banner

Sınav Koleji, okul-dershane konsepti uyguluyor
Sınav Koleji nasıl bir eğitim veriyor? Sınav Koleji, öğrencilerine hangi imkanları sağlıyor? Sınav Koleji ile ilgili merak edilenler;

Bilimde, sporda, sanatta öğrencilerin vizyon sahibi olmaları için her türlü çalışmaya imkan tanıdıklarını belirten Sınav Koleji Okullar Koordinatörü Ömer Öcal, “Öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası platformlarda başarılar elde etmesi için; öğrenci değişim programları, Avrupa Birliği projeleri, MUN, bilim yarışmaları, Ulusal Ajans işbirliği kapsamında yaptığımız çalışmalar gibi birçok proje yürütmekteyiz”  diye konuşuyor.Sınav Koleji’nin kuruluşundan günümüze geldiği noktayı anlatabilir misiniz?

Sınav Koleji genç bir okul. Bundan 4 yıl önce 20 yılı aşkın eğitim yayıncılığı ve dershane birikiminin ürünü olarak kuruldu. Açtığı okulların tamamında en fazla 2 yıl içinde maksimum doluluk oranına ulaştı. SBS ve TEOG’daki başarılarının yanında, üniversiteye hazırlıkta da okul olarak Türkiye birincisi oldu.

Sınav Koleji’nde birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar her sınıfta 2 öğretmen görev yapıyor. Sonrasında mentörlük sistemine geçiliyor. Çift öğretmen uygulamasının ve mentörlük sisteminin avantajları ve bu uygulamayla hedeflenenler nelerdir?

Eğitim tecrübemiz ve araştırmalarımız bize gösterdi ki; öğrenci başarısıyla, öğretmen ilgisi orantılı. Bundan hareketle öğretmenin öğrencileriyle olan ilgisini artırmak için ilkokulda çift öğretmen uygulamasını devamında da mentör öğretmenlik sistemini uyguluyoruz. 4 yıl içinde uyguladığımız model, maksimum faydaya ulaştı ve başarılı dönüşler aldık. Bu özelliğimiz okulumuzun en büyük tercih nedenlerinden biridir.

Eğitimde teknoloji kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Sınıflarda dersler akıllı tahta ile işleniyor, öğrencilere tabletli eğitim veriliyor. Bu doğrultuda Sınav Koleji’nde dersler nasıl işleniyor? Derslerde teknolojiden nasıl faydalanılıyor?

Sınav Yayınları’nın basılı yayınlarının yanında Sınav Dijital adıyla okul ve dershanelerine yönelik dijital içeriklerde sunmaktadır. Okulumuzda her sınıfta yer alan akıllı tahta ve bilgi erişim merkezlerinde bu içeriklerden faydalanılarak eğitim verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimize verdiğimiz şifrelerle bu dijital içerikler evde de kullanılabilmektedir. Ancak uygulamadaki bazı çekincelerimizden dolayı sınıflarda tablet uygulaması bilinçli olarak yapılmamaktadır.

Sınav Koleji İlköğretim Okulu’nda akademik çalışmaların yanı sıra “After School” programı uygulanıyor. Bu programdan bahsedebilir misiniz?

Okulumuzun konsepti çocuklarına yeterince zaman ayıramayan, yoğun anne babalar dikkate alınarak hazırlanmıştır. Öğrencilerimizin kültürel, sportif ve sanatsal aktiviteleri ile sınavlara hazırlık/dershane çalışmalarıyla ödevlerinin önemli bir kısmı okulda çözülmeye çalışılmaktadır. Bu programımızı da after school olarak adlandırmaktayız.

OKUL-DERSHANE KONSEPTİNİ UYGULUYORUZ

Öğrencilerinizi sınavlara nasıl hazırlıyorsunuz? Bu süreçte onlara ne gibi destekler sunuyorsunuz?

