banner

Tercihlerde çok seslilik yaşanıyor oysa tek yürek tercih yapıyor
Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017)

alpaslan_dartanÖğrenciler için 2018-2019 eğitim öğretim yılı sınav maratonu hem ortaokul hem de lisede okuyan son sınıf öğrencileri için tamamlandı. Şu aralar Ortaokul öğrencilerinin tercih dönemi bitmek üzere ve MEB tarafından 22 Temmuzda yerleştirme sonuçları açıklanacak. Lise son sınıfta okuyan ve daha önce mezuna kalmış adaylar için ise TYT ve AYT sınavları 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre YKS sonuçları 18 Temmuz 2019 da açıklanacak. Eğer uzatılmaz ise 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında da tercih işlemleri tamamlanacak. Son iki yıldır arka arkaya iki gün olarak gerçekleştirilen TYT ve AYT sınavları içerik, tür ve kapsamı nedeniyle adayların kimyasını biraz bozsa da çabuk öğrenme ve uyum sağlama yeteneğimiz sayesinde problem yaşanmadan tamamlandı.

Ayrıca ÖSYM sınavda hatalı sorulara ilişkin uzun zamandan beri ilk kez hızlı bir refleks vererek tartışmalara yer vermeden süreci yönetmesini bildi. Bununla da kalmadı kısa sürede de 2019 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınlandı. Önceki yıllara göre tercih ve yerleştirme işlemlerini epey öne çekerek Üniversitelerde yeni eğitim ve öğretim yılını Eylül ayı içerisinde başlatmayı hedefledi.

Sayılarla 2019 YKS
YÖK tarafından 2019 Yükseköğretim Kontenjanlarına ilişkin yapılan açıklamada 2019 YKS’ye başvuran aday sayısının 2 milyon 528 bin 116 olduğunu görüyoruz. Bu sayı 2018 YKS’de 2 milyon 381 bin 412 olmuştu. Başvuran aday sayısı bu yıl 146 bin 704 artmıştır. TYT'de 6 bin 609, AYT'de 4 bin 859 ve YDT'de 347 engelli aday sınava girmek üzere başvuruda bulunmuştur.

Geçen yıl lise son sınıf düzeyinde YKS’ye başvuran aday sayısı 954 bin 353 iken bu yıl 983 bin 710 olmuştur. Bununla birlikte, 2018 YKS’ye başvuran adaylar içinde daha önce bir programa yerleşmiş olan aday sayısı 397 bin 614 iken bu yıl 374 bin 806 olmuştur.

Geçen yıl 2018 Temel Yeterlilik Testi'nden (TYT) 200 ve üzeri puan alan adaylardan bu yılki TYT'ye girmeden bu puanlarını kullanacak aday sayısı 13 bin 19 kişidir.

Üçü Vakıf biri Devlet Üniversitesi olmak üzere 4 yeni Üniversite kurulmuştur.


Baraj Puanı İle Öğrenci Alan Alan Bölümler:

alpaslan_dartan

2019 Yılı Kontenjanları
Bu yıl ilk kez YÖK tarafından ülkenin ihtiyacı, istihdam imkânları, yükseköğretim kurumlarının kapasitesi, öğrenci temayülleri ve yükseköğretimde niteliği artırma önceliği gibi birçok parametre dikkate alınarak üniversitelerin kontenjanlarında oynamalar yapılmıştır. Açıköğretim kontenjanları dâhil olmak üzere tüm kontenjanların toplamı 1.007.191 olmuştur. En yüksek kontenjan azalması Açık öğretim Lisans programında (%32) oranında gerçekleşmiştir. Bunu Öğretmenlik ( %10) ve İkinci öğretim programları izlemiştir.

alpaslan_dartan

alpaslan_dartan
Öğretmenlik Programları; Bu yıl ilk kez oluşturulan Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin öğretmenlikle ilgili sunduğu ihtiyaç analizlerini dikkate alarak öğretmenlik kontenjanlarını yaklaşık %10 oranında azalttı. Öğretmenlik programlarının kontenjanı geçen yıl 53 bin 796 iken bu yıl 48 bin 546 olarak belirlendi.
Sağlık Programları; Yine bu Kurul’da bazı sağlık programlarının kontenjanlarının kademeli olarak azaltılması yönündeki görüş ve öneriler dorultusunda ikinci öğretim önlisans sağlık programları için program ve kontenjan sayılarında azaltma yapıldı. Kontenjanlar, Tıp programında 15.050, Diş Hekimliği’nde 6.680, Eczacılık’ta 3.524, Ebelik’te 3.690, Hemşirelik’te ise 15.033 olarak belirlendi.
Hukuk Fakülteleri; Hukuk Fakültelerinin kontenjanları da başta Adalet Bakanlığının ve diğer paydaşların görüşleri doğrultusunda yeniden belirlendi. Hukuk fakültelerinin tümünün kontenjanları (Galatasaray Üniversitesi hariç olmak üzere) 16 bin 97 olarak belirlendi.
Yeni Bölümler/Geleceğin Meslekleri; olarak “Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Yapay Zekâ Mühendisliği, Yazılım Geliştirme, Dijital Medya ve Pazarlama, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi, Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon” gibi lisans ve önlisans programları açılarak geleceğe yönelik yeni bir ilk adım atıldı.
Son 3 yılın Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları

