banner

Yıllardır süren bu uygulama tarih oluyor
Resmi yazışmalardaki ifadeler değişiyor, Resmi yazışmalar taslağı,dilekçelerde artık bu ifadeler yer almayacak

Hükümet, Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te yeni bir düzenlemeye gidiyor. Başbakanlık, yeni hazırladığı taslakta resmi yazışmalarda yıllardır kullanılan ‘arz ederim, rica ederim’ gibi ifadelere yeni düzenleme getiriyor

Yeni hazırlanan resmi yazışmalar taslağıYeni hazırlanan resmi yazışmalar taslağı ile vatandaşlara gönderilen resmi yazışmalarda yer alan ve alt kademeyi ifade eden “rica ederim” sözü kullanılmayacak. Onun yerine, “saygılarımla”, “iyi dileklerimle” ifadelerine yer verilecek.  Bürokratlar arasında ise, arz ve rica kelimeleri ise kullanılmaya devam edilecek.

Star Gazetesi’nin haberine göre, Başbakanlık, Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı hazırladı. Başbakanlık tarafından görüşe açılan taslakta, “vatandaşı” memurun üstünde gören düzenlemelere yer verildi. Bu konuda, en önemli değişiklik ise, dilekçelerde, resmi yazıların en alt kısmında yer alan, “arz ederim”, “rica ederim” ifadelerinde yapıldı. Mevcut yönetmelikte, alt makamlara gönderilen resmi yazılarda, “rica ederim” üst makamlara gönderilen yazılarda ise, “arz ederim” ifadesi kullanılıyor. Resmi kurumlardan vatandaşlara gönderilen her türlü yazıda ise,  “rica ederim” ifadesine yer veriliyor. Bir anlamda, vatandaş bir alt makam statüsünde görülüyor.

Rica ederim yerine ‘saygılarımla’ ifadesi kullanılacak

Yeni hazırlanan taslakta ise, bu uygulamaya son veriliyor. Bundan sonraki süreçte, resmi kurumlardan vatandaşlara gönderilen yazılarda, “rica ederim” ifadesi yerine, “saygılarımızla”, “iyi dileklerimle” ifadelerine yer verilecek. Yani vatandaş, üst makam olarak kabul edilecek. Ayrıca yine aynı taslak ile, vatandaşın dilekçelerinde, “arz ederim” ifadesinin kullanılması zorunluluğu da kaldırılıyor. Buna göre, “arz ederim” ifadesi yer almayan dilekçeler de, devlet kurumları tarafından kabul edilecek.

Yönetmelik taslağı, kamu kurumlarından vatandaşlara gönderilen borç ve ceza tebligatlarına da yansıyacak.  Özellikle vergi gibi borçların ödenmesi için vatandaşlara gönderilen tebligatlarda yer alan, “borcunuzu ödemeniz rica olunur” ifadesi yerine, “borcunuzu 7 gün içinde ödeyiniz, saygılarımızla” ifadesi kullanılacak.

(star)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.