banner

Öğretmenlerin eğitimde dönüşümü sağlayacak fikirleri teşvik edilmeli




Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, öğretmenlerin eğitimde dönüşümü sağlayacak fikirlerinin teşvik edilmesi ve yenilikçi eğitim modellerinin geliştirilmesine katkı sağlanması gerektiğini belirtti.

zerrin koyunsaganSabancı Vakfı, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel bir mesaj yayınlayarak eğitimde yeni yaklaşımlar benimsemenin önemine dikkat çekti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Koyunsağan, Vakfın kurulduğu günden bu yana kalıcı eserlerden programlara, burslardan ödüllere eğitimi destekleyen faaliyetler yürüttüğünü hatırlattı.

Koyunsağan, özellikle de kız çocuklarının eğitimine devam etmesine çok önem verdiklerine dikkati çekerek, "Sabancı Vakfı olarak eğitim alanında faaliyetlerimizi bir ideal çerçevesinde sürdürmeye çalışıyoruz. Bunun için ülkemizdeki eğitim anlayışını sorguluyor, ihtiyaçları ortaya koymaya ve çözüm getirmeye odaklanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Öğretmenler kilit rol oynuyor

Toplumun aydınlık geleceğine en önemli yatırımı öğretmenlerin yaptığını vurgulayan Koyunsağan, şunları kaydetti:

"Bu yüzden Sabancı Vakfı olarak öğretmenlerle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Kız ve erkek çocukların, eğitim ortamında haklarının farkında olarak yetişmelerini istiyoruz. Birbirlerinin haklarına duyarlı olmaları için de onları öğretmenlerle bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bu amaçla hayata geçirdiğimiz ve başarılı sonuçlar aldığımız projelerden biri olan Mor Sertifika Programı kapsamında öğretmenlerin toplumsal cinsiyet farkındalığını artırmak için seminerler ve eğitimler gerçekleştirdik.

Eğitimlerin ardından öğretmenler toplumsal cinsiyet eşitliği alanında projeler geliştirmeye başladı ve bu konuyu ders içerikleriyle bütünleştirme fırsatı buldu. Öğretmenlerin kendi dönüştürücü güçlerinin farkına varmasını, toplumsal cinsiyet konusunda uzun soluklu ve kalıcı yeni bir bakış açısı geliştirmesini sağladık. Bugüne kadar eğitim verdiğimiz 3 bine yakın lise öğretmenimizle öğrencilerde farkındalık yaratmaya devam ediyoruz."

Koyunsağan, eğitimde yeni yaklaşımların benimsenmesi gerekliliğinin altını çizerek, "Sabancı Vakfı olarak eğitimde yeni yaklaşımlar kazandırılmasını destekliyoruz. Öğrenciyi odağına alan, bilgi aktarımıyla kısıtlı kalmayıp, çocuğun becerilerini geliştirerek, çevresine katkı sağlamasının önünü açan bir yaklaşımın eğitimde kaliteyi yükselteceğine inanıyoruz. Bunun için öğretmenler kilit rol oynuyor. Öğretmenlerin eğitimde dönüşümü sağlayacak fikirlerini teşvik etmeli, yenilikçi eğitim modellerinin geliştirilmesine katkı sağlamalıyız. Toplumsal gelişmenin en temel adımlarından biri, nitelikli eğitim ortamı sağlamakla başlıyor" değerlendirmesinde de bulundu.

Vakıf, "Fark Yaratan Eğitim Zirvesi"ne ev sahipliği yapacak

Açıklamada, Sabancı Vakfının, eğitime yeni yaklaşımlar kazandırılmasını desteklemek üzere ulusal ve uluslararası çalışmaların bir arada değerlendirileceği Fark Yaratan Eğitim Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağı da belirtildi.

Buna göre, sosyal girişimci ağı ASHOKA ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği'nin Türkiye'de ilk kez düzenleyeceği Fark Yaratanlar Eğitim Zirvesi, Sabancı Vakfının ana desteğiyle gerçekleştirilecek. 29 Kasım tarihinde Sakıp Sabancı Müzesi The Seed salonunda yapılacak zirvede, eğitim kavramı tartışmaya açılacak.

Türkiye'den ve çeşitli ülkelerden katılan konuşmacıların katkılarıyla farklı eğitim yaklaşımlarının paylaşılacağı zirvede, yeni modellerin nasıl yaygınlaştırılacağı sorusuna yanıtlar aranacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.