banner

İstanbul Okan Üniversitesi bilimsel projelerden girişimciliğe geleceğin mezununu yetiştiriyor
Prof. Dr. Güliz Muğan - İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı

guliz_mugan_okan_uni* İş yaşamına en yakın üniversitelerin başında geliyoruz. Kariyer ve Yaşam Programımız ile öğrencilerimiz profesyonel yaşamlarında başarılı kılacak yetkinlikler kazanıyor.

* Tüm öğrencilerimize girişimcilik kültürünü aşılamayı amaçlayan Girişimcilik Programımız, zengin ve akredite yabancı dil programlarımız (İngilizce, Çince, Almanca, Rusça ve Arapça) ile öğrencilerimizin kendilerini keşfedebildikleri güçlü öğrenci topluluklarımız Üniversitemizi farklı kılan unsurlar arasında yer alıyor.
* Tıp ve Diş Hastanelerimiz ile entegre çalışan güçlü sağlık fakülte ve programlarımız üniversitemizi sağlık eğitimi ve uygulamaları konusunda öncü bir noktaya taşıdı. Hastanemizin Küba ile ortak kanser araştırma çalışmalarından, yurt içi ve dışındaki diğer işbirliklerimize öğrencilerimize kaliteli bir eğitim sunuyoruz. Tıp eğitiminde temel gösterge olan TUS sınavında ilk mezunlarımız yüksek başarılar elde ederek bizi gururlandırdı.
* Uluslararasılaşmaya verdiğimiz önem ile 2300’e yakın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığımız gibi aynı zamanda da 25 farklı ülkede 200’e yakın uluslararası üniversiteyle zengin işbirlikleri ve değişim programları yürütüyoruz. Belli programlarda öğrencilerimize çift diploma imkanı da sunuyoruz.

TEKNOLOJİ DOSTU MEZUNLAR
Teknolojideki gelişmeler öğrenme ortamlarını, yöntemlerini değiştiriyor. Buna bağlı olarak mezun profilinde de yeni bir dönemden bahsediliyor. Üniversite olarak bu yeni döneme nasıl uyum sağlıyorsunuz? Bu alanda gerçekleştirdiklerinizden bahsedebilir misiniz?
Üniversitemizin teknoloji oryantasyon programı bulunuyor. Öğrencilerimiz ilk günden itibaren üniversite içindeki gerek akademik gerekse idari ihtiyaçlarını akıllı online platformlarımızdan yürütüyorlar. Eğitim teknolojilerindeki gücümüz ve birikimimiz akademik eğitimde bizi farklı bir noktaya taşırken öğrencilerimizi de teknoloji dostu mezunlara dönüştürmemize katkı sağlıyor. Ar-Ge projelerinde aldığımız ulusal ve uluslararası fonların da desteği ile otomotiv ve enerji sektöründe farklı projelere öğrencilerimizle birlikte imza atıyoruz. Bu projelerde çalışan öğrencilerimiz hem kendilerini geliştiriyor, hem de ek gelir elde etme imkanı kazanabiliyor. Kariyer ve Yaşam Programımız bünyesinde yer alan Yapay Zeka ve Fütüristler Derneği ile ortak olarak açtığımız Fütürizm Dersi gibi dersler öğrencilerimizin gelecekle ilgili paradigmalarını zenginleştiriyor. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü çevrimiçi eğitim kuruluşlarıyla yaptığımız anlaşmalarla öğrencilerimiz dünyanın çok farklı yerlerinden akademisyenlerin ve girişimcilerin verdikleri eğitimlere katılım gerçekleştirerek teknolojinin küresel boyuttaki yansımalarını yakalama şansı elde ediyorlar.

okan_uniÜniversitenin kampüslerindeki sosyal, kültürel ve sportif imkânlarhakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz yurt ve burs olanaklarından bahsedebilir misiniz?İstanbul Okan Üniversitesi’nde öğrenciler hem geniş açık hava alanlarında hem de farklı ihtiyaçlarına cevap bulabilecekleri Sosyal Yaşam Merkezi’nde kampüs üniversitesi olmanın avantajını yaşıyor. Kapalı spor salonu ve yüzme havuzu, Gastronomi Mutfağı’nın da dahil olduğu O’Mutfak restoran, kafeler, sinema ve oyun salonu, eğlence merkezi, süpermarket, kafeteryalar, kuaför, gölet, açık dinlenme mekanları, market, kitap satış reyonu, diğer hizmet birimleri öğrencilere konforlu bir öğrenme ortamı sağlıyor.

