banner
banner
banner

TÜBİTAK’tan ilk akıllı teknopark
Türkiye'nin ilk "akıllı teknopark" olma vizyonu doğrultusunda projelendirilen TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) Yeni İdare ve Kuluçka Binası'nın temeli yarın atılacak.
tubitakTÜBİTAK MARTEK'ten yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilebilmesi amacı ve bilimle sanayinin iç içe sinerji yaratabilecek şekilde çalışabilmesi için 1992'de Teknoloji Geliştirme Merkezi kurulduğu hatırlatılarak, bu merkezin 1998 yılında TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) adı ile Türkiye’nin ilk teknoparkı olarak ilan edildiği belirtildi.
MARTEK'in öncelikli hedefinin, ülke ekonomisine katma değer katacak Ar-Ge projelerinin bölgede geliştirilmesini sağlamak olduğu vurgulanan açıklamada, Ar-Ge firmalarına faaliyetlerini sürdürmeleri için hizmet ve altyapı olanaklarını sağlamanın yanı sıra uzman danışman ve laboratuvar hizmeti sunmak ve Ar-Ge'yi teşvik etmenin de teknokent misyonunu oluşturduğu aktarıldı.
Açıklamada, MARTEK'in ülke ekonomisi ve gelişmişlik düzeyinin arttırılması konusunda da çalışmalar yürüttüğü bildirilerek şunlar kaydedildi:
"Hali hazırda 40 bin metrekare kapalı alanıyla Ar-Ge firmalarına hizmet vermekte olan TÜBİTAK Marmara Teknokent bünyesinde, 2015 yılı itibariyle yeni kentsel plan çalışmaları tamamlanmış ve bu plan doğrultusunda girişimcilik, Ar-Ge ekosistemine değer katacak yeni idare ve kuluçka bina inşaatı başlatılmıştır. Türkiye’nin ilk 'akıllı teknopark' olma vizyonu doğrultusunda projelendirilen ve inşaatına başlanan TÜBİTAK Marmara Teknokent İdare ve Kuluçka Binası, kendi enerjisini üreten, düşük karbon salınımına sahip, ileri teknoloji içeren ve mevcut sistemlere tam entegre otomasyon yapısıyla ülkemiz girişimciliğini destekleyerek yeni altyapı olanakları sağlayacaktır."
Uzman akademisyenler tarafından yapılan tasarım ve projelendirme çalışmaları sonucu girişimcilik-inovasyon alanında Ar-Ge firmalarının ve bilim insanlarının ihtiyaç duyabilecekleri her türlü detay düşünülerek tasarlanan binanın 28 bin metrekare kapalı alana sahip olacağı belirtilen açıklamada, inşaatın 2017 yılı başında tamamlanmasının hedeflendiği aktarıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.