banner

Doğa Koleji yaşanabilir bir dünya için çalışıyor
Doğanın ve çevrenin korunmasına özel bir önem veren Doğa Koleji, bu doğrultuda projeler üretiyor ve bu konuda yürütülen projelere destek vermekten kaçınmıyor.

doga koleji sosyal sorumlulukDoğanın ve çevrenin korunmasına özel bir önem verdiklerini belirten Doğa Koleji Kurumsal İletişim Direktörü Esra Çabukcan, bu doğrultuda yürütülen projelere destek vermekten hiçbir zaman kaçınmadıklarını söylüyor. “Sosyal sorumluluk yaklaşımımızı eğitim felsefemizin bir parçası haline getirerek, yaşadığı dünyaya ve çevreye duyarlı bir nesil yetişmesi için çalışıyoruz” diyen Çabukcan, bu projeler sayesinde öğrencilerden, çalışanlara Doğa Koleji bünyesindeki herkesin enerji tasarrufu, ekolojik ayak izi, çevreye saygı ve geri dönüşüm gibi konularda oldukça duyarlı olduğunu vurguluyor.


Kurumsal sosyal sorumluluk projelerine ilişkin çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

esra cabukcanDoğa Koleji olarak, kurulduğumuz günden bu yana çevre projelerinde, WWF-Türkiye, Greenpeace, Deniz Temiz TURMEPA, TEMA gibi Türkiye’nin ve dünyanın saygın kuruluşlarıyla işbirliği yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Doğaya karşı sorumluluğumuzu bilerek, sorumluluk sahibi nesiller yetiştirmek amacıyla WWF-Türkiye ile işbirliğimizi, çok kapsamlı bir proje ile sürdürdük. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin verilerine göre Türkiye’de küresel ölçekte tehlike altındaki türlerin sayısı 134. Geçen sene bu sayı 179’a ulaştı. Son 30-40 yılda, Türkiye’deki pek çok doğal yaşam alanı, geri dönülemez biçimde tahrip edildi. Ayrıca, yaşanabilir bir dünya için alınması gereken önlemlere destek olma amacıyla elimizi biz de taşın altına koyduk.

Doğa Koleji olarak son 2 yıldır WWF-Türkiye’nin nesli tehlike altındaki türlerin korunması için yürüttüğü Türkiye’nin Canı Kampanyası’nda WWF Türkiye’nin yanında yer aldık. Avrupa’nın Devleri; Akkuyruklu Kartal ve Kuğular, Ağaçbaşı Turbalıkları, Muş’taki Toy ve Telli Turnalar, Aydın’daki Tepeli Pelikanları koruma altına almak için çalışmalar gerçekleştirdik.

WWF Türkiye’nin her yıl 21 Mart tarihinde gerçekleştirdiği Dünya Saati projesine de tüm kampüslerimizde 1 saat boyunca tüm ışıkları kapatarak destek verdik. Bu yıl ise sokak hayvanları yararına düzenlediğimiz “Gözümüz Yollarda Kaldı” kurumsal sosyal sorumluluk projemizi HAÇİKO ile birlikte yürütüyoruz. Doğa Koleji olarak bu projeyi 2014 yılı itibariyle başlatmış bulunuyoruz. Şu an için kurumsal olarak 1 TON MAMA desteğini HAÇİKO (Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma) Derneği’ne sunduk.  Mamalar, Türkiye’de en çok ihtiyacı olan 5 farklı bölgedeki hayvan bakım evlerine dağıtıldı. (Kars, Ardahan, Eskişehir, İstanbul, Sakarya) Kış ayları boyunca Doğa Koleji olarak öğrencilerimizle barınak ziyaretleri gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, soğuk havalarda sokaktaki canlar için mama, polar, su desteğinde bulundu. Takipçilerimizin milyonları aştığı sosyal medya hesaplarımızdan sokaktaki canlar için kamuoyunda farkındalık yarattık. Ünlü isimlerin kamera karşısına geçtiği sokaktaki canları koruma, kollama, sahiplenme ve iyi davranmaya teşvik edecek, Doğa Koleji’nin sponsor olduğu kamu spotu çekildi. Mayıs ayı içerisinde Doğa Koleji öğrencileri hayvan bakım evlerini yeniledi. Türkiye’nin dört bir yanında ihtiyacı olan barınaklardaki yaşam alanları elden geçirildi. Boya ve tamir işleri yapıldı. Bütün bir yıl boyunca hayvan bakım evlerine mama, temel ihtiyaç, ilaç yardımları yapılmaya devam edecek.

Ayrıca Doğa Konseptli Eğitim Modeli ile çevre konusunda gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak misyonuyla hareket eden ediyoruz. Her yıl 22 Mart Dünya Su Günü’nü birbirinden renkli etkinliklerin yer aldığı büyük bir organizasyonla kutluyoruz.

Dünya’nın en büyük çevre sorunlarından olan “Susuzluk” a karşı bilinçlendirme ve kamuoyu oluşturmak adına Doğa Koleji’nin Türkiye genelindeki tüm kampüslerindeki öğrencilerimizin katıldığı çok etkili bir aktivite düzenliyoruz.

Doğa Koleji’nde sosyal sorumluluk projelerine nasıl karar veriliyor ve hangi süreçler işletiliyor?