1550 kişilik çok amaçlı bir konferans salonu, 300 kişilik çok amaçlı salon, 4 katlı bir kütüphane, 2 katlı sergi salonu, 7 fuaye ve kokteyl alanlarından oluşan Bekir Okan Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi öğrencileri sanat ve kültür etkinlikleri ile buluşturuyor.
İstanbul Okan Üniversitesi olarak, %100, %50, %25 burslu kontenjanlarımızın yanı sıra farklı burs alternatifleriyle de öğrencilerimizi üst düzey kalitede eğitimle buluşturuyoruz. Başarıyı destekleyen İstanbul Okan Üniversitesi’nin toplam öğrenci sayısının yüzde 97’si farklı burs olanaklarından yararlanıyor.
Tuzla Kampüsümüzde toplam 1500 yatak kapasiteli, 5 yurt binası bulunuyor.

300 DÜNYA ÜNİVERSİTESİNİN KAPISI ÖĞRENCİLERE AÇIK
Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına yönelik çalışmalarınızı aktarabilir misiniz? Öğrencileriniz bu imkânlardan nasıl yararlanıyorlar? Uluslararası alanda üniversitenizin hedeflerine yönelik neler söyleyebilirsiniz?
İstanbul Okan Üniversitesi uluslararasılaşmaya verdiği önem çerçevesinde 2006 yılından itibaren Erasmus ve ISEP gibi uluslararası programlarda yer alıyor. Öğrencilerimiz, ISEP ile dünyanın dört bir yanından 300'den fazla üniversiteden birinde eğitim alma şansına sahip. Üniversitemizin çeşitli AB üniversiteleriyle anlaşması, Çin, Almanya, Romanya, Polonya, İtalya ve Portekiz dahil dünyanın her yerinden 25 farklı ülkede 200’e yakın üniversite ile akademik işbirliği anlaşması bulunuyor.

BİLİMSEL PROJELERE ULUSLARARASI DESTEK
Üniversitede gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ve bu konuda üniversitenin vizyonuhakkında neler söyleyebilirsiniz? Bilimsel çalışmalara verilen destekler nelerdir?
Ar-Ge alanında yürüttüğümüz çalışmaları ile AB projeleri de dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası projelere imza atan Üniversitemiz bu çalışmaları ile Türkiye’deki girişimci ilk 50 üniversite arasında yerini aldı.

Mühendislik Fakültemizin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteğe değer bulunarak protokol imzaladığı OPINA başlıklı, 5 milyon avro bütçeli IPA II projesi başvurusu, Avrupa Birliği tarafından hiçbir değişiklik önerisi olmadan kabul edildi.

Yine Üniversitemizin ortak olarak yer aldığı projeye Avrupa Komisyonu’ndan hibe desteği verildi. Üniversitemizin ortak olarak yer aldığı;“HORIZON-CL5-2022-D6-01-04: Integrate CCAM services in fleetandtrafficmanagementsystems (CCAM Partnership)” çağrısı kapsamında sunulan proje yük ve yolcular için yenilikçi CCAM teknolojilerinin ve sistemlerinin uygulanmasını hızlandırmayı, bağlantılı otonom araçlar, altyapılar ve kullanıcılar için yenilikçi hizmetler geliştirmeyi, uygulamayı ve göstermeyi amaçlıyor.
Haberleşen otonom araçların araştırma altyapısında ve bilgi birikiminde öncü olan İstanbul Okan Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bu alanda iş birlikleri yapmayı da sürdürüyor. Fakültenin Otokar iş birliğiyle yürüttüğü Türkiye'nin ilk otonom (sürücüsüz) otobüsü çalışmasında, otonom otobüsün ikinci aşama yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

Öğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmada destek oluyor musunuz? Bu kapsamda firmalarla nasıl bir işbirliği yürütüyorsunuz?
Öğrencilerimize “İş Yaşamına Hazırlık Programı” ile birinci sınıftan başlayarak işletmelerde staj yapma olanağı sağlıyoruz. Mezun olmadan iş yaşamını tanıyan öğrenciler, tecrübe kazanıp iş hayatına hazırlıklı hale geliyor. Kariyer Merkezimizin sunduğu staj ve O’COOP İş Yerinde Eğitim Programı kapsamında 1255firma yer alıyor. Ayrıca, her yıl gerçekleştirdiğimiz Kariyer Günleri etkinliğimizle yüzlerce firmayı kampüsümüzde öğrencilerimizle bir araya getirerek firma yetkilileri ve öğrencilerimiz arasında birebir yüz yüze görüşmelerle güçlü network bağlantılarının oluşmasını sağlıyoruz.

Araştırmalar yakın gelecekte bugünün mesleklerinin var olmayacağını vurguluyor. Üniversiteler meslekler konusunda öğrencilere nasıl yön veriyor? Geleceğin meslekleri neler olacak? Tercih yapacak öğrencilere neler tavsiye edersiniz?
Yakın gelecekte mezunlarımızın 8-10 farklı kariyer edinme olasılıklarını gözeterek, öğrencilerimizin öğrenmeyi öğrenme ve değişime uyum sağlama yetkinliklerine özel bir önem veriyoruz. Siber-fiziksel robotlar, blok zinciri, yapay zeka, akıllı sistemler, nesnelerin interneti, 5G iletişimi, tıp alanındaki teknolojik gelişmeler mezunlarımızın yaşamlarında önemli yer tutacak. Bu bağlamda tüm programlarımızda çevresel faktör olarak 4’üncü sanayi devriminin yansımalarını içerdiğini söylemek mümkün.Elbette, bunun yanı sıra içinde yaşadığı dünyaya, çevreye, topluma duyarlı, tüm kültürlere evrensel değerlerle, ön yargısız bir şekilde yaklaşabilen global insanlar olarak yetiştirmeyi arzu ettiğimiz öğrencilerimizi, sanatın, yaratıcılığın ve sosyal sorumlulukların ekseninde bir eğitim anlayışıyla buluşturuyoruz. Akademik müfredatlarımızı tüm bu unsurlar çerçevesinde yeniden yapılandırmış olarak, üniversitemiz bünyesindeki etkinlik ve topluluk çalışmalarında da bu hususları önemsemeye ve önceliklendirmeye devam ediyoruz. Mezunlarımıza okudukları alanda kendi altyapılarını güçlendirirken, gelecekteki kariyer alternatiflerinin gerektirdiği yeni yetkinlikleri kazanabilmelerini ve kariyer dönüşümlerini başarıyla yapabilmelerini tavsiye ediyoruz.

KÜNYE BİLGİLERİ

Kuruluş Tarihi: 1999

Kurucusu: Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan

Rektör: Prof. Dr. Mustafa Koçak

Akademik Birimler: 10 Fakülte, 2 Meslek Yüksekokulu, Konservatuvar ve Lisanüstü Eğitim Dekanlığı

Programlar: 56 lisans programı, 43 önlisans programı, 142 lisansüstü programı

Toplam öğrenci sayısı: 20 bin

Uluslararası öğrenci sayısı:2264

Toplam akademisyen sayısı: 516

Toplam idari çalışan sayısı:249

Yurt kapasitesi: Tuzla Kampüsümüzde, tüm fakültelere yürüme mesafesinde, kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı olmak üzere toplam 1500 yatak kapasiteli, 5 yurt binası bulunmaktadır.

Mezun öğrenci sayısı: 43 bin

İletişim: 0216 677 16 30 / www.okan.edu.tr

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.