banner

Bakanlıktan 5 ve 9. sınıflara yeni müfredat
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013-2014 eğitim öğretim yılında 5 ve 9’uncu sınıflarda bazı derslerin müfredatı değiştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni Eğitim - Öğretim yılı başlarken 5 ve 9’uncu sınıf müfredatını artık öğrencilerin daha çok ilgisini çekecek şekilde düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013-2014 eğitim öğretim yılında 5 ve 9’uncu sınıflarda bazı derslerin müfredatı değiştirildi. Yeni değişimle birlikte 5’inci sınıfta Matematik, Fen Bilimleri ve İngilizce derslerinin; 9’uncu sınıfta Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerinin müfredatları tamamen yenilendi. Yeni müfredat, eskisine göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha detaylı planlandığı için konuların gereksiz ayrıntıları çıkarıldı ve öğrencilerin düzeyine uygun konu içerikleri belirlendi.

Müfredat Sıralama karmaşasına son

Eskiden müfredatın esnekliğinden dolayı MEB onaylı kitaplarda bile farklı konu sıralamaları bulunuyordu. Bu durum öğretmen ve öğrencileri olumsuz etkiliyordu. Yeni müfredatla bu durum düzeltilerek belli bir müfredat sırası zorunlu tutularak konu farklılığı karmaşası ortadan kaldırılmış oldu.

Matematik önyargısı yeni müfredatla kırılacak

Müfredatın değişmesiyle ilgili bilgi veren Zambak Yayın Grubu Yayın Genel Yönetmeni Sami Yıldız, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Müfredatın hafifletildiği ve Matematiğin daha kolay öğrenilebilir hale getirilmeye çalışıldığı memnuniyetle görülmektedir. Öğrenciler yeni müfredatla bilmeleri gerekmeyen birçok ayrıntıdan kurtuldular. Bu durum hem öğrencilere matematiği sevdirecek hem de matematik öğrenme düzeyi yükselecektir. Bunun sonucunda çocuklardaki “Ben matematiği yapamam” ön yargısı da kırılmış olacaktır. Ancak MEB’in yeni onayladığı 9’uncu sınıf matematik kitabının 1.100 sayfadan fazla olması çocukları olumsuz etkileyebilir. Yeni müfredatla matematik kolaylaştı derken bu tür kitaplarla çocukların gözü korkutulabilir.”

Zambak Yayınevi olarak 5’inci ve 9’uncu sınıflarda bütün yayınları yeni müfredata uygun olarak yeniden yazıldığının altını çizen Yıldız, şöyle devam etti: “Bütün kazanımları yeni müfredatın ruhuna uygun olarak yorumladık ve zengin görsel materyallerle konunun öğrenilmesini kolaylaştırdık. Sadece çoktan seçmeli sorular kullanarak değil açık uçlu sorularla, yazılıya hazırlık sorularıyla desteklediğimiz yayınlarımız hem öğrenmeyi kolaylaştırıp çeşitlendiriyor hem de SBS yerine getirilen yeni sınav sistemine uygun soru tipleriyle öğrenciyi sınavlara hazırlıyor. ”dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.