banner

Sorumluluk sınavı Eylül'ün 3. haftasında yapılacak
Lise son sınıfların sorumluluk ve tek ders sınavları Eylül ayının 3. haftasına alındı. 1-5 Eylül tarihlerinde yapılacak üniversite kayıt işlemlerinde öğrencilerin mağdur olmaması için de önlemlerin alındığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kurumlarının 12. sınıfında olup mezun olamayan ancak yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkı kazanan öğrenciler için Kasım ayında yapılması planlanan Sorumluluk Sınavlarını Eylül ayının 3 üncü haftasına alındığı duyurusunu yaptı. Bakanlıktan yapılan duyuruda, sorumluluk sınavlarından sonra tek dersten mezun olamayan öğrenciler olursa bu öğrenciler için de Tek Ders Sınavı yapılacağı belirtildi. Açıklama, düzenlemelerin lise son sınıf öğrencilerinin hak kaybına uğramaması için yapıldığı ifade edildi.

Bakanlıktan şu açıklama yapıldı;

Üniversitelere kayıt işlemlerinin 1-5 Eylül 2014 tarihlerinde yapılacak olması yukarıda belirtilen sınavlara girecek öğrenciler için bir mağduriyet oluşturmayacaktır. Bu konuda geçtiğimiz yıllarda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile işbirliği yapılarak Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı ile bu durumdaki öğrencilerin hak kaybına uğramadan Milli Eğitim Bakanlığının sınav süreci bittikten sonra kazandıkları yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmaları sağlanmıştır. Bu düzenlemenin bu yıl da yapılması için gerekli resmî prosedür başlatılmıştır. Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı alındığında kamuoyu ile paylaşılacak, ayrıca öğrencilerimizin ve velilerimizin bilgilenmesi sağlanacaktır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.