banner

Uzaktan eğitim programlarının örgün eğitim programlarından farkları nelerdir?
İstanbul Arel Üniversitesi uzaktan eğitim programlarında dersler ileri teknolojiyle işleniyor. Uzaktan Eğitimle örgün eğitim arasında ne fark var? Uzaktan eğitim diploması ile örgün eğitim diploması aynı mı? İşte İstanbul Arel Üniversitesi uzaktan eğitim özel dosyası;

İstanbul Arel Üniversitesi’nde uzaktan eğitimin yapıldığı tüm programlarda her dersin canlı ve etkileşimli olarak işlendiğini belirten İstanbul Arel Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Ataman, uzaktan eğitimde ders veren öğretim görevlilerin ses yalıtımı mükemmelleştirilmiş özel yayın odalarında ileri teknoloji ile donanımlı bilgisayarlar üzerinden, yüksek kalitede kamera ve mikrofon ile eğitim verdiklerini söylüyor.

İstanbul Arel Üniversitesi’nin uzaktan eğitim altyapısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

İstanbul Arel Üniversitesi uzaktan eğitimin yapıldığı tüm programlarda her ders canlı ve etkileşimli olarak işleniyor. Canlı derslerin sunumunda, dünyada da yaygın olarak kullanılan Adobe Connect yazılımını kullanıyoruz. Ayrıca öğretim yönetim sistemi olarak e-Nocta yazılım firmasının geliştirdiği ABLMS’yi kullanıyoruz. Bu öğretim yönetim sistemi aracılığıyla, derse zamanında katılamayan veya yeniden takip etmek isteyen öğrenciler, arşivde kaydedilmiş olan derslere istedikleri anda ulaşabiliyor ve bütün akademik faaliyetlerini (ödev, sınav, transkript, dilekçe, vb.) bu sistem üzerinden yapabiliyorlar.

Sanal sınıf ortamında gerçekleşen eş zamanlı derslerde akademisyenler, görüntülü ve sesli olarak dersi anlatabiliyor, yazı tahtası kullanabiliyor ve hatta bilgisayarında kayıtlı uygulamaları öğrencilerle paylaşabiliyor. PowerPoint uygulamaları, videolar, örnek olaylar, çoklu ortam (multimedya) araçları, animasyonlu metinler vb. birçok çağdaş eğitim aracı kullanılabiliniyor. Öğrenciler de derse görüntülü ve sesli olarak bağlanıp, ders içerisinde soru sorabiliyor ve dosya paylaşımları yapabiliyorlar. Eş zamanlı yapılan dersler kayıt altına alınıyor ve daha sonra tüm öğrenciler, bu kayıtlar sayesinde istedikleri her an o dersi tekrar takip edebiliyorlar.

İstanbul Arel Üniversitesi’nde hangi bölüm ve programlarda uzaktan eğitim uygulaması var? En çok tercih edilen bölüm hangisidir?

İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı (Tezsiz, e-MBA), Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisans Programı (Tezsiz), Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı (Tezsiz), Pazarlama (Tezsiz), Muhasebe ve Finansman (Tezsiz), Uzaktan eğitim uygulamaları programlarında uzaktan eğitim sistemini uyguluyoruz.

Yüksek lisans programlarımızın tamamının kontenjanları dolmaktadır. Özellikle Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği ve İşletme Yönetimi programlarına talep yoğun olmaktadır.

MEZUNLARIMIZA YÜZDE 50 İNDİRİM UYGULUYORUZ

Üniversitenizin uzaktan eğitim uygulamasının olduğu bölüm ve programlara kayıt şartları nelerdir? Ücretler hakkında bilgi verir misiniz?

Tezsiz Yüksek Lisans programlarına başvurabilmek için bir lisans programı mezuniyeti gerekmektedir. Diğer şartlar için öğrenci adaylarımız, web sayfamızda yer alan ön başvuru formunu doldurarak, sitede belirtilen evraklar ile kesin kayıt işlemlerini yaptırabilirler. Tezsiz yüksek lisans programının ücreti 10.500 TL.dir. Doktora ve yüksek lisans programlarında, üniversitemizden mezun olanlara yüzde 50 indirim uygulanıyor. Ayrıca yüksek lisans programlarında, çalışanlara, meslek gruplarına ve çözüm ortaklarımıza %40 indirim yapılıyor. Daha detaylı bilgiler için üniversitemizin 0212 540 96 96 / 2214 - 2123 - 2198 - 2150 - 2259 numaralı hattını arayıp öğrenebilirler.

Kayıtlar hangi tarihlerde ve nasıl yapılıyor? Kayıt süreleri ne kadar sürüyor?

