banner

Anafen Okulları projeleriyle ödülleri topluyor
Anafen Okulları projeleriyle ödülleri topluyor

anafenokulAnafen Okulları olarak her yıl eğitim-öğretim yılına yeni projelerle girdiklerini söyleyen Anafen Okulları Genel Müdür Yardımcısı İsmail Efe, ulusal ve uluslar arası projeleri hakkında bilgiler verdi. Ayrıca dahil oldukları ve ödül kazandıkları Comenius Programı çerçevesinde yaptıkları projenin içeriği hakkında da bilgiler aktardı.

Anafen Okulları olarak 2013-2014 eğitim öğretim yılına ne gibi projelerle hazırlandınız?

Biz her yıl, yeni proje ve çalışmalarla eğitim öğretime başlıyoruz. Bu eğitim öğretim yılına da anaokullarımızda; Çift Dilli Eğitim Projemizle, ilkokullarımızda; Zenginleştirilmiş Eğitim Modeliyle, ortaokullarımızda; yine geçen yıl başlattığımız Yoğunlaştırılmış İngilizce Projemizi devam ettirerek, ortaokul ve liselerimizde sınavlara öğrencilerimizi daha sistemli bir eğitim anlayışıyla çalıştırarak, TÜBİTAK’ın düzenlediği bilim olimpiyatlarına ve proje çalışmalarına daha donanımlı hazırlayarak başlamayı planladık. Geçen yıl, İngilizce koordinatörümüzün gözetiminde, yabancı öğretmen destekli Yoğunlaştırılmış İngilizce Projemizle (YİP); öğretmenimizden öğrencimize, öğrencimizden personel ve velilerimize kadar tüm Anafen Ailesine uyguladığımız Verimli Kitap Okuma Çalışmamızla eğitim öğretime başladık. Büyük bir problem gibi gözüken öğrencilere İngilizce öğretme işini çözmüş durumdayız. Milletimizde var olan kitap okumama hastalığı, Anafen Ailesinde Verimli Kitap Okuma Çalışmamızla tedavi edilmiş durumda. Okullarımızda değerler eğitimine de ayrı özen veriyoruz. “Değerler Eğitimi” örgün eğitim yönteminin yanında, dolaylı ve uygulamalı eğitim yöntemleri kullanılarak da işlenmektedir. Anafen Okulları’nda her yaş ve her sınıf seviyesine uygun değerler eğitimi verilir. Bu konuda zümrelerimiz bir müfredat oluşturdular. Öğrencilerimizi değerler eğitimiyle yetiştirip onların hem kalplerine hem de gönüllerine hitap ediyoruz

PROJELERİMİZ BİZİ DİĞER OKULLARDAN FARKLILAŞTIRIYOR

Ulusal düzeyde gerçekleştirilen projeleriniz nelerdir? Bu projeler hakkında neler aktarabilirsiniz?

Okulumuzda öğrencilerimize fayda sağlayacak, onların geleceğini şekillendirecek birçok proje geliştiriyoruz. Öncesinde bahsettiğim projelerimize ek olarak okullarımızda: Yaz Okulu, Bahar Okulu, Kış Okulu ve Dil Okulu; SBS’ye ve Üniversiteye Hazırlık Çalışmaları, Eğitim Gezileri, Kulüp Çalışmaları, Anne Baba Okulu, Değerler Eğitimi, Üstün Potansiyelliler Eğitimi vb. çalışmaları da yapıyoruz. Bu projeler, Anafen Okulları’nın eğitim sektöründeki farklılığını ortaya koyan nitelikli çalışmalar. Ayrıca ulusal düzeyde her yıl devletin de desteğiyle, Anafen Okulları olarak okulumuza ve öğrencilerimize değer katacak birçok projeye katılıyoruz. Bunlardan biri de 23-24 Kasım tarihlerinde MEB Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleşen oturumlar ile sonuçlanan Ulusal Bilim ve Matematik Olimpiyatları… Oldukça gurur verici sonuçlar elde ettiğimiz olimpiyatlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil 8 coğrafi bölgede iki aşamalı sınavlar şeklinde yapıldı. Anafen Okulları olimpiyatlardan 6 madalyayla ayrıldı.

Projelerin hazırlanmasında hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Daha çok hangi alana yönelik projeler gerçekleştiriyorsunuz? Ve bu projelerle neler hedefleniyor?

Anafen Okullarında bir proje değil, birden çok projeye yer veriyoruz. Kurumumuzun AR-GE ekibi, zümre başkanları kurulumuz eğitim öğretimimize renk katacak, ufuk açacak çok önemli projeler geliştiriyorlar. Bu projeler, öğrencilerimizi sosyal hayatta gerek akademik seviyede gerekse hayatın içinde, hayatın gerçekleriyle baş edebilecek seviyede ve kıvamda yetişmelerini sağlayacak şekilde planlanıyor. Her öğrencimizin, tam donanımlı bir dünya insanı olmasını hedefliyoruz.

Comenius Programı dışında uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeler var mı? Bunlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Comenius Programı dışında geçtiğimiz mayıs ayında Romanya'da orta öğretim ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen 11. Uluslararası Infomatrix Bilişim Olimpiyatları’na “Robot Kulübü” olarak katıldık. Başkent Bükreş’te düzenlenen olimpiyatlarda, Anafen Okulları Robot Kulübü öğrencilerimizin icat ettiği “Kolbastı Oynayan Robotlar” büyük ilgi gördü.

PROJELERLE ÖĞRENCİNİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ

Projelerin sonuçları nasıl değerlendiriliyor?

Proje sonuçları kurumuzdaki eğitim koordinatörlerinden oluşan AR-GE birimimiz tarafından titizlikle değerlendirilmekte ve ilgili bölümlerle kurumsal ve kişisel gelişim adına paylaşılmaktadır. Projelerden asıl beklenti öğrenci gelişimine katkı sağlamaktır.

Ulusal ve uluslararası projelerde yer alacak öğrencileri nasıl belirliyorsunuz? Projede görev alan öğrencilerde ne gibi değişiklikler gözlemleniyor?

Genelde yaşıyla ilgili projeye uygun olan meraklı, okumayı ve araştırmayı seven, elindeki ile yetinmeyen öğrenciler arasından seçim yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca herhangi bir sorunun çözümü için alternatifler ortaya koyabilen öğrencileri keşfetmeye çalışıyoruz. Projeler, öğrencilerin yaşam boyu öğrenmelerini desteklemekte ve yaptıkları projelerle ilgili konularda ilk elden bilgi edinmelerini sağlamaktadır. Projelerin sonuçları öğrencilerin kendilerine güvenlerinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Soru sorma, seçme, planlama, inceleme, araştırma yapma becerileri gelişmektedir. Proje yapmak sabırlı olmayı öğreten güzel bir metottur. Çünkü düşünülen veya ortaya konmak istenen proje, planlanarak uygulamaya geçilmesini gerektirmektedir. Araştırmalara göre proje yapmak, üretmek insanda sistematik düşünme sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

ANAFEN OKULLARI  İKİ YIL SÜREYLE COMENİUS’TA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

Avrupa Birliği’nin Ulusal Ajansı tarafından yürütülen Comenius Programı içerisinde yer alıyorsunuz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğiniz ve gerçekleştireceğiniz projelerin içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Anafen Eğitim Kurumları olarak, iki okulumuz Avrupa Birliği Comenius Okul Ortaklıkları Hayatboyu Öğrenme Programı’nda (LLP) 2013-2015 yıllarında iki yıl süreyle ülkemizi temsil etme hakkı kazanmışlardır. Avrupa Birliği Comenius projelerimiz odaklandığı konular kapsamında yapılacak çalışmalar aracılığıyla; ekip çalışması, sosyal beceriler, proje faaliyetlerini planlama ve yürütme ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasında da öğrenci ve öğretmenlerin yetenek ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, Anafen Okulları için farklı ülkelerden okullarla bir ortaklık içinde yer almak, öğrenci ve öğretmenlerimizin yabancı dillerini kullanmalarına ve geliştirmelerine imkan vererek ve yabancı dil öğrenmeye yönelik motivasyonlarını artırmaktadır.

Özel Yeşilvadi Anafen Ortaokulu ülkemizi “Streets of Europe” (Avrupa’nın Caddeleri) isimli proje ile temsil edecektir. Katılımcı ülkeler; Polonya, Yunanistan, Almanya, Bulgaristan, Norveç ve Türkiye’dir.

Özel Sabahattin Anafen Ortaokulu ülkemizi “TheBaroqueperiod – Ourshared European Heritage” (Barok Dönemi- Ortak Avrupa Mirasımız) isimli proje ile temsil edecektir. Katılımcı ülkeler; Almanya, Danimarka, Avusturya, Fransa, İtalya, Litvanya ve Türkiye’dir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.