. Yani önümüzdeki 2 ayda enflasyon eğer 0,65 puanın altına düşmezse veya o civarda kalmazsa takdir edersiniz ki ilave artış gündeme gelebilir'' dedi.

"Her mezun olanı atayamayız"

Atanamayan öğretmenler konusunda nasıl bir takvimin işleyeceğinin sorulması üzerine Şimşek, orta vadede öğretmen ihtiyacını sıfırlayacaklarını fakat bunun herhangi bir şekilde eğitim fakültelerinden mezun olmuş herkesi öğretmen olarak atayacakları anlamına gelmediğini bildirdi.

Şimşek, öğretmen açığının sıfırlanmasından sonra belki emeklilerin yerine hariç olmak üzere hiç öğretmen atanamayacağını kaydederek, ''Dolayısıyla o konunun yanlış anlaşılmaması için çok açık ve net konuşuyorum bizim sıfırlayacağımız alan öğretmen açığıdır'' dedi.

Sözleşmeli personelin kadroya alınması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışma yaptığını ancak zamanlaması konusunda tam bir süre veremeyeceğini söyledi. Olması gerekenin, işçi-memur ayrımının ortadan kalkması olduğunu dile getiren Şimşek, ''İdeal olarak vatandaşımıza kaliteli hizmet açısından, iyi performans açısından hiç kimseye hayat boyu garanti bir işin olmaması lazım. Çünkü bu performansı düşürüyor, hizmet kalitesini düşürüyor. İdeali bu ama Türkiye'de mevcut bir yapı var. Yapı bu çerçevede gidiyor'' dedi.

Maliye Bakanı Şimşek, kamu harcamalarında israfı azaltmayı amaçladıklarını belirterek, kamu harcamalarının önceliklendirilmesine, kamu harcamalarında varsa bir takım fazlalıkların gözden geçirilmesine yönelik, ''kısılabilecek kamu harcaması var mı'', ''yanlış uygulamalar var mı'', bütün bunları gözden geçirmek üzere yeni yaklaşım içinde olacaklarını daha önce ifade ettiklerini belirtti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.