banner

Öğrenci var, öğretmen yok
Karatay İlçesine bağlı Yenikent köyü sakinleri 150 çocuğun öğrenim gördüğü ilkokulda sadece 3 öğretmenin görev yaptığını belirterek sorunu Valiliğe taşıdı. Birçok kuruma başvurmalarına rağmen sonuca ulaşamadıklarını dile getiren aileler, okuldaki 7 öğretmen eksiğinin giderilmesini istedi.

Onlar çocukları için bir araya geldi. Konya Valiliğinin önünde oturarak yaptıkları eylem ise çıkar amaçlı değil, evlatlarının geleceği içindi. Kent merkezine 90 kilometre uzaklıkta olan Karatay İlçesi Yenikent köyünde yaşayan aileler, köyde ilkokul olmasına rağmen öğretmen açıklarının yıllardır giderilemediğini dile getirdi.

4’üncü sınıfa gelen bir öğrencinin halen okuma yazma sorunu yaşadığını belirten Yenikent İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Ahmet Kar, öğretmen eksiği nedeniyle artık çoğu ailenin çocuğunu okula göndermediğini söyledi. Kar, okula atanan öğretmenlerin kısa sürede tayinlerini isteyerek ayrıldığını, şu an ise 150 öğrencinin bulunduğu okulda sadece 3 öğretmenin görev yaptığını kaydetti.

Çocuklarının geleceğini düşündükleri için yetkililerden yardım isteyen köy sakinlerinden Tahsin Çelik, bir dönem içerisinde öğrencilerin 5 sınıf öğretmeni değiştirdiğini anlattı. Çelik,  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okuldaki tayinlerin araştırılması için müfettiş görevlendirilmesini istedi.

1986 yılında Malatya’dan Konya’ya bağlı Yenikent köyüne yerleştirildiklerini belirten Çelik, “Doğu’da hakim olan kız çocuklarını okutmama anlayışını bitirdik, ama şimdi onlara eğitim verecek öğretmen bulamıyoruz.” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.