banner

800 bin öğrencinin kalbine bakılacak
İstanbul'da 800 bin öğrenciye online kalp taraması yapılacak.

kalpKamu Hastaneler Birliği Bakırköy bölgesine bağlı Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, yeni geliştirdikleri proje ile birliklerine bağlı Bakırköy, Kücükçekmece, Bahçelievler, Esenler, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca bölgesindeki kamu ve özel okullarda okuyan yaklaşık 800 bin ilköğretim okulu öğrencisini kalp taramasından geçirmeyi planlıyor.

Okulda öğrencinin EKG cihazı ile çekilen görüntüleri internet üzerinden merkezdeki uzman doktorların incelemesi için EKG yönetim sistemine (MUSE)aktarılacak.

Hem EKG yönetim sistemindeki yazılım hem de uzman doktorlar tarafından kontrol edilecek EKG'ler sayesinde birçok çocuğun kalp sağlığı çocukluk çağında kayıt altına alınarak, varsa mevcut hastalıkları da erken teşhisle tedavi edilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.