banner

50 bin sığınmacı Türkiye’de eğitimini sürdürüyor
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan yaklaşık 150 bin Suriyeli'den 47 binine eğitim hizmeti veriliyor.

Suriye'de yaklaşık iki yıldır süren iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan yaklaşık 160 bin Suriyeli'nin 13 çadır kent ile Kilis ve Harran'daki konteyner kentlerde her türlü ihtiyaçları karşılanıyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinasyonunda çadır ve konteyner kentlerde sığınmacılara barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik ve eğitim, haberleşme ve bankacılık hizmetleri veriliyor.

AFAD Başkanı Fuat Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki 14 kampta bulunan 301 derslikte sığınmacılara eğitim verildiğini bildirdi.

Kamplarda 700 civarında öğretmenle eğitim hizmetlerinin yürütüldüğünü belirten Oktay, şunları kaydetti:

''Yaklaşık 23 bin öğrencimiz var, yetişkin 24 bin civarında kişiye ise çeşitli kurslar aracılığıyla eğitim veriyoruz. Bunun yanı sıra 2 bin 900 de kreşlerde kalan çocuklarımız var. Bugüne kadar yaklaşık 500 binin üzerinde kişiye poliklinik hizmeti verdik, yine 7 bin 500'e yakın da ameliyat olmuş hastamız var. Hastanelerimize buradan sevk zinciriyle giden 80 bine yakın sığınmacı hastamız var. Türkiye bu anlamda konuklarına çok ciddi katkılarda bulunuyor.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.