banner

Okullarda Teknoloji Eğitiminde Türkiye’nin İlk Online Öğrenme Platformu: bilisimgaraji.com
2013 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük online öğrenme platformu olarak okul öncesinden liseye kadar tüm kademelerde, ülkenin dört bir yanında okullara hizmet verdiklerini belirten Bilişim Garajı Genel Müdürü Zerrin Topal, “Araştırma geliştirme yapan bir eğitim teknolojileri firması olarak gördük ki bu işte önemli olan deneyim ve özgün içerik geliştirebilmek.” diye konuştu. Bilişim Garajı’nın eğitim dünyasına sunