banner

Mind Lab, öğrenmeyi eğlenceli hale getiriyor
Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getiren Mind Lab, öğrencinin doğal ortamda öğrenmesini sağlayarak, oyun ile çocuklar günlük yaşamı, insan ilişkilerini, arkadaşlığı, sevgiyi, saygıyı, etik değerleri küçük yaşlardan itibaren öğrenme imkanı elde ediyor.

Dünya’da 20 yıldır, Türkiye’de ise 8 yıldır uygulanan Mind Lab Metodu her geçen gün eğitim kurumları, eğitimciler, veliler ve öğrenciler için vazgeçilmez bir uygulama haline geliyor. Başarısı dünyada ve Türkiye’de yapılan araştırmalarla kanıtlanan Mind Lab, oyunu bir eğitim aracı olarak kullanarak, öğrencilere deneyim kazanacakları ortamlar oluşturup yaşam becerilerini geliştiriyor.

Dünya’da 20 yıldır, Türkiye’de ise 8 yıldır uygulanan Mind Lab Metodu, ülke genelinde 35.000 öğrenci ve 300 öğretmene ulaşarak her geçen gün eğitim kurumları, eğitimciler, veliler ve öğrenciler için vazgeçilmez bir uygulama haline geliyor. Öğrenmeyi eğlenceli kılan Mind Lab, oyunu bir eğitim aracı olarak kullanarak, öğrencilere deneyim kazanacakları ortamlar oluşturup yaşam becerilerini geliştiriyor.

Metot uygulanırken, oyun gerçek hayatın simülasyonu olarak sunuluyor. Öğrencinin doğal ortamda öğrenmesini sağlayan oyun ile çocuklar günlük yaşamı, insan ilişkilerini, arkadaşlığı, sevgiyi, saygıyı, etik değerleri küçük yaşlardan itibaren öğrenme imkanı elde ediyor. Mind Lab uygulamalarındaki oyunlar ve kullanılan stratejiler ayrıca öğrencilerin hayal güçlerini geliştirirken, bu sayede öğrenciler daha yaratıcı ve üretici oluyor, daha sıra dışı alanlarda da başarı kazanıyorlar.

BAŞARILI BİR EĞİTİM METODU OLDUĞU KANITLANDI

Mind Lab Metodu, farklı bir eğitim yaklaşımı benimsediği için öğrencilerin bilindik yöntemlerle gözlenemeyen özelliklerini keşfetmeyi sağladığından dünyada çok başarılı oldu ve aranan bir sistem haline geldi. İngiltere’de Northumbria Üniversitesi, İtalya’da Iprase Eğitim Araştırmaları Enstitüsü, Brezilya’da Inade Enstitüsü ve Amerika’da Yale Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar ile de Mind Lab Metodu’nun başarılı bir eğitim metodu olduğu kanıtlandı.

Mind Lab Metodu’nun etkisi Türkiye’de de araştırıldı. İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İrfan Erdoğan ve Yrd. Doç. Dr. Gamze İnan Kaya tarafından yapılan Mind Lab Türkiye Araştırması olumlu sonuçlar verdi ve ulaşılan sonuçlar eğitim dünyasıyla paylaşıldı. Türkiye'de 3 resmi ve 15 özel okulda yapılan bu araştırma Mind Lab Metodolojisi’nin öğrenciler ve öğretmenler üzerindeki olumlu etkisini  kanıtladı.

Yapılan bu araştırmada, öğrenciler Mind Lab uygulamalarının; bir problem karşısında nasıl davranmaları gerektiğini anlamalarına, öğrenmeyi eğlenceli bulmalarına, karar vermeden önce düşünmelerine, kendilerine olan güvenlerinin artmasına, sınıfta derse olan katkılarının artmasına, derslerde öğrendiklerini hayat ile ilişkilendirebilmelerine, zamanlarını etkili ve verimli şekilde kullanabilmelerine katkısının olduğunu belirtiyorlar. Öğretmenler ise Mind Lab uygulamalarının; öğrencilerinin birlikte çalışmayı başarmalarına, öğrencilerinin akıl yürütme becerilerinin gelişmesine, öğrenciler arasındaki bireysel farklılıkları görebilmelerine, öğretmenlerin derste farklı değerlendirme yöntemleri kullanmalarına, öğretim yaklaşımlarını öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleyebilmelerine, velilerle işbirliği sağlamalarına katkısının olduğunu belirtmişlerdir.

Eğitim ve öğretimde oyunun tek başına kullanılması yeterli olmayabilir. Mind Lab bu gerçeği dikkate alarak hazırlanmış bir eğitim modeli… Mind Lab’in öğrencilerin yaşlarına göre akademisyenler tarafından hazırlanmış bir müfredatı var ve bu müfredat Milli Eğitim Bakanlığınca yaşlara göre tespit edilen kazanımlarla paralellik gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı Müfredatında bir ders olarak belirlenen "Oyun ve Fiziksel Etkinlikler" saatinde Mind Lab uygulaması yapılabiliyor. Bu şekilde Mind Lab’in okullardaki uygulanabilirliği daha da kolaylaşıyor.

Mind Lab Sistemi, temelde öğrencilerin çeşitli alanlarda yeterliklerini artırmayı hedeflerken, öğretmenlerin de öğrencileri için daha yetkin bir biçimde yol gösterebilmesini sağlayan bir anlayışı kazandırıyor.  Aracılı Öğretim Yaklaşımı ile hem öğrencinin hem de öğretmenin eğitim sürecine etkin biçimde katılımını sağlayarak, bu yaklaşım sayesinde öğretmenin ve öğrencinin diğer alanlara aktarım becerisinin geliştirilmesini de hedefliyor.

MİND LAB UYGULAMALARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

(Öğretmen, 52 yaşında) :“ Bir öğretmen olarak bana; öğrencilerin nasıl düşündüklerini, kararlarını nasıl uyguladıklarını, tehlikeleri veya önemli hamleleri görüp görmediklerini izleme fırsatını somut bir şekilde gösterdi. Bireysel farklılıkların görülmesini sağladı.”

(Öğretmen, 28 yaşında):  “Hayat boyunca kullanabilecekleri kazanımları ezbere kodlar şeklinde değil de, eğlenceli bir ortamda, oyun oynayarak elde etmeleri açısından faydalı olduğunu düşünüyorum.”

(4. Sınıf Öğrencisi): “Bir problemi çözmem gerektiğinde kendime söyleyeceğim ilk şey, Düşünce Ağacını kullanmam lazım. Çünkü Düşünce Ağacı insanın düşünmeden hamle yapmasını engelliyor.”

(6. Sınıf Öğrencisi): “Beynimi çalıştırıyor.Özel hayatımda daha çok düşünebiliyorum.İyi ve planlı düşünüyorum.”

SEV Okulları’ nın ev sahipliği yaptığı Haziran 2013’de gerçekleşen panelde Prof. Dr. İrfan Erdoğan ve ekibinin yaptığı araştırma sonuçları açıklanmıştır. 

Türkiye’de 8 yıldır uygulanmakta olan Mind Lab metodolojisi ile eğitim alan öğrencilerden oluşan okul takımları her yıl Mayıs ayında yapılan Türkiye turnuvalarına katılmaktadır. 

8. si Ağustos 2013 ‘te Avusturya’da  düzenlenen 8. Uluslararası Mind Lab Olimpiyatları’nda ülkemizi Özel TEkden İstanbul Koleji temsil etmiş ve Dünya 3. olmuştur. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.