banner

MEF Üniversitesi ilk öğrencileri için hazır
Arıkanlı Holding’in yükseköğretimdeki prestij projesi MEF Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı’nda 4 fakülte ve 12 bölümle ilk öğrencilerini almak için hazırlıklarını tamamladı. MEF üniversite bu yıl hangi bölümlere öğrenci alacak? MEF’in öğrencilere sunduğu olanaklar neler? MEF 2014-2015 öğrenim ücretleri ne kadar? Burs imkanları var mı? İşte MEF üniversitesi ile ilgili tüm merak edilenler…

muhammedsahinMEF Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümleri; Hukuk Fakültesi, Hukuk Bölümü; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi, İşletme,  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümleriyle; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mimarlık Bölümleriyle bu yıl eğitim-öğretime başlayacak. Öğrenciler, Hukuk Fakültesi’nde %30, diğer tüm fakültelerin bölümlerinde ise % 100 İngilizce olarak eğitim görecek.

MEF Üniversitesi çatısı altında ilk öğrencilerini yetiştirmek için üst düzey 77 kişilik akademik kadro; ileri görüşlü, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet yeteneğine sahip mesleğinde yetkin öğrenciler yetiştirmek için aralıksız olarak çalışmalarına devam ediyor. İngilizce Hazırlık Programı’nda ise 16 kişilik tamamı yabancı uyruklu okutmanlardan oluşan kadro, İngilizce öğrenimini kolaylaştırmak için farklı içerik ve müfredatlarla eğitim-öğretime hazır.

MEF Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. İbrahim Arıkan,  ‘‘MEF Eğitim Kurumları olarak bugüne kadar birçok yeniliğin öncülüğünü üstlendik, eğitim alanındaki bu deneyimimizi 8 farklı sektörde kazandığımız Arıkanlı Holding’in gücü ile birleştirerek MEF Üniversitesi’ni kurduk.’’ dedi. Dr. Arıkan, Yenilikçi eğitim-öğretim yöntemi Flipped Classroom’un yükseköğretime yenilikler getireceğine dikkat çekerek, MEF Üniversitesi’nin ilk mezunu olmanın hayat boyu yaşanacak bir ayrıcalık olduğunu ifade etti.     

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, belirlenen akademik kriterler ile iddialı bir kadronun oluştuğunu belirterek ‘‘İlk öğrencilerimiz için hazırlıklarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Onları ezber bozan bir üniversite ortamı bekliyor. MEF Üniversitesi’nde yükseköğretime yenilik getiren eğitim-öğretim sistemi Flipped Classroom ile Y ve Z kuşaklarını yetiştireceğiz. Daha iyi bir dünya yaratmak için eğitim görecek MEF Üniversitelilerin fark yaratacak işlere imza atacağını hep birlikte izleyeceğiz.’’ dedi.

Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Erkut, MEF Üniversitesi’nde; hür düşünen, gerçeği arayan, kendine güvenen, bağımsız ve ömür boyu profesyonel başarı için gereken yetkinliklere sahip bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini söylerken, Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fevzi Ünal ise ‘‘Amacımız sanayi ve teknoloji ile iç içe yetişecek olan öğrencilerimizi ileri teknoloji çalışmalarının nabzını tutacak, bu alandaki yeni çalışmalara katkıda bulunacak profesyoneller olarak yetiştirmektir.’’ dedi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan, MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde 21. yüzyıl becerilerine sahip, uluslararası standartlara göre en iyi şekilde yetişmiş, farklılıkları ne olursa olsun bütün öğrencilerini başarıya ulaştırabilen bilgili, becerili ve erdemli eğitimciler yetiştireceklerini söylerken Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Havva Karagöz, MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde akademik özgürlüklerin korunduğu, evrensel değerlere dayalı, adalet ve hakkaniyet anlayışının yüceltildiği özgür ve yaratıcı bir eğitim, düşünce ve araştırma ortamının oluşması vizyonuyla hareket ettiklerine dikkat çekti.

MEF ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİLİKÇİ EĞİTİM – ÖĞRETİM SİSTEMİ FLİPPED CLASSROOM

Flipped Classrom’da Ders Nasıl İşlenir?

Öğrenci derse gelmeden önce akademisyenleri tarafından hazırlanmış olan ders anlatım videolarını istediği bir zaman diliminde internetten izler, notlar alır, anlamadığı konular ile ilgili sorularını hazırlar.

Dersin birinci saatinden önce konu ile ilgili sorularını öğretim üyesine elektronik ortamda iletir. Derste ise sorduğu soruların niteliğine ya da akademisyenin tercihine göre öğretim üyesi tarafından gruplandırılır. Grup çalışması içinde, öğretim üyesinin desteğiyle sorularına cevap aramaya çalışır.

Dersin ikinci saatinde öğretim üyesi cevap bulunamayan soruları da kapsayacak şekilde konuları öğretir. Dersin sonuna doğru öğretim üyesi, güncel bir sorunu öğrencilere sunar ve grup çalışması içinde öğrencilerin bu soruna çözüm üretmelerini ister.

