banner

Katalanlar, Katalanca eğitim istedi
İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde düzenlenen gösterilerde, İspanyol hükümetinin eğitim reformu protesto edilip, okullarda Katalanca eğitim savunuldu.

catalan''Somescola'' adlı platformun çağrısıyla Katalonya'da 50 farklı yerde yapılan gösterilerin en büyüğü Barcelona'daki Sant Jaume meydanında gerçekleşti. ''Herkes için bir ülke, katalanca okul'' sloganı altında yapılan gösteriye Katalonya'da faaliyet gösteren siyasi partilerin büyük çoğunluğu destek verdi. İspanya Eğitim Bakanı Jose İgnacio Wert'in açıkladığı, Katalan okullarında İspanyolca dilini Katalanca dilinin üzerinde tutmayı öngören eğitim reformuna karşı çıkan binlerce Katalan, mevcut durumda olduğu gibi eğitimde Katalanca'nın daha fazla öne çıkarılmasını istedi. Okunan manifestoda, Katalonya'daki eğitim sisteminin ''uluslararası toplum tarafından övüldüğü ve Katalan eğitim modelinin başarılı olduğu'' savunularak, İspanya Eğitim Bakanı'nın önerdiği reform ''faydasız, merkeziyetçi ve gerici'' yorumlarıyla eleştirildi.

Gösterilerde Katalonya'nın bağımsızlığını isteyen sloganlar da atıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.