banner

Yerli malı IQ testi geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı, üstün yetenekli çocuklar için yeni strateji ve uygulama planı doğrultusunda ilk olarak IQ testlerini yaygınlaştıracak

 ‘Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı’na ilişkin bilgilendirme toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üstün yetenekli çocukların sayısına ilişkin soru üzerine Türkiye ’de şu ana kadar genel bir tanımlama çalışmasının yapılmadığını belirterek “Ancak BİLSEM’lerimize (Bilim ve Sanat Merkezi) devam eden yaklaşık 11 bin çocuğumuz var” diye konuştu. Dinçer, üstün yetenekli çocukların belirlenmesinde kullanılacak IQ testiyle ilgili olarak ise özel bir çalışma yürüttüklerini, testlerin daha yeni ve yerelleşmesine yönelik çalıştıklarını, bu çalışmanın iki-üç yıl süreceğini açıkladı. Dinçer’in verdiği bilgilere göre çocukların tanımlaması yapılırken sadece IQ testiyle yetinilmeyecek, akademik yetenek testi ve benzeri testler de uygulanacak. Çocuğun sporla ilgili olması durumunda o yönde eğitim verilecek. BİLSEM’ler TÜBİTAK veya üniversitelerle işbirliği ile gözden geçirilecek. Özel yetenekli çocuklar için yarı zamanlı özel sınıflar kurulacak.

Öte yandan Türkiye’deki okul çocuklarının kalp ritim haritası çıkarılacak. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, 6-18 yaş arası 800 bin öğrencinin elektrokardiyografilerini (EKG) çekerek çocuklarda ritim bozukluklarını tarayacak. Proje Bakırköy Bölgesi’nde 11 EKG cihazı ile başlatılacak.

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.