banner
banner
banner

Çocukların evde eğitim alması ne kadar doğru?
Son zamanlarda ünlülerin çocuklarının evde eğitimiyle ilgili aldığı kararlar tartışma yaratırken, eğitimciler toplumdan uzaklaştırılan çocukların ileriki yaşamlarında büyük sorunlar yaşayabileceğini vurguluyor.

muzeyyen demirÖzellikle Amerika’da yaygın olan evde eğitimin, okullardaki sistemden memnun olmayan aileler tarafından tercih edildiğini hatırlatan Zafer Koleji Kurucu Müdürü Müzeyyen Demir, yöntemin cazip ve ilginç görünse de çocuklarda tamir edilmesi zor sorunlara yol açabileceğini kaydetti.

Toplumdan uzak bir eğitim öğretim düşünülemeyeceğini ifade eden Demir, “Çocukların gelişimlerini fiziksel ve ruhsal açıdan tamamlayabilmesinde okulun rolü çok büyük. Okulların görevi hem eğitmek hem de öğretmektir. Evde eğitimle çocuklar okulda öğrenecekleri dersleri öğrenir, ancak toplumsal eğitimi alamaz. Bu durumda çocukların gelişimlerinde ciddi sıkıntılara neden olabilir” dedi.

Ailelerin “ya çocuğumuz başına bir şey gelirse” korkusuyla yaşamasının anlamsız olduğunu ve bu nedenle okula göndermeme kararı alınmasını doğru bulmadığını bildiren Demir, şunları söyledi:

“Çocukları yaşıtlarından, eğitmenlerden, toplumdan ayırmak iyi bir yöntem değil. Cam fanusta yetiştirilmeye çalışılan çocuk, hayatı arkadaşlarıyla öğrenemediği için sorunlarla baş etme, liderlik ve takım çalışması becerisi de kazanamaz. Bu durum çocuğun geleceğini de etkiler. Kalabalıktan uzak büyüyen çocuklar gerçek hayatla yüzleşince hayal kırıklığı yaşar. Ailelerin böyle hayati bir konuda alacakları kararı çok iyi düşünmesini öneriyorum.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.