banner

Müzik Dehası yaz kursunda keşfedildi
Piyano yeteneği Antalya Büyükşehir Belediyesi yaz kurslarında keşfedilen, duyduğu hemen her sesi notaya çevirebilen 16 yaşındaki atipik otizmli Taylan Hartavi, gelecekte ünlü bir piyanist olmayı hedefliyor.

müzik dehasıAntalya Büyükşehir Belediyesi yaz kurslarında müzik kulağı ve piyano yeteneği keşfedilen atipik otizmli 16 yaşındaki Taylan Hartavi, duyduğu hemen her sesi notaya çevirebiliyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Hartavi, literatürde "Mutlak kulak" olarak adlandırılan ve milyonda bir rastlanan, müzik dehası özelliğine sahip. Yeteneğiyle öğretmenlerini şaşırtan, geleceğin piyanisti olarak gösterilen Hartavi, gerek müzik aletinden çıkan gerekse doğada duyduğu her sesi notaya dönüştürebiliyor.

Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi'nde müzik öğretmeni Emre Köstence'nin keşfettiği Hartavi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Güzel Sanatlar Lisesinin konservatuvar sınavlarını kazanabilmek için aralıksız çalışıyor. Hartavi'nin en büyük hayali ise ileride ünlü bir piyanist olmak. Nerede bir piyano görse hemen başına oturan Hartavi, hünerli parmaklarıyla dinleyenleri kendine hayran bırakıyor.

Gelecekte iyi bir piyanist olmak istediğini belirten Taylan Hartavi, piyano çalınca çok mutlu olduğunu söyledi. Hartavi, "Saatler boyu çalıyorum. Hedefim, konservatuvar sınavını kazanmak. Müziğin okulunu okumak istiyorum. Tek üzüntüm evimde bir piyanom yok. En büyük arzum, bir piyanoya sahip olmak" dedi.

Geleceğin Fazıl Say'ı, İdil Biret'i olmaya aday

Anne Fadime Hartavi ise Taylan'ın özel bir çocuk olduğunu 2,5 yaşında fark ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Müzik öğretmeni, oğlumun kapıya vurulunca çıkan 'tık tık' sesini bile notaya çevirebildiğini fark etti. Müzik öğretmenimizin gösterdiği yoğun ilgi ve alakayla Taylan'ım, geleceğin Fazıl Say'ı, İdil Biret'i olmaya aday hale geldi. Atipik otizmde genelde kendi dünyalarında oluyorlar. Fakat Taylan piyano ile bütünleşti ve rahatsızlığını arka plana attı, sosyalleşti. O çok özel bir çocuk."

Taylan'ın, en çok Mozart ve Beethoven'ı sevdiğini söyleyen müzik öğretmeni Emre Köstence de genç piyanistin aralıksız 10 saat piyano çalışabildiğini vurguladı. Taylan'ın tek eksiğinin, evinde piyano bulunmayışı olduğuna değinen Köstence, "Eğer daha iyi eğitim alırsa beste yapabilecek yeteneğe sahip. Otizm engel sanılıyor ama sanatsal faaliyetlerde otizmliler çok yetenekli olabiliyor" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de yaptığı açıklamada, Taylan ile gurur duyduğunu ve kendisine her türlü desteği vereceklerini açıkladı. Türel, şöyle devam etti:

"Onun gibi özel çocukları istihdam etmek, topluma kazandırmak ve yeteneklerini desteklemek sosyal bir devlet anlayışında önemli bir sorumluluktur. Taylan, şimdi konservatuvarlara hazırlanıyor. Eminim kariyerinde çok önemli işler yapacak ve ülkesini gururla temsil edecek. Böyle yetenekli ve özel bir gencin ilimizde olması, bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Taylan için elimizden gelen desteği vermeye hazırız."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.