Bilindiği gibi Türkiye’nin en büyük dershanelerinden biri Sınav Dergisi Dershaneleri, Sınav Eğitim Kurumları bünyesinde yer almaktadır. Bu alandaki deneyimimizi Sınav Koleji’ne entegre ederek Okul-Dershane konseptini tam olarak uygulayan eğitim kurumuyuz. Zaten dershaneler okulun işlevini yerine getirememesinden hareketle kurulmuş kurumlardır. İyi bir okulun öğrencilerinin dershanelere ihtiyaç duymayacağı açıktır.

Okulunuzun yabancı dil eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?

Sınav Koleji, kolej öğrencisi olmanın en büyük özelliklerinden birisi olan iyi bir yabancı dil eğitimi vermek bilinciyle kurulmuştur. Bu nedenle okulumuzda yabancı dil ayrı bir koordinatörlük tarafından The Language School yapılanmasıyla yürütülmektetir. Anaokullarımızda billungual sistem uygulanmaktadır. İlk 5 sınıfta ise, haftalık ders saatlerinin neredeyse yarısında (haftalık 18 saat) yabancı dil eğitimi verilmektedir. Diğer sınıflarda ise yabancı dilde sağlam bir temele oturtulan öğrencilerimiz yoğun ve etkili bir yabancı dil eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Ayrıca İngilizcenin yanında 2. yabancı dil olarak okulumuzda Almanca, Fransızca, Rusça ve İspanyolca eğitimleri de verilmektedir.

Okulunuzun sportif, sanatsal ve kültürel imkanları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi Sınav Koleji yeni ve genç bir okul. Dünyadaki tüm trendler ve ihtiyaçlar dikkate alınarak mimarisi oluşturuldu. Okulumuzda, açık-kapalı spor salonları, yüzme havuzu, buz pisti, sinemalar, 3D laboratuvarları, Fen laboratuvarları, görsel sanat alanları, müzik stüdyoları gibi onlarca olanağın sunulduğu mekanlar vardır. Bu mekanlarda nitelikli sportif, sanatsal ve kültürel etkinlikler yapılmaktadır.

Sınav Koleji’nin yetiştirmek istediği öğrenci profilinden ve öne çıkan özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Sınav Koleji, THE Okul olarak da formülüze ettiğimiz, Takip/Sorumluluk, Hakkaniyet/Dürüstlük, Empati/Duygudaşlık ana değerleri üzerine kurulmuştur. Öğrencilerimizin başarılı bireyler olmasının yanında bu değerler ekseninde eğitim vermekteyiz. Amacımız özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi ama aynı zamanda da hakkaniyetten ve dürüstlükten şaşmayan, “ötekine” saygılı dünya vatandaşları yetiştirmektir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir? 2015 yılına ilişkin projeleriniz var mı?

Okulumuz küresel vizyonda kurulmuş bir okuldur. Öğrencilerimizin ulusal ve uluslarası platformlarda başarılar elde etmesi için; öğrenci değişim programları, Avrupa Birliği projeleri, MUN, Bilim yarışmaları, Ulusal Ajans işbirliği kapsamında yaptığımız çalışmalar gibi birçok proje yürütmekteyiz.

Projelerinizin hazırlanma aşaması hakkında bilgi verebilir misiniz? Daha çok hangi alana yönelik projeler gerçekleştiriyorsunuz? Ve bu projelerle neler hedefliyorsunuz?

Sınav Kolejleri kitlesel okullardır. Öğrenci profilimiz ve hedefleri bakımından da oldukça çeşitli bir yapıya sahibiz. Proje çalışmalarımız da aynı şekilde farklı alanlara yöneliktir. Bilimde, sporda, sanatta öğrencilerimizin vizyon sahibi olmaları için her türlü çalışmaya imkan tanınmaktadır.

 “Sınav Koleji, THE Okul olarak da formülüze ettiğimiz, Takip/Sorumluluk, Hakkaniyet/Dürüstlük, Empati/Duygudaşlık ana değerleri üzerine kurulmuştur. Öğrencilerimizin başarılı bireyler olmasının yanında bu değerler ekseninde eğitim vermekteyiz. Amacımız özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi ama aynı zamanda da hakkaniyetten ve dürüstlükten şaşmayan, ‘ötekine’ saygılı dünya vatandaşları yetiştirmektir.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.