banner

Alevilik seçmeli ders oluyor
12 yıllık kesintili eğitim sistemi Meclis’te görüşülmeye devam ederken yeni gelişmeler yaşanıyor. Müfredata Aleviler, Süryaniler, Hıristiyanlar ve Museviler için seçmeli dersler konulacak. Alevilerin yoğun yaşadıkları bölgelerde Aleviliği anlatan seçmeli dersler işlenecek.

Alevilik seçmeli ders oluyorMeclis Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşmeleri süren 12 yıllık eğitimle, müfredatta önemli değişiklikler olacak. İlköğretim ikinci kademesinde seçmeli dersler olacak. Seçmeli dersleri, MEB Talim ve Terbiye Kurulu belirleyecek. Kurul, seçmeli dersler listesi hazırlayacak. Ortaokulda Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri seçmeli olarak sunulacak. Dinî eğitim, mevcut uygulamadan farklılık gösterecek. Din dersi yalnızca Sünnilere yönelik olmayacak. Aleviler, Süryaniler, Hıristiyanlar ve Museviler için de seçmeli dersler getirilecek. Özellikle zorunlu din dersine karşı çıkan Aleviler için müfredata, yoğun yaşadıkları bölgelerde Aleviliği anlatan seçmeli dersler konulacak. Ayrıca spora yeteneği olan öğrencilere beden eğitimi dersinin yanı sıra spor saatleri seçmeli ders olarak sunulacak. Müzikle ilgilenen öğrenciler piyano, keman, solistlik gibi seçmeli dersler alacak. Yabancı dil alanında seçmeli dersler de konulacak. Mevcut ilköğretim müfredatı ile ilköğretim birinci kademe müfredatı aynı olacak. Dersler değişmeyecek. Bu kademede seçmeli ders veya bir mesleğe yönelik yönlendirme olmayacak.

Alevi nüfusun yoğun olduğu yerlerde Alevi öğretisini anlatan seçmeli dersler konulacağını söyleyen Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, "Alevi nüfusun yoğun olduğu yerlerde, örneğin Hacıbektaş ilçesinde öğrencilere Sünni dayatması olmamalı. Bu öğrencilere Alevi öğretisini anlatalım. Anayasa'da zorunlu din dersine karşılık bunun seçmeli olarak her öğrencinin kendi kökenine, tercihine uygun olarak düzenlenmesi taraftarıyım." diye konuştu.
 

Meclis'te Kürtçe seçmeli ders de gündemde

12 yıllık kesintisiz eğitime geçilmesini öngören yasa teklifinin Meclis Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmeleri sürerken Kürtçenin seçmeli ders olabileceğine yönelik iddialar ortaya atıldı. Teklifin 9 maddesinin seçmeli derslere imkân veriyor olması, Kürtçenin de bu kapsamda seçmeli ders olabileceği beklentisine yol açtı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise Kürtçeli seçmeli dersin ayrı bir konu olduğunu belirterek, iddiaları doğrulamadı. Komisyonda ilköğretim birinci kademe yerine ilkokul, ilköğretim ikinci kademe yerine de ortaokul ifadesi getirildi. Teklif yasalaşırsa 8 yıl kesintisiz eğitim sonrası kullanılan ilköğretim okulu ifadesi tarihe karışırken, eski ilkokul ve ortaokul sistemine dönülmüş olacak.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.