banner

FMV Işık Üniversitesi geniş burs olanakları sağlıyor
Eğitimini Şile ve Maslak Kampüslerinde sürdüren FMV Işık Üniversitesi, en son teknoloji ile donatılmış laboratuvarları, araştırma olanakları, kütüphanesi, spor merkezi, yurtdışı eğitimi, sosyal etkinlikleri, öğrenci kulüpleri ile öğrenci merkezli bir üniversite olmanın yanında verdiği çeşitli burslar ile de öne çıkıyor.

ışık üni kampüsEğitimini Şile ve Maslak Kampüslerinde sürdüren FMV Işık Üniversitesi, en son teknoloji ile donatılmış laboratuvarları, araştırma olanakları, kütüphanesi, spor merkezi, yurtdışı eğitimi, sosyal etkinlikleri, öğrenci kulüpleri ile öğrenci merkezli bir üniversite olmanın yanında verdiği çeşitli burslar ile de öne çıkıyor. FMV Işık Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ergül Akçakaya, bursların genel not ortalamasına bakılmaksızın yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıl kesintisiz olarak verildiğini belirtiyor.

Üniversite adayları neden Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Işık Üniversitesi’ni seçsinler? Üniversitenizin diğer vakıf üniversitelerine göre öne çıkan özellikleri neler?

ergül akçakayaFMV Işık Üniversitesi eğitim kalitesini kanıtlamış bir üniversitedir. Mezunlarımızın bugün çalıştıkları kurumlar bunun en büyük göstergesidir. En son teknoloji ile donatılmış laboratuvarları, araştırma olanakları, kütüphanesi, spor merkezi, yurtdışı eğitimi, sosyal etkinlikleri, öğrenci kulüpleri ile öğrenci merkezli bir üniversite olmanın yanında verdiği çeşitli burslar ile de diğer üniversitelerin önüne geçmektedir.

Işık Üniversitesi;

• İngilizce eğitim veren programları ile bir dünya üniversitesidir,

• Öğrencilere geniş burs imkânları sağlamaktadır,

• 24 saat araştırma yapılabilecek çok modern ve büyük bir kütüphaneye sahiptir.

• 490 dönüm arazi üzerine kurulu gerçek bir kampüs üniversitesidir ve bu kampüs öğrenci kulüplerinin sanat ve müzik aktiviteleri ile 24 saat yaşamaktadır.

Üniversitenizde akademik programların sayısı ne kadar? Yakın zamanda yeni fakülteler, bölümler açmayı düşünüyor musunuz?

Işık Üniversitesi, 2 Enstitü, 5 Fakülte, 2 Meslek Yüksekokulu ve 1 Sürekli Eğitim Merkezi olmak üzere; 33 lisans, 21 önlisans, 21 yüksek lisans ve 5 doktora programıyla eğitim öğretime Şile ve Maslak Kampüslerinde devam etmektedir.

Yakın zamanda Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde açılan Pilotaj, Sivil Hava Ulaştırma, Deniz Ulaştırma, İşletme programlarına öğrenci alımı talep edilecektir.

KARİYER GÜNLERİ STAJ VE İŞ OLANAKLARINA KAPI AÇIYOR

Öğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmada destek oluyor musunuz? Bu kapsamda firmalarla işbirliğine gidiyor musunuz?

Işık Üniversitesi’nde öğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmalarına yardımcı olmak adına Kariyer Merkezimiz hizmet vermektedir. Kariyer Merkezi’mizde öğrencilerimizin iş dünyasında tercih edilen profesyoneller olmalarına rehberlik ediliyor. Öğrencilerin firmalar ve uzmanlar ile bir araya gelmelerine, staj ve iş olanaklarından yararlanmalarına, kişisel ve mesleki vizyonlarını geliştirmelerine yönelik etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliklerden en kapsamlısı Kariyer Günleri kapsamında sektörün önde gelen isimleriyle bir araya gelmelerini sağlıyoruz. Kariyer Günlerimizin bir diğer önemli faaliyeti ise vakfımızın 130 yıllık eğitim serüveni ve 50.000’i aşkın mezunuyla mentorluk programları kapsamında Kariyer Günleri’nde buluşmalarını sağlıyoruz. Bu buluşmalar hem öğrencilerimizin kariyer planlamalarına ışık tutuyor hem de yeni staj ve iş olanaklarına kapı açıyor. Ayrıca İŞKUR ile yapmış olduğumuz işbirliği sonucunda staj, girişimcilik, iş imkanları ve bireysel danışmanlık ile ilgili kampüsümüzde bulunan İŞKUR hizmet noktasından öğrencilerimiz yararlanmaktadır.

Kampüslerinizde öğrencilerinize sunduğunuz olanaklardan bahsedebilir misiniz?

