banner

2014 KPSS sonuçları açıklandı mı? Tıkla KPSS sonucunu öğren
KPSS sonuçları açıklanıyor...Memur adaylarına bayram öncesi KPSS sonuç müjdesi mi? 27-28 Eylül 2014 KPSS sonuçları ne zaman açıklanıyor? KPSS ortaöğretim önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS memurluk tercihleri ne zaman başlayacak? Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS ortaöğretim ve KPSS önlisans sonuçları) 30 Eylül 2014 Salı itibariyle açıklandı mı? KPSS 2014 sonuç öğrenme sayfası...

KPSS puanını ve sonucunu Tıkla öğren! 

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS 2014) sonuçları bu hafta açıklanır mı? diye merak eden adaylara ÖSYM, bayram tatili sürprizi yapabilir. KPSS 2014 sınav sonuçları 30 Eylül 2014 tarihi itibariyle açıklandı mı? ÖSYM KPSS 2014 sonuç sorgu sayfasına giriş için Tıklayın KPSS 2014 sonuç öğrenme sayfası Tıkla ÖSYM KPSS 2014 ortaöğretim ve KPSS önlisans sonucunu ve kaç puan aldığını öğren https://sonuc.osym.gov.tr/  KPSS 2014 sonuçları açıklandı diye haber yapanlara itimat etmeyin ÖSYM KPSS 2014 önlisans ve KPSS ortaöğretim sınavlarının sonuçlarını açıkladı mı? KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? Henüz ÖSYM’den bir açıklama gelmedi. Memur adayları KPSS sonuçlarınızı buradan açıklandığı andan itibaren öğrenebilirsiniz. Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS 2014) toplam 2 milyon 655 bin 283 aday başvuru yaptı şimdi bu adaylar merak ve heyecanla KPSS sonuçlarını bekliyor. 

KPSS puanınızı hesaplamak ve KPSS sonucunuzu öğrenmek için Tıklayın

KPSS sonuçları açıklanıyor

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS 2014) lise mezunları (ortaöğretim) ve iki yıllık yüksekokul (önlisans) mezunları için geçtiğimiz hafta sonu 27-28 Eylül’de yapıldı. Memur olabilmek için yarışan adaylar şimdi büyük bir heyecanla ÖSYM’den gelecek 2014 KPSS sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. İki yılda bir yapılan KPSS ortaöğretim ve önlisans sınavlarının sonuçlarının ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinde açıklanmasının ardından memur adayları için T.C. Devlet Personel Başkanlığı’nın KPSS memurluk kadroları ilan etmesinin ardından ÖSYM aracılığıyla tercih maratonu başlayacak.

27 Eylül 2014 KPSS ortaöğretim sonuçları ile 28 Eylül 2014 KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS ortaöğretim ve KPSS önlisans sonuçları 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arası Kurban Bayramı öncesi açıklanır mı? ÖSYM, bilindiği gibi son yıllarda merkezi sınavları çok hızlı bir şekilde değerlendirip kamuoyuyla paylaşıyor. KPSS sınavlarını da gerçekleştiren ÖSYM’nin 2 milyonu aşkın adayın girdiği üniversite sınavlarını 6 günde açıkladığı düşünülürse KPSS 2014 ortaöğretim ve önlisans sınav sonuçlarını da en kısa sürede açıklaması olası.

27-28 Eylül 2014 tarihinde yapılan KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavlarına ortaöğretim okullarından veya ön lisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar girdi. Şimdi bu adaylar dört gözle KPSS 2014 sonuçlarının açıklanmasını ve ilan edilecek memurluk kadroları doğrultusunda KPSS yerleştirme tercihlerinin alınmasını beklemeye başladı.

KPSS yerleştirme tercihlerinden kimler yararlanabilecek?

Memur olabilmek için, 2012 yılında yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi ortaöğretim ve ön lisans düzeyindeki adaylar için 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde sona ereceğinden kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların bu yıl ki 27-28 Eylül 2014 tarihinde geçtiğimiz hafta sonu yapılan KPSS ortaöğretim ve KPSS önlisans sınavlarına mutlaka girmeleri gerekir.

