banner

Öğrencilere mutfakta İngilizce eğitimi
Okan Koleji Anaokulu’nda isteyen İngilizce’nin yanında İspanyolca, Fransızca, Çince, Rusça seçebiliyor

Okul öncesinde yabancı dil eğitimine çok önem verdiklerini belirten Okan Koleji Tuzla Anaokulu Müdürü Eser Tunaboylu, İngilizce programını aynı derste native speaker ve Türk öğretmenlerle haftada 20 saat uyguladıklarını söylüyor. Tunaboylu, parçası oldukları Okan Üniversitesi’nden aldıkları akademik altyapı desteğiyle öğrencilere üst düzeyde kaliteli eğitimin kapılarını açtıklarını vurguluyor.

Okan Koleji’nin okul öncesinde nasıl bir program uygulanmaktadır?

Milli Eğitim Bakanlığı programı dikkate alınarak, uluslararası zenginleştirilmiş program ile öğrencilerimizin bilgiye nasıl ulaşacağına rehberlik ediyor, onları yeniliklere açık, risk alan, dönüşümlü düşünen, dengeli, iletişim kuran ve sorgulayan birer dünya vatandaşı olarak yetiştiriyoruz.

Çocukların her gelişim alanında (bilişsel, sosyal-duygusal, dil, psikomotor, özbakım) desteklenmesini sağlarken, aynı zamanda öğrenme tutumlarını desteklemeye, araştırma – sorgulama - problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik bir program uygulamaktayız. Buluş ve sunuş odaklı programımızın, yeniliğe açık esnek yapısı, “bireysel farklılıklara” uygun olarak yapılandırılmıştır. Tüm gelişim alanlarındaki davranışların daha üst düzeye çıkartılması çeşitlendirilmesi ve zenginleştirilmesi hedeflenmektedir.

Eğitim programımızda; çocukların doğaları gereği öğrenme merakı, araştırma ve keşfetme ihtiyaçlarından yola çıkarak bilimin temelini oluşturan fen ve matematiği ilgi çekici ve eğlenceli etkinliklerle sevdirmek amaçlanmaktadır.

Anaokullarımızda, çocuklarımızın; bir toplumun, bir ülkenin ve bu dünyanın vatandaşları olacakları bilincinin temelleri atılmaktadır. Toplumsal değerleri kazandırmanın yanı sıra, olumlu davranış geliştirme ve problem çözme becerisi geliştirmektedir.

Kaliteli bir okul öncesi yaşamıyla, ilköğretim dönemindeki uyum ve başarı arasında sıkı bir ilişki vardır. Hazırlık sınıflarımızda okuma yazma çalışmaları kapsamında düşünme, anlama, sıralama, sorgulama, sınıflama, ilişki kurma ve değerlendirme becerileri geliştirilmektedir. Aynı zamanda dikkat çalışmaları ve küçük kas gelişimini destekleyici çalışmalar uygulanmakta, öncelikle öğrencilerimize kalemi doğru tutma, doğru oturma, kâğıdı doğru kullanma alışkanlıklarını kazandırmaya yönelik çalışmalara da yer verilmektedir. Çocuklarımızın ilköğretime geçişlerini yumuşak bir şekilde yapmalarını sağlamak için ilköğretim okulumuz ile bütünleşik eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

MAKSİMUM 20 ÖĞRENCİ

Okul öncesi eğitimde kaç öğrenci bulunuyor? Okul öncesi eğitimde yeni projeler ya da çalışmalar yapacak mısınız? Nicelik ve niteliği artırmak için ne gibi projeler uyguluyorsunuz?

Sınıflarımızda maksimum 20 öğrencimiz bulunmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile öğrencilerimize duyarlılık ve çevre bilinci kazandırmanın yanında, proje tabanlı çalışmalarla liderlik, sunum becerilerine sahip olmalarını ve özgüven kazanmalarına amaçlıyoruz. Bu kapsamda; Hayvanları koruyoruz “ Deniz Kaplumbağası evlat edinelim”, Pil toplama ve geri dönüşüm kampanyaları ve  Yardım Projelerini yürütmekteyiz .

Veliler okul öncesi eğitim kurumlarını seçerken nelere dikkat etmeliler?

Çocuğunuzun gelişimi açısından en önemli dönemlerden olan 3-6 yaşlarda gideceği anaokulunu seçerken dikkat edilmesi gerekenler kriterleri şöyle sıralayabiliriz.

•             Öğretmenler okul öncesi eğitim alanında eğitim görmüş, sağlıklı, hoşgörülü, mesleğini seven, hareketli, sabırlı, güler yüzlü, çocuktaki en ufak gelişmeyi görebilen, yeniliklere açık kişiler olmalıdır.

•             Öğrenci sayısı 3-6 yaş döneminde bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 12’yi geçmemeli ve sınıfta bir yardımcı öğretmen mutlaka olmalıdır.

•             Her okul öncesi eğitim kurumunun bir eğitim programı olmalıdır. Programlar hazırlanırken çocukların yaşları, gelişim özellikleri ve bireysel farklılıkları göz önüne alınmalıdır. Programların uygulanmasında "yaşayarak öğrenme" ilkesine göre hareket edilmelidir.

•             Çocukların gelişimlerinin gözlemlenmesi, bu gelişimlerin olumlu ya da olumsuz sonuçlarının sizlerle paylaşılması ve destek vermesi için anaokulunda bir psikolog ya da PDR uzmanı olmalıdır.

•             Oyun odaları düz ve geniş bir alan olmalıdır.

•             Sınıf içinde temel köşeler olmalıdır. (Evcilik, kitap, sanat, blok vb.)

•             Materyaller çocukların ulaşabilecekleri yükseklikte olmalıdır.

•             Tuvaletler sınıflara yakın olmalı ve çocuk sayısına göre olmalıdır.

•             Okul içinde gerekli güvenlik önlemleri alınmalı ve hijyen koşulları oluşturulmalıdır.

ÖĞRETMENLERE AKADEMİK DESTEK

Okul öncesi kurumlarınızda eğitimci kadrolarınız nasıl oluşturuyorsunuz? Bu alanda kurumda verilen hizmet içi eğitimler hakkında bilgi verebilir misiniz? Okul öncesi çocukların gelişiminde öğretmenlerin rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Okan üniversitesi danışma kurulu ve  İK birimi ile çalışıyoruz. Eğitimci kadrolarımız başarılı ve deneyimli öğretmenlerden seçiliyor. Aynı zamanda üniversitemizden aldığımız akademik  altyapı desteğiyle öğrencilerimize üst düzeyde kaliteli eğitimin kapılarını açıyoruz.

Üniversitemizin bilgi birikimi ve gücü, Okan Koleji’nin eğitim kadrosunun mesleki gelişiminde önemli rol oynuyor. Öğretmenlerimize Eğitim Fakültesi’ndeki akademisyenler tarafından hizmetiçi eğitimler veriliyor. Çocukların eğitim hayatı artık anaokulun da başlıyor, dolayısıyla Anaokulu öğretmeni onları yönlendirmede, gelecekteki eğitim hayatında akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve duygusal gelişimlerini de destekleyerek, üst düzey zihinsel becerilerin geliştirilmesinde aktif rol oynamalarına yardımcı oluyor

Eğitimde teknoloji kullanımı giderek ağırlık kazanıyor. Okul öncesi eğitimde teknoloji kullanılmalı mı? Okullarınızda bu anlamda nasıl bir yöntem uygulanıyor?

Eğitimde teknoloji kullanımı giderek artıyor. Bizde Anaokullarımızda akıllı tahta, projeksiyon ve internet kullanıyoruz. Çocuklarımızın görsel ve işitsel zekalarını destekliyoruz. Öğrencilerimiz Okan Koleji’nde İlköğretim öğrencisi olduklarında ise onları dünyada lider konumda olan Designmate 3D içerik hazırlama ve geliştirme teknolojisi ile tanıştırıyoruz.

ÖĞRENCİLERE MUTFAKTA İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Okul öncesinde yabancı dil eğitimi verilmeli mi? Bu konuda nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?

Öğrencilerimizin evrensel düşünebilmelerinde yabancı dilin önemine olan inancımızla, anaokullarımızda  3 yaş itibariyle başlayan yoğun İngilizce öğretimimiz  yaş grubuna uygun olarak tasarlanmış, teknolojik açıdan zengin materyaller ve kalıcı dil öğrenimi sunan kişiye özel öğrenme yöntemleriyle  5 yaşına kadar   devam eder. Ayrıca tüm yaş gruplarında programımız alanında uzmanlaşmış anadili İngilizce olan yabancı ve Türk öğretmenler tarafından uygulanmaktadır. Yabancı öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin öğrenmekte oldukları dili kullanmalarına fırsat sunan konuşma ağırlıklı uygulamalar yapmaktadır .

•             İngilizce programımızın temel amacı; Öğrencilerimize sunduğumuz eğlenceli oyunlar, şarkılar, resimli kartlar, hikaye anlatımları, drama çalışmaları, video gösterimleri, cooking mutfak aktiviteleri ile dil öğrenmekten zevk almalarını sağlayarak, kalıcı dil edinimini gerçekleştirmektir.

•             İngilizce öğretiminde farklı öğrenme stillerine göre tasarlanan, görsel, işitsel ve kinestetik öğrenmeye dayanan oyun ve aktivitelerde öğrencilerimiz yabancı dili yaparak ve yaşayarak bir iletişim aracı olarak öğrenmektedirler.

•             Bu ifadeler çerçevesinde öğrencilerimizde gerçekleşmesini hedeflediğimiz davranışlar:

* Kendine güven duyarak ve eğlenerek İngilizceyi öğrenmeye istekli olmak

* Oyun, şarkı, drama gibi etkinliklere katılmak

* Basit ifadeler kullanarak kendini ifade edebilmek

* Hedeflenen temel kullanıcı seviyesine ulaşabilmek

Yabancı dilin öneminden hareketle öğrencilerimizin, evrensel bakış açısına sahip olmaları için anaokullarımızda 3 yaşından itibaren yoğun İngilizce eğitim programı başlatıyoruz. Ayrıca 5 yaş hazırlık sınıfı öğrencilerimiz ise 2.Yabancı dil eğitimine İspanyolca, Fransızca, Çince veya Rusça seçerek devam edebiliyorlar. Okan Koleji olarak dünyanın en köklü eğitim markalarından Pearson ile öğrencilerimize eğlenerek öğrenme keyfini yaşatıyoruz. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.