Flipped Classrom Eğitim – Öğretim Yöntemi, öğrencinin asıl ihtiyacı olan bilginin özümsenmesi ve yeni bilgilerin çıkarımı ise ders saatinde sınıfta akademisyenler ve sınıf arkadaşlarıyla birlikteyken gerçekleşmesini sağlar.

Neden Flipped Classroom?

- Öğrenci istediği yerde istediği zaman dersi dinleyebilir.

- Öğrenci dersi videodan istediği hızla izleyebilir, tekrarlayabilir.

- Dersler interaktif, etkileşimli ve uygulamalı işleneceği için öğrencinin konuyu özümsemesi daha kolay olacaktır.

- Spor, kulüp faaliyetleri ya da hastalık gibi zorunlu nedenlerden derse gelemeyen öğrenciler dersten geri kalmazlar.

- 2 saatlik öğretim üyesi ile görüşme süresinin 1 saati yüz yüze, 1 saati de online yapılacaktır.

- Öğrenci ile akademisyen arasındaki etkileşim ve kişisel temas daha fazla olur.

- Öğrencilerin daha çok sorumluluk alacakları bir ortam oluşur ve sınıfta tüm öğrenciler aktiftir.

Prof. Dr. Muhammed ŞAHİN’in Flipped Classroom ile ilgili görüşü

‘‘MEF Üniversitesinde yenilikçi, bağımsızlıklarına düşkün, dünyadaki akranlarıyla kolayca iletişim kurabilen, teknoloji ile iç içe büyüyen Y ve Z kuşaklarını geleceğe Flipped Classrom Eğitim–Öğretim Yöntemi ile hazırlayacağız. Bu sistemi genel eğitim-öğretim sistemi olarak uygulayan dünyada ilk üniversite olmaktan büyük gurur duyuyoruz. 1972 yılından buyana eğitime getirdiği yeniliklerle bilinen MEF Eğitim Kurumları’nın kalitesi ile Flipped Classroom’u Y ve Z kuşağı gençler için en verimli şekilde uygulayarak hedefleri doğrultusunda fark yaratan bir nesil yetişmesine katkıda bulunacağımıza inanıyorum.’’

MEF Üniversitesi Geniş Burs Olanaklarıyla Başarılı öğrenciyi teşvik ederek yükseköğretimde fırsat eşitliği sağlıyor

MEF Üniversitesi bu yıl tüm öğrencilerini %100, %75, %50 ve %25 oranında burslu olarak alacak. Kısmi burslarının toplam oranının; %64.1 tam bursa eşdeğer olan MEF Üniversitesi’nde LYS giriş bursları akademik başarı kriterinden bağımsız olarak düzenlendi. Bir öğrencinin LYS tam burs ya da kısmi giriş bursu İngilizce hazırlık ve lisans eğitimi dahil 6 yıl geçerli olacak.

LYS’de ilgili puan türünde yerleştirme puanına göre yapılan sıralamada Türkiye genelinde;

-              İlk 100 içinde yer alan öğrencilere 9 ay süre ile Aylık 1000 TL + Yurt Bursu ya da 600 TL’ye kadar Yurt Ücreti desteği *

-              101-1000 sıralamasında yer alan öğrencilere 9 ay süre ile Aylık 750 TL + Yurt Bursu ya da 500 TL’ye kadar Yurt Ücreti desteği *

-              1001-5000 sıralamasında yer alan öğrencilere 9 ay süre ile Aylık 500 TL + Yurt Bursu ya da 400 TL’ye kadar Yurt Ücreti desteği *

-              5001-10.000 sıralamasında yer alan öğrencilere 9 ay süre ile Aylık 300 TL

-              10.001-15.000 sıralamasında yer alan öğrencilere 9 ay süre ile Aylık 250 TL  burs desteği veriliyor.

* Yurt Ücreti desteğinin alınabilmesi için ise öğrencinin yurt giderini belgelendirmesi gerekiyor.

Ayrıca MEF Üniversitesi Burs Yönergesi kapsamında belli şartları sağlayan MEF Üniversitesi öğrencilerine, IB, Abitur, Matura, Maturita ve Fransız Bakaloryası diplomalarında belirtilmiş not ortalamalarına sahip olanlara, TOEFL, iBT veya ÖSYM tarafından belirlenen yabancı dil sınavlarından belirtilmiş puanları alanlara, LYS’de ilk 50.000’e giren şehit çocuklarına, lisans eğitimleri süresince belirtilen akademik başarıyı yakalamış öğrencilere, MEF Üniversitesi Burs Yönergesinde belirtilen şartları sağlamaları durumunda da çeşitli burslar veriliyor.

MEF Üniversitesi ulusal ve uluslararası alanda 8 farklı sektörde 29 şirketi olan Arıkanlı Holding’in gücü ile gelecek 100 yılı şekillendirecek yenilikçi ve girişimci global liderler yetiştirmek için tüm akademik ve idari kadrosuyla İstanbul Maslak’taki Kampüsünde ilk öğrencilerini bekliyor.

MEF Üniversitesi Fakülte Bölüm ve Kontenjanları

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.