Öğrenci adaylarımız belirtilen evrakları hazırlayarak Sefaköy yerleşkesinde Sosyal Bilimler Enstitüsüne gelerek kesin kayıt yaptırabilmektedirler. Ön kayıtlar ve kesin kayıtlar Güz dönemi için Haziran ayından Ekim ayına kadar alınmaktadır. Bahar dönemi kayıt tarihleri YÖK onayına istinaden web sayfasımızda ilan edilmektedir.

Öğrenciler uzaktan eğitim uygulamasını içeren bölüm ve programlara kayıt yaptırmadan önce nelere dikkat etmelidirler? Öğrencilere bu konu kapsamında ne gibi uyarılarda bulunursunuz?

Öğrenciler kayıt yaptırmadan önce uzaktan eğitim sistemi hakkında bilgi almalıdırlar. Eğitim için kullanılan alt yapının yeterli olup olmadığına, bilgiye erişim kolaylığına, öğrencinin okula gelme zorunluluğunu ortadan kaldırıp kaldırmadığına, öğrenme fırsatları ve seçeneklerine, verilen desteğe, öğretim ortam ve metotlarına, tüm bireylerin eğitimden eşit yararlanmasını sağlamasına, öğrenci ve eğitimciler aralarında etkili iletişim kurma fırsatı sağlamasına gibi konularda yeterli olup olmadığını gözlemlemelidirler.

DERS İÇERİKLERİNİ ÖZENLE HAZIRLIYORUZ

Derslerin içeriklerini nasıl oluşturuyorsunuz? Sınavlar online ortamda mı gerçekleşiyor?

Uzaktan eğitim sisteminde yer alacak içerik kitapları piyasada yer alan ve alanın uzmanı akademisyenler tarafından hazırlanan kitaplar arasından seçilmektedir. Hocalarımızdan edindiğimiz kitap içeriklerinin ARELUZEM bünyesinde yer alan içerik geliştirme birimine ulaşması ile E-Kitapların geliştirme süreci başlamaktadır. Bu aşamadan sonra dersin konusuna uygun olarak grafik çalışmaları yapılmakta, kullanıcı arayüzü geliştirilmekte ve konuya uygun animasyonlar kitap metnini açıklayacak şekilde, metinler arasına yerleştirilmektedir. Uzaktan eğitim programına kayıt olan öğrenciler ders içeriklerine herhangi bir kısıtlama olmadan teknolojinin ulaşabildiği her yerden dilediği zamanda ulaşabilmektedir.

Vize sınavları Öğretim Yönetim Sistemi üzerinden yapılmakta olup, final sınavları Sefaköy Yerleşkemizde sınıf ortamında yapılmaktadır.

İstanbul Arel Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’nde bugüne kadar kaç kişi öğrenim gördü ve mezun oldu?

Bugüne kadar yüksek lisans programlarında 641 öğrenci öğrenim görmüştür, 63 mezunumuz bulunmaktadır. YÖK mevzuatına uygun olarak örgün eğitim programları ortak dersleri (Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi) uzaktan eğitim sistemi üzerinden işlenmektedir. YÖK mevzuatının uygun gördüğü şekilde Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencileri de uzaktan eğitim ile ders alabilmektedir.

DİPLOMA FARKI YOKTUR

Uzaktan eğitim programlarının örgün eğitim programlarından farkları nelerdir?

Uzaktan eğitimde okula gelme zorunluluğu yoktur, farklı yerlerden derse ulaşmak mümkündür. Öğrenciler istedikleri zaman, istedikleri yerden eğitim alabilmekte, böylece sınıf zamanına bağlı kalmadan ve kendi öğrenme hızlarında çalışabilmektedirler. Uzaktan eğitim, eğitim masraflarında önemli yer tutan yol masraflarını ve diğer harcamaları önemli derecede azaltmaktadır. Aynı zamanda büyük şehirlerde trafik stresi ve yorgunluğunu ortadan kaldırarak başarıyı arttırmaktadır.

Örgün eğitimde hocayı bir defa dinleyerek not almaya çalışırken, uzaktan eğitimde dersler kayıt altına alındığından daha sonradan sınırsız sayıda izlenebilmektedir. Çağımızın getirdiği teknolojik imkanlar uzaktan eğitimde daha aktif olarak kullanılabilmektedir. Uzaktan eğitim multimedya öğelerinin tümünün çok kolay ve ücretsiz olarak (video ve görsel, işitsel tasarımlar) kullanılmasını sağlamaktadır. Teknolojik imkanlar sayesinde zengin işitsel ve görsel tasarımlar eğitimi çekici hale getirmekte ve öğrenmeyi artırmaktadır. Diplomalarda farklılık yoktur, örgün eğitim ile aynı hakları sağlamakta olup, eşitlik gereği uzaktan eğitim ibaresi yer almaz. Öğrencilerimiz ikinci dönemini başarı ile tamamladıktan sonra örgün tezli yüksek lisans programlarına geçiş yapabilirler.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.