banner

İnce’den İİBF ve Eğitim Fakültesi öğrencilerine çağrı
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ''Türkiye'de gençlerin önündeki engel; soruların çalınması, torpilin olması, KPSS ile ilgili oyun oynanması, ballı kurumlar yaratılması ve yandaşlara iş sağlanmasıdır'' dedi.  İnce,''Türkiye'de İİBF ile eğitim fakülteleri öğrencileri bizim yanımızda dursun biz bu AKP'yi yıkarız, 600 bin kişi, perişan ederiz bunları'' açıklamasında bulundu.

İnce, parti grubunda bir grup İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu ''işsiz gençleri'' kabul etti.

Gençler adına konuşan İdil Öztürk, atamayı bekleyen 350 bin İİBF mezunu olduğunu belirterek Kasım 2012 sınavında bu mezunlardan sadece 722'sinin işe başlatıldığını söyledi.

Ziraat Bankası'nın 2 bin 500'ü lise mezunu olmak şartıyla banko memuru toplam 3 bin 240 kişiyi istihdam edeceğini vurgulayan Öztürk, ''350 bin İİBF mezunu işsiz gezerken bir devlet bankası neden lise mezunu bankacı alır- Eğer lise mezunundan bankacı olabiliyor ise biz neden iktisat, işletme ve buna benzer bölümler okuduk ya da bu bölümler neden var'' diye sordu.

Sınavlarda usulsüzlük

Muharrem İnce ise ''Senin çocuğun da işsiz kalsın, her üniversite mezununa iş bulmak mecburiyetinde değilim diyen bir Başbakan var bu ülkede. Türkiye'nin en ciddi sorunlarından birisi; bu Başbakan'ın bakış açısıdır'' dedi.

İnce, şunları kaydetti:

''KPSS, bu ülke için gerçekten bir devrimdir ama KPSS bugün güvenirliği yoktur. Çünkü Türkiye'nin en güvenilir kurumu olan ÖSYM'yi bu iktidar mahvetmiştir. ÖSYM'nin itibarı artık ayaklar altındadır. Türkiye'de Eğitim Bilimleri Sınavında, Polis Meslek Yüksekokulu sınavlarında, Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda, Uzman Yardımcılığı Sınavı'nda yolsuzluk, usulsüzlük, hırsızlık, soru çalma oldu mu- Oldu. Yani aklınıza hangi sınav geliyorsa o sınavlarda bir problem vardır.

Sizin okulunuzdan mezun olan gençlerimizin kaymakam olma hakkı var. Peki kaymakamlık sınavında yazılıda ilk 20'ye girenin 16'sının mülakatta elendiğini biliyorsunuz, değil mi- Hatta yazılıda iki kere üst üste birinci olan çocuk, mülakatta elendi. Böyle bir ülkede yaşıyoruz artık; hukukun, adaletin, liyakatin, güvenilirliğin olmadığı. Türkiye'de ne yazık ki mülakatlarda kameranın kaldırılmış olması torpili azdırdı, bu noktaya getirdi.

İşsizliğe bakış açısı bu olan bu dahi Başbakan'ın, dünyanın tek dahisidir bu, bulduğu çözüm neydi biliyorsunuz; 'Her TOBB üyesi bir kişiyi işe alsa işsizlik çözülür' demişti. Böyle bir mantık Türkiye'de gençlerin işsizlik sorununu çözebilir mi-''

Ballı kurumlar

AK Parti iktidarı döneminde ''istisnai, ballı kurumlar'' yaratıldığını savunan İnce, gümrüklere alımda KPSS şartının kaldırılmasını buna örnek gösterdi.

İnce, işsizlik ile ilgili rakam oyunları olduğunu, rakamlarla oynandığını, torpil oyunları yapıldığını, mülakat, KPSS'siz işe yerleştirme, soru çaldırma oyunlarının var olduğunu belirterek, ''Türkiye'de İİBF ile eğitim fakülteleri öğrencileri bizim yanımızda dursun biz bu AKP'yi yıkarız, 600 bin kişi, perişan ederiz bunları'' dedi.

İnce, ''Türkiye'de gençlerin önündeki engel; soruların çalınması, torpilin olması, KPSS ile ilgili oyun oynanması, ballı kurumlar yaratılması ve yandaşlara iş sağlanmasıdır'' diye konuştu.

İnce, kendisine ''siz devlet büyüklerinden yardım istiyoruz'' diye seslenen İdil Öztürk'e de şöyle seslendi:

''Böyle milletvekillerine, grup başkanvekillerine, başka siyasetçilere, bakanlara falan 'devlet büyüğü' demeyin, Başbakan kızar böyle şeylere.

Şundan kızar; Hürrem Sultan'ı bile hacca gönderecek yakında, tesettüre kapattırdı, diziyi değiştirdi, Ramazan ayı getirdi. Yani dedi ki, 'Benden başka padişah olamaz bu memlekette, sen kimsin Kanuni'yi gösteriyorsun, bir tek ben varım' dedi. Devlet büyüğü de odur, küçüğü de, vali de, kaymakam da odur. Hatta şimdi Cumhurbaşkanı olursa başbakanı da aradan çıkartmak istiyor, başbakan da O olmak istiyor, onun için ben bir abiniz olarak katlanırım buna da Başbakan'ın duyacağı yerlerde demezsen iyi olur.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.