alpaslan_dartan

Adım Adım Merkezi Yerleştirme, Tercih İşlemleri ve Sonuçlar
• 2019-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 'http://osym.gov.tr'; internet sitesinde yayınlandı ve sürecin nasıl yürütüleceğine ilişkin belirsizlikler ortadan kaldırıldı.
• 2019-YKS sonuçları 18 Temmuz'da açıklanacak ve
• Tercihler 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak.
• Adaylar tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar.
• Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak.
• Adayların geçen yıl olduğu gibi 24 tercih hakları bulunuyor.
• 2019-YKS Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr"; adresinden adaylara duyurulacak.
• YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılacak.
• Boş Kontenjanlara yerleştirmeler de kayıtlar tamamlandıktan sonra ÖSYM’nin açıklayacağı takvime göre yapılacak.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanlarından Destek Alın
Doğru tercih için eldeki verilerin doğru okunması hiç şansım yok denilen bölümlere yerleşmeyi mümkün kılabilmektedir. ÖSYM’nin son yıllarda öğrencilere rehber niteliğinde dijital ortamda adaylara sağladığı kolaylıklar nedeniyle tercih işlemleri artık çok kolaylaştı. Zorluk adayın kendini tanıması ile ilgili süreçlerde.

Adayların okulların PDR servislerinden alacağı destek de tercih sürecini daha da kolaylaştıracaktır. Kendinizi tanımak, meslekler hakkında bilgi sahibi olabilmek ve gerçekçi bir yaklaşımla ilgi ve yeteneğinize uygun severek devam edebileceğiniz meslek alanlarına yönelmek her aday için vazgeçilmez koşul olmalı. Bu konuda da rehber öğretmenlerin desteğini mutlaka almalısınız.

Bu çerçevede belirli mesleklerde puan ve sıralama aralığı geniş olabileceğinden tercihlerinizi önceki yıllara göre daha geniş yelpazeden seçmeye özen gösterilmeli.


Doğru Tercih Doğru Sıralama İçin
• Puana değil öncelikle sınav sonuç belgesinde yer alan başarı sırasının dikkate alınması gerek.
• Öncelikle adaylar, başarı sırası ve puanları ile öğrenim görmek istediği üniversiteleri-bölümleri bir arada değerlendirerek bir taslak tercih listesi oluşturmalılar. Sihirli soru sınav olmasaydı ve sizi koşulsuz olarak istediğiniz bölüme yerleştireceğiz deselerdi ilk sıraya hangi bölümü yazardınız? O bölüm bir nedenle olamadığında ikinci olarak hangi bölümü isterdiniz? Sorularını sormaktır.
• Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, "Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım." demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?
• Gitmeyi düşünmediğiniz bölümleri tercih listenize almamalısınız.
• İstemediğiniz yüksek puanlı bir yeri, sırf puanınız yettiği için yazmamalısınız.
• Bölümler, en çok girilmek istenenden, en az istenene doğru sıralamalı ve başarı sırası, minimum puan açısından, istek sırasını oynatmayacak biçimde gözden geçirilmelidir.
• Daha çok istenen bir yükseköğretim programını, yüzdelik dilim, minimum puan ya da başka bir nedenden ötürü daha az istediği bir programın altına yazmamak gerekir.
• Tercih sürecinde, başarı sıralarının bu yıl için -/+ % 10 değişebileceği göz önünde tutulmalıdır.
• Kendi başarı sırasının yarısı kadar alt ve iki katı kadar üst aralıklarda olabilecek bölümleri belirlemek açıkta kalma riskini neredeyse sıfırlar. Örneğin 50 bininci sırada yer almış bir adayın tercih aralığını 25 bin ile 75 bin aralığında yapıyor olması yerleşme şansınızı artırır.
• Bir aday, kaçıncı sıraya yazmış olursa olsun, tercih ettiği bir bölüme, diğer tercih eden adaylarla birlikte yerleşmek istediği puan türünden elde ettiği puanlarına göre sıralanmış olarak ve kontenjan dâhilinde yerleştirileceklerdir.

Bugüne kadar iyi bir kariyer sahibi olmanın yolunun iyi bir üniversite ve iyi bir bölümde okumaktan geçtiği düşünüldü hep. Oysa okul ve iş yaşamı arasındaki bağ çoğu zaman hiç örtüşmedi. Geleceğin iş dünyası artık çalışanlarında, evrensel bakış açısına sahip, parçaların önemini bilen ama sistemin bütününe odaklanabilen, anında ve hızlı davranabilme becerisine erişmiş, nerede ve hangi koşulda olursa olsun kendini doğru ifade edebilme becerisini aramaya başladı. İş dünyası kafası netleşmemiş gençlere iki önemli mesaj vermektedir. Kendinizi geliştirin, dönüştürün ve iyi ifade edin.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.