banner
banner
banner

Gebze Teknik Üniversitesi kuruluyor
"Gebze Teknik Üniversitesi" kurulmasına ilişkin yasa teklifi kabul edilerek yasalaştı

TBMM Genel Kurulu'nda, Kocaeli'nde "Gebze Teknik Üniversitesi" adıyla yeni bir üniversite kurulmasına ilişkin yasa teklifi kabul edilerek yasalaştı.  

CHP Kocaeli Üniversitesi Hurşit Güneş, Gebze'de üniversite kurulması için 2,5 yıl önce yasa teklif verdiklerini, iktidar milletvekillerinin konuyla ilgili düzenleme yapılacağını söylediğini belirterek, Meclis gündemine gelen düzenlemenin kendilerinin istediğinden çok uzak olduğunu anlattı. "Teklifle, Gebze'de ikinci üniversite kurulması engelleniyor. Ama teklife hayır demeyeceğiz. Tabii ki destekleyeceğiz" diyen Güneş, varolan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün sadece  tabelasının değiştirildiğini savundu. 

Gebze'nin ciddi bir üniversiteye ihtiyacı olduğunu, bunun yerinin bile hazır olduğunu belirten Güneş, ancak iktidarın bu yeri TOKİ'ye vererek rant oluşturmak istediğini söyledi. 

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu,  Türkiye'de yeni bir yükseköğrenim reformu yapma zamanı geldiğini belirterek, "YÖK'ten, öğretim üyelerinden çalışanlarına kadar birçok konu artık gündemde olmalı ve sorunlar bir bir çözülmelidir. Akademik personelin maaşı, Türkiye ile aynı ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyindeki ülkelerin verdiği oranda olmalı. Ek performans uygulamasına mutlaka geçilmeli, üniversite verimliliği ve yaratıcı çalışmalar mutlaka desteklenmeli. Öğretim üyesi geçimini temin edemediği için dışarıda iş aramamalı, üniversitesinin içerisinde kalmalı, araştırmasında, gelişmesinde ve çalışmalarında desteklenmeli. Üniversite öğretim üyelerinin durumunun düzelmesi için AKP iktidarını yıllardır  uyarıyoruz ancak bir türlü ikna olmuyor. Hazırlanan tasarı,  son şans olarak karşımızda" diye konuştu. 

MHP'li Türkkan ve arkadaşlarının üniversite bünyesinde tıp fakültesi kurulması için değişiklik önergesi verdi. Önergenin oylaması sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, karar yeter sayısı istedi. AK Parti'li milletvekillerinin az olduğu Genel Kurul'da, karar yeter sayınının olmaması üzerine birleşime ara verildi. Aranın ardından yapılan ikinci olmada karar yeter sayısına ulaşılınca önerge reddedildi.

Konuşmaların ardından Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Buna göre, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün mevcut fakülte ve enstitülerini de bünyesine alacak, TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak.

Üniversite; Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi, Enerji Teknolojileri Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nanoteknoloji Enstitüsü, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü, Savunma Teknolojileri Enstitüsü, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden oluşacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde kayıtlı bulunan öğrencilere verilecek mezuniyet belgeleri ile diplomalar, istekleri halinde enstitünün adıyla Gebze Teknik Üniversitesi tarafından verilecek.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte adı değiştirilen fakülte ve enstitülerin öğrencileri bu kanunun yayımından önceki mevzuata göre öğrenimlerini sürdürecek. Kanunun uygulanmasında ortaya çıkacak sorunlar Yükseköğretim Kurulu kararıyla çözümlenecek.

Yasayla, üniversiteye 433 kadro ihdas ediliyor.

Başkanvekili Meral Akşener, teklifin yasalaşmasının ardından birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.