banner

Yasaklı kitaplar 5 Ocak’ta özgürlüğüne kavuşuyor
Yasaklı kitaplar 5 Ocak’ta özgürlüğüne kavuşuyor

''3. Yargı Paketi''ndeki düzenleme doğrultusunda, 31 Aralık 2011'e kadar Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu'nun toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı verdiği 453 kitapla 645 gazete, kitap, dergi, broşür ve pankart, 5 Ocak'a kadar ''yasakların devamı niteliğinde bir karar alınmaması'' durumunda özgür kalacak.

''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan ve 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren kanunun 78. maddesiyle Basın Kanunu'na eklenen geçici madde kapsamında, 31 Aralık 2011'e kadar mahkemeler, yetkili mülki idari amirlikleri ve diğer makamlarca basılı yayınlarla ilgili verilmiş toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararlarının, kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelmesini öngörüyordu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, ''31 Aralık 2011'e kadar basılı yayınlara ilişkin toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararlarını'' içeren listeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'na göndermişti. Listede, hakkında toplatma kararı verilen 453 kitaplae 645 gazete, dergi, broşür ve pankart yer alıyordu.

Bu yayınlar üzerindeki yasak kararı, 5 Ocak'a kadar mahkemeden yasakların devam etmesi yönünde bir karar alınmaması durumunda kalkacak.

Basın savcılığı yasak istemedi

Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün koordinesinde İstihbarat ve Terörle Mücadele şube müdürlüklerinin katılımıyla kurulan komisyon, 67 kitapla 16 gazete ve dergi üzerindeki yasak kararının devam etmesi gerektiği yönündeki görüşünü başsavcılığa iletmişti.

Yayın listesini inceleyen Basın Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, listedeki Sıkıyönetim Mahkemeleri, DGM ve CMK'nın 250. maddesiyle görevli mahkemelerce yasaklanan yayınlarla ilgili listeyi gereğinin takdiri için Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne iletmişti.

Kayral, yaptığı inceleme sonucunda TMK 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gönderilen yasaklı yayınlar dışındakilerle ilgili, mahkemeden ''yasağın devam etmesi'' isteminde bulunmadı ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

TMK 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, kendilerine ulaşan yasaklı yayınlar üzerindeki incelemesini sürdürüyor. Başsavcıvekilliği'nin, 5 Ocak'a kadar yasakların sürmesini talep etmemesi durumunda, bu yayınlar üzerindeki yasak da kalkacak.

Yasaklı kitaplar listesi

Başsavcılığa gönderilen listedeki bazı yasaklı kitaplar şöyleydi:

''CHP ve Ecevit'i Tanıyalım, Devlet ve İhtilal (V.I.Lenin), Demokrasi Risalesi (Yaşar Kaplan), Kürt Aydını Üzerine Düşünceler (İsmail Beşikçi), Komünist Manifestosu, Kurtuluş Savaşı Destanı (Nazım Hikmet), Makaleler (Rusça, Sultan Galiev), Vur Emri (Abdurrahim Karakoç), Yeni Şiirler (Nazım Hikmet), Nazım Hikmet'in Bütün Eserleri, Türkiye'de İnsan Hakları Panoraması (İHD yayını), MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in MGK'ya Cevabı, National Geographic Atlas of the World, Bolşevik Partisi Tarihi (J.Stalin), Çetenin Kimliği (Salman Yüksel), Dersim Türküleri, Azizname (Aziz Nesin)''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.