Topluma olan sorumluluğumuzu kurulduğumuz günden bu yana; eğitim, kültür – sanat, spor gibi farklı alanlarda desteklediğimiz projeler ile yerine getirmekteyiz. Doğa Koleji’nin çevreye olan yaklaşımı kurumsal bir stratejiye sadık kalıyor. Doğanın ve çevrenin korunmasına özel bir önem veren Doğa Koleji, bu doğrultuda yürütülen projelere destek vermekten hiçbir zaman kaçınmadı. Bazı projeler, öğrencilerimizin ya da öğretmenlerimiz aracılığıyla bize ulaşan hayata geçirdiğimiz, bazıları ise Türkiye genelinde yürütülen ve bizim de dâhil olduğumuz sosyal sorumluluk projeleridir. Doğa Koleji olarak paydaşlarımızın beklentilerini tüm iş yapış süreçlerimize yansıttığımız gibi desteklediğimiz sosyal sorumluluk ve sponsorluk projelerimizi de bu beklentiler doğrultusunda oluşturuyoruz.

YAŞADIĞI DÜNYAYA VE ÇEVREYE DUYARLI BİR NESİL YETİŞMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Gerçekleştirdiğiniz projelerde öğrenciler nasıl yer alıyor? Sosyal sorumluluk projelerinin çocuklara etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Öğrencilerimizi ve velilerimizi sosyal ve çevresel duyarlılığa dâhil eden bir yaklaşıma sahibiz. Sosyal sorumluluk yaklaşımımızı eğitim felsefemizin bir parçası haline getirerek, yaşadığı dünyaya ve çevreye duyarlı bir nesil yetişmesi için çalışıyoruz. Bu projeler sayesinde öğrencilerimizden, çalışanlarımıza Doğa Koleji bünyesindeki herkes enerji tasarrufu, ekolojik ayak izi, çevreye saygı ve geri dönüşüm gibi konularda oldukça duyarlı. Öğrencilerimiz özellikle kendileri projeler geliştirerek bize neler yapabileceğimiz konusunda danışıyorlar. Bu bizi, hem mutlu ediyor, hem de gururlandırıyor. Demek ki doğru şeyler yapmışız ve öğrencilerimiz böyle bir vizyon kazanmış diye düşünüyoruz.

Öğrencilerinizi sosyal sorumluluk projelerine teşvik etmek ve farkındalık yaratmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Biliyorsunuz bizim Doğa Konseptli bir eğitim modelimiz var. Bu model ile öğrencilerimiz ekoloji dersinde tohum ekip, onun gelişip sebze – meyveye dönüşmesine tanıklık ediyorlar. Bu süreç içerisinde de ektikleri tohumun nasıl bitki olduğunu, hangi coğrafya da yetiştiğini, insan sağlığına önemini öğreniyorlar. Ürün yetiştirmenin tadına varırken, doğanın ne kadar büyük bir nimet olduğunun da farkına varıyorlar. Öğrencilerimiz ürün yetiştirmenin yanı sıra artıkları değerlendirmeyi de ihmal etmiyorlar. Yemeklerden arta kalan atıkları toplayıp “Kırmızı Kaliforniya Solucanı Projesi” ile bu türdeki solucanları besleyerek çoğaltıyor ve onlardan elde edilen organik gübre ile de organik tarıma katkı sağlıyorlar. Böylelikle en ufak canlının bile hayatta önemli bir görevi olduğunu kavrıyor. Bu anlayış şekliyle doğanın kendi ekolojik sistemine de katkı sağlayan öğrenciler bir de yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projelerinde bizzat görev alarak, sosyal sorumluluk projelerinin ne kadar önemli olduğunu öğreniyorlar. Bu şekilde yetişen nesillerin doğaya saygı duymaması, çevre bilincini hissetmemesi, tüm insanlığa karşı sorumlu olmaması zaten düşünülemez.

DOĞA KOLEJİ’NDEN SOKAK HAYVANLARI İÇİN ANLAMLI PROJE

Daha önce HAÇİKO ile Türkiye’nin farklı bölgelerindeki barınaklara 1 TON mama yardımı yapan Doğa Koleji şimdi de sokaktaki canlar için kamu spotuna imza attı.

Ömür Gedik'in kurucusu ve başkanı olduğu HAÇİKO Derneği, Doğa Koleji ile birlikte toplumu sokak hayvanları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geçtiğimiz hafta sonu bir kamu spotu çektiler. Sokaktaki canlar için farkındalık yaratacak bu duygusal kısa film için ünlü isimler kamera karşısına geçti.

Anlamlı projenin yönetmenliğini Çakallarla Dans serisi, Aşk Geliyorum Demez, Aşk Tutulması, Arkadaşım Max gibi filmlerin yönetmeni Murat Şeker gönüllü olarak yaptı.

Ekranların gözde yakışıklı oyuncusu Barış Kılıç ve sevilen güzel oyuncu İnci Türkay da projede gönüllü olarak yer aldılar.

Ayrıca Yetenek Sizsiniz yarışmasının birincisi olan Akıllı Köpek Max ve sokak köpeği "Kızım" da kamu spotunda rol aldı.

Kamu spotu kapsamında; sokaklarda yaşam savaşı veren sokak hayvanlarına dikkat çekip, sokaklarda barınacak yerlerinin olmadığı ve yaşamlarını ufak dokunuşlarla değiştirilebileceği anlatılıp, farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.