Işık Üniversitesi, eğitimini Şile ve Maslak Kampüslerinde sürdürüyor. Şile Kampüsünde derslikler, kütüphane, laboratuvarlar, yurtlar, spor salonları en son teknolojiyle donatılmış ve 24 saat öğrenci kullanımını hedefleyen bir yapıda tasarlanmıştır. Doğayla iç içe, deniz kenarındaki Şile Kampüsü hem hareketli sosyal olanaklarla üniversitede kurulan dostluklar için ortam sunmakta, hem de istenildiğinde sakin atmosferiyle akademik çalışmalara yoğunlaşma imkânı sağlamaktadır. Güzel Sanatlar Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sürekli Eğitim Merkezi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri’nin bulunduğu Maslak Kampüsü, profesyonel sergi alanları, atölyeler, laboratuvarlar ve kütüphanesiyle eğitim alan öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır.

Öğrencilerinize sunduğunuz burs olanaklarına değinebilir misiniz?

Işık Üniversitesi; öğrencilerine çok sayıda ve geniş kapsamlı burs ve indirim olanağı sunmaktadır. Yüksek Onur Bursu, Onur Bursu, %100 Burs, %50 Burs, Şile LYS Bursu, Genel Liseler Tercih İndirimi, FMV Işık Liseleri Tercih İndirimi, Şişli Terakki Lisesi Tercih İndirimi, Darüşşafaka Lisesi Tercih İndirimi, Güzel Sanatlar Liseleri İndirimi, FMV Işık Liseleri İndirimi, Şişli Terakki Lisesi Güzel Sanatlar İndirimi, Darüşşafaka Lisesi Güzel Sanatlar İndirimi, Uluslararası Bakalorya İndirimi, Spor İndirimi, Kardeş İndirimi gibi Lisans düzeyinde üniversiteye girişte sağlanan burs ve indirimler vardır. Işık Üniversitesi’nde burslar genel not ortalamasına bakılmaksızın yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıl kesintisiz olarak verilmektedir. Lisans düzeyinde öğretim sırasında sağlanan burslar da bulunmaktadır. Bunlar %100 Başarı Bursu, %75 Başarı Bursu, %50 Başarı Bursları ile Çalışma Bursu’dur. Başarı Bursları her yarıyıl yeniden değerlendirilerek, öğrencinin başarısına bağlı olarak verilir. Çalışma Bursları ise birimlerin gereksinimlerine göre verilir. Üniversite'nin ihtiyacı olduğu birimlerde çalışma olanağı sağlanır. Bu bursun süresi bir yıl içerisinde 9 aydır.

Işık Üniversitesi yurtları, öğrencilerin bireysel dünyalarını kurmalarına olanak tanımanın yanı sıra, topluluk dayanışmasını da teşvik eder. Şile Kampüste tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik ve dört kişilik odalardan oluşan, toplam 1.326 yatak kapasiteli 18 yurt binası bulunmaktadır.

HEDEFİMİZ YAŞAM BOYU EĞİTİMİN VERİLDİĞİ ÖRNEK BİR ÜNİVERSİTE OLMAK

Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına nasıl bakıyorsunuz? Öğrencileriniz bu imkanlardan da yararlanabiliyorlar mı?

Işık Üniversitesi 23 ülkeden 64 üniversite ile yaptığı anlaşma sonucunda öğrencilerine verdiği eğitimi 2 döneme kadar yurt dışındaki üniversitelerde de sürdürmektedir. İsteyen tüm öğrencilerin faydalandığı bu programlar öğrencilere geniş bir ufuk katmakta, yabancı dillerini geliştirmesine yardım olmaktadır. Işık Üniversitesi her geçen yıl bu sayıyı yükselterek dünyada bilinirliğini arttırmayı amaçlamaktadır.

Uzun vadeli plan ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Dünya ile entegre uluslararası öğrencilerin yoğun olduğu 490 dönüm arazisinin tamamını değerlendirerek yaşam boyu eğitimin verildiği örnek bir üniversite olmak gibi bir hedefimiz var.

Geleceğin yükselen meslekleri hangileri? Öğrenciler hangi mesleklere yönelsinler?

Mekatronik, Biyomedikal, Otomotiv, Muhasebe ve Denetim geleceğin yükselen trendi, Bilişim, Bilgisayar, İnşaat, Makine, Mimarlık, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Endüstri, Elektrik Elektronik ve Mimarlık tercih edilirliğini hala koruyor.

KÜNYE

Kuruluş Tarihi: 1996

Kurucusu: FMV Vakfı – Kurucu Rektör Prof. Dr. Sıddık B. Yarman

Rektörü: Prof. Dr. Ergül Akçakaya

Mütevelli Heyeti Başkanı: Prof. Dr. Sıddık B. Yarman

Fakülte Sayısı: 5

Yüksekokul Sayısı: 2

Enstitü Sayısı: 2

Araştırma Merkezi Sayısı: 5

Öğrenci Sayısı: 5074

Öğretim Üyesi Sayısı: 244

İletişim bilgileri:

Adres:

Şile Kampüsü: Işık Üniversitesi 34980 Şile/İstanbul

Maslak Kampüsü: Büyükdere Cad. No:196 Maslak/İstanbul

Tel (Şile Kampüsü) : 0216 712 14 60

Tel (Maslak Kampüsü): 0212 286 49 11

Faks : 0216 710 28 73

E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Web: isikun.edu.tr

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.