banner

Ali Koç: Mesleki eğitime bakışı değiştiriyoruz
Koç Holding’in, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve Vehbi Koç Vakfı’nın desteği ile 2006 yılından bu yana yürüttüğü ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi’”ne bugüne kadar 264 meslek lisesi, 8000 meslek lisesi öğrencisi, 20 Koç Topluluğu şirketi ve 550’yi aşkın çalışan gönüllü dahil olarak katıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi’ni; mesleki teknik eğitimin önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak ve bu konuda liderlik yaparak, devletle iş dünyası arasında işbirliğinin tohumlarını atmak amaçlarıyla uygulamaya aldıklarını söyledi. Ali Y. Koç, “Projeye zaman içerisinde 264 meslek lisesi, 8000 meslek lisesi öğrencisi, farklı ölçek ve sektörlerde 20 Koç Topluluğu şirketi ve 550’yi aşkın çalışan gönüllü olarak dahil oldu” dedi. Ali Y. Koç, “Mesleki eğitim bir yandan ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi için büyük önem taşırken; bir yandan da potansiyellerini keşfeden gençlerin inandıkları mesleklerde güçlü adımlarla kariyerlerini şekillendirmelerine imkan tanıyor” dedi. Ali Y. Koç, 7 yıldır Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi ile mesleğinin geleceğine inanan gençlere yapılan yatırımın, ülkemizin geleceğine yapılan bir yatırım olduğuna gönülden inandıklarını söyledi. Ali Y. Koç, “Her yıl yarışmalarımızı kazanan öğrencileri Koç Holding’de ağarlarken, ne kadar önemli bir çalışmaya imza attığımızı bir kez daha görme fırsatım oluyor. Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi’nin bence en önemli sonucu meslek lisesi öğrencilerine kendilerini gösterme, yeteneklerini sergileme, özgüvenlerini güçlendirme imkanı sağlamasıdır.” dedi.

KOÇ HOLDİNG ÇALIŞANLARI GENÇLERE REHBERLİK YAPIYOR

Günümüzde hızla değişen ve gelişen teknolojinin, mesleki eğitimde teknik becerinin tek başına yeterli bir dinamik olmadığını gösterdiğine değinen Ali Y. Koç, bu nedenle öğrencilere yönelik burs, staj, laboratuvar ve müfredat gibi desteklerin yanı sıra, onların kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Gençlerin okul sıralarındayken sosyal becerilerini geliştirecek çalışmalarda da bulunurlarsa hayata daha iyi hazırlanmış olacaklarını dile getiren Ali Y. Koç, “İşte bu bağlamda ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi’ kapsamında 550’nin üzerinde çalışanımız meslek lisesi koçu olarak görev aldı ve gençlerin kişisel gelişimleri ve kariyer planlamalarında adeta rehber görevi gördü. Geçen yıl Özel Sektöre Gönüllüleri Derneği ile geliştirdiğimiz işbirliği kapsamında iş dünyasının önde gelen bir çok şirketi Meslek Lisesi Koçları Programı’na dahil olarak bizimle aynı heyecanı paylaştıklarını gösterdiler” dedi. MLMM kapsamında farklı alt projelerle geliştirmekten, mesleki eğitimle ilgili algıyı iyileştirmek için yürütülen faaliyetleri yaygınlaştırmaktan büyük heyecan duyduklarını söyleyen Ali Y. Koç, yarışmanın mesleki eğitimin önemini ve bir işin uzmanı olmanın değerini  eğlenceli bir şekilde göstermek amacıyla kurgulandığını, görevlerden ilkini bizzat kendisi verdiği için, çok da kolay bir yarışma olmadığını içtenlikle söyleyebileceğini aktardı. Ali Y. Koç şöyle devam etti: “Öğrenciler yarışma süresince mesleklerini çeşitli şekillerde anlatırken, kendilerinin de meslek sahibi olmanın değerini keşfettiklerine inanıyorum. Ayrıca, yarışma pek çok güçtü dijital uygulama arasından sıyrılarak “MIXX Awards Türkiye 2012” yarışmasında “sosyal pazarlama” kategorisinde altın ödüle layık görülerek Avrupa’da yarışmaya hak kazandı.  Bu vesile ile de yarışmaya katılan 1346 gruba ve tüm öğrencilere teşekkür ediyor ve başarılarını devamını diliyorum.”

LİSELER MESLEĞİYLE YARIŞIYOR PROJESİ’NDE BÜYÜK ÖDÜL

SABİHA GÖKÇEN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ’NİN  OLDU

Koç Holding’in, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve Vehbi Koç Vakfı’nın desteği ile 2006 yılından bu yana yürüttüğü ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘Liseler Mesleğiyle Yarışıyor’ yarışması sona erdi. Liseler Mesleğiyle Yarışıyor projesinin ödül töreni; Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, MEB Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Paydaşlar Grup Başkanı Şennur Çetin, Koç Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Dış İlişkiler Koordinatörü Aylin Gezgüç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Müzisyen Aslı Gökyokuş’un katılımıyla düzenlendi. Meslek liselerine ve meslek lisesi öğrencilerinin yeteneklerine dikkat çekmek üzere düzenlenen yarışmada büyük ödülün sahibi Eskişehir Tepebaşı Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi  oldu.

Koç Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Dış İlişkiler Koordinatörü Aylin Gezgüç, MLMM Projesi’nin mesleki eğitimin özendirilmesi için 8000 meslek lisesi öğrencisine staj destekli eğitim bursu sağlanması hedefi ile başladığını ve ana hedefler doğrultusunda yürütülen pek çok alt projeyle geliştiğini kaydetti. Aylin Gezgüç, öğrencilerin ekip çalışması, girişimcilik, proje geliştirme ve uygulama gibi sosyal becerilerini geliştirmek ve gençler için rol modeller oluşturmanın projenin önemli odakları olduğunu söyledi. 

Bu yarışmayı farklı ve heyecanlı kılan en önemli unsurlardan birinin yarışmacılara görev veren kişilerin profili olduğuna değinen Aylin Gezgüç, öğrencilere görevlerinin Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, değerli müzisyen Aslı Gökyokuş, Gripin Grubu’nun vokalisti Birol Namoğlu ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün tarafından verildiğini aktardı. Yarışmanın ön elemesine 1.346 grup ve 7.800’den fazla öğrenci katıldığını, böylece her 200 meslek liseliden birinin yarışmaya katılmış olduğuna değinen Aylin Gezgüç, “150 grup ön elemeyi geçerek, yarışmaya katılmaya hak kazandı. Ekiplerin ürettiği video ve görseller 400 binden fazla kişiye ulaştı” dedi.

Yarışmada Marmaris 75. Yıl Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu “Empati” Grubu ve Karaman Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu “Dejavu 112” grubu başarıyla gerçekleştirdikleri görevlerin sonucunda ödül kazanmaya hak kazanırken, Eskişehir Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ise hem kendilerine, hem de okullarına ödül kazandırdılar. “Uçak Bakım” ismiyle kurdukları grupla büyük ödülü kazanan öğrenciler, okullarının da 15.000 TL ödülün sahibi olmasını sağladılar. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.