Memurluk kadrolarına başvuru yapacak adayların, B Grubu Kadrolar için ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şartı aranmaktadır.

KPSS sonuçları kaç yıl geçerli?

KPSS ortaöğretim ve önlisans sınavının sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir. Ancak bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. 2014-KPSS’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS ortaöğretim veya ön lisans sınav sonuçları sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS  ortaöğretim veya ön lisans sınav sonuçlarını etkilemez.

2014-2015 KPSS yerleştirme tercihler ne zaman başlayacak?

27-28 Eylül 2014 tarihinde geçtiğimiz hafta sonu yapılan KPSS ortaöğretim ve KPSS önlisans sınavlarının sonuçları bu hafta açıklandıktan sonra bu sınav sonucuna bağlı KPSS ilk yerleştirme için tercihler, 17-26 Kasım 2014 tarihlerinde alınacak. ÖSYM’nin 2014 KPSS ortaöğretim/önlisans başvuru kılavuzunda yer alan açıklamaya göre, KPSS yerleştirme tercih süreci bu tarihte başlayıp iki yıl içinde düzenli periyodlarla gerçekleştirilecek. Eğer iki yıl sonunda yeni bir KPSS ortaöğretim ve önlisans sınavları yapılmazsa KPSS sonuçları iki yıl yerine yeni yapılacak KPSS ortaöğretim ve önlisans sınavlarının yapılacağı tarihe kadar geçerli olacak.

27-28 Eylül’de yapılan KPSS’ye giren aday sayısı kaç?

27-28 Eylül tarihinde ortaöğretim ve önlisans mezunları için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS 2014) toplam 2 milyon 655 bin 283 aday başvuru yaptı. Bu adayların 827 bin 230’u KPSS önlisans sınavına, 1 milyon 828 bin 53’ü ise KPSS ortaöğretim sınavına girdi. İşte ÖSYM Başkanı Ali Demir’in  Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS 2014) ile ilgili basınla paylaştığı bilgiler.

“Bu sınavın çok büyük bir aday kitlesi var. KPSS'ye önlisans düzeyinde 827 bin 230, ortaöğretim düzeyinde 1 milyon 828 bin 53 olmak üzere 2 milyon 655 bin 283 aday girecek. Sınavlar 9 bin 157 bina ve 136 bin 726 salonda gerçekleştirilecek. Sınavlarda 362 bin 366 sınav görevlimiz, 35 bin 189 da güvenlik görevlisi çalışacak. Güvenilik önlemlerinden taviz vermemek adına yine saate entegre kamerayla sınav salonlarında kayıt yapmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda KPSS önlisansta 17 bin 570, ortaöğretimde ise 37 bin 326 olmak üzere 54 bin 896 entegre kamera kullanacağız."

KPSS önlisans sınavında adaylara 120 soru soruldu

Önlisans mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yapıldı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen, KPSS'nin önlisans mezunlarına yönelik oturumu 170 sınav merkezinde saat 09.30'da başladı. Adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verildi.

KPSS ortaöğretim sınavında adaylara 120 soru soruldu

Ortaöğretim mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sona erdi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen, KPSS'nin ortaöğretim mezunlarına yönelik oturumu 170 sınav merkezinde saat 09.30'da başladı. Adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verildi.

KPSS'nin ortaöğretim oturumuna 1 milyon 828 bin 53 aday başvurmuştu.

KPSS, ortaöğretim düzeyine yönelik yapılan oturumla tamamlandı.

Sınav sonuçları ÖSYM'nin ''http://sonuc.osym.gov.tr'' internet adresinden öğrenilecek. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

KPSS Ön Lisans Düzeyi Ortaöğretim Düzeyi

Genel Kültür (60) Genel Kültür (60) : 120 soru

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanları ve değerlendirme nasıl yapılıyor?

ÖSYM, KPSS ortaöğretim ve önlisansta yer alan her testi kendi içinde değerlendirmeye tabi tutuyor. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunuyor, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanıyor. Bir testte, doğru ya da yanlış hiçbir cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmıyor ve bu adayların bu test için standart puanları hesaplanmıyor. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az bir soruyu doğru ya da yanlış işaretlemesi gerekiyor.

KPSS’de hatalı soru varsa ne oluyor?

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testte sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, bu soru, ilgili testi işaretleyen tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul ediliyor.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanıyor. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı “0,5”

Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanıyor. Bir adayın herhangi bir ASP’sinin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekiyor.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanıyor. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılıyor. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş oluyorr. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılıyor.

İşte KPSS puan hesaplama formülü;

                                 30 [ 2 (ASP – X ) – S]

 KPSS Puanı = 70 + __________________

                                  [2 ( B – X )] – S

Kısaltmalar

KPSS : Kamu Personel Seçme Sınavı

ASP : Ağırlıklı standart puan

X : ASP dağılımının ortalaması

S : ASP dağılımının standart sapması

B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

27-28 Eylül 2014 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları

Adaylar KPSS ortaöğretim be KPSS önlisans sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebilecekler. KPSS Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacak.

KPSS yerleştirme tercihleri ne zaman başlayacak ve nasıl yapılacak? KPSS tercih ücreti ne kadar?

ÖSYM, KPSS B grubu kadrolar için ilk tercihleri 17-26 Kasım 2014 tarihlerinde alacak. Lisans ile ön lisans ve ortaöğretim mezunları için yapılan 2014-KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra B Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanacak. Bu Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B Grubu Kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacak. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklar. Tercihlerin hangi tarihler arasında nasıl yapılacağı kesin olarak ÖSYM’nin İnternet adresinden adaylara duyurulacak. Yukarıdaki tarih tahmini olan KPSS yerleştirme tercihlerinin başlayacağı tarihtir.

KPSS yerleştirme tercih ücreti alınacak mı?

ÖSYM, sınavdan sonra yapılan ilk KPSS yerleştirmelerinde adaylardan KPSS yerleştirme ücreti almıyor. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra ÖSYM tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınıyor.

27-28 Eylül KPSS haberleri

Çorum'da önlisans mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) girmek isteyen ancak nüfus cüzdanlarını unutan çok sayıda aday, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne müracaat etti.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen KPSS'nin önlisans mezunlarına yönelik oturumu Çorum'da 50'den fazla sınav merkezinde saat 09.30'da başladı.

Sınavda adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verildi. Kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adaylar, sınavın başlama saatinden önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulundu. Adaylar, sınav salonuna sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı ya da pasaportları kontrol edilerek alındı.

Polisten yardım istediler

Kontrol işlemleri sırasında nüfus cüzdanını unuttuklarını fark eden bazı adaylar, görevlilerce salonlara alınmadı.

Bunun üzerine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne giden bazı adaylar, yeniden kimlik çıkartmak için başvuru yaptı. Yanlarında fotoğraf olmadığı için nüfus cüzdanı çıkaramayan bazı adaylar, nüfus kayıt örneği belgesi alarak, sınava girecekleri okullara gitti.

Gazi Caddesi üzerindeki Valilik binasında bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'ne gitmek isteyen bazı adayların, 155 Polis İmdat hattını arayarak, yardım istedikleri gözlendi. Sınava girmek için Osmancık ilçesinden gelen ve nüfus cüzdanı olmadığı için salona alınmayan bir kadın aday, sınava gireceği fen lisesinden polis otosuyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne geldi. Burada işlemlerini yaptıran ve nüfus cüzdanı çıkaran aday, yeniden  polis otosuyla sınava gireceği okula gitti.

Okul bahçelerinde çocuklarını ve yakınlarını dua ederek bekleyenlerin yanı sıra bazı vatandaşların da piknik yaparak vakit geçirmeye çalıştıkları gözlendi. 

Bu arada sınava giren adaylara kimlik kontrolü sırasında cep telefonu ve benzer eşyalarının sınav salonuna alınmayacağının belirtilmesi üzerine bazı adayların eşyalarını, okul bahçesindeki diğer adayların yakınlarına teslim ettiği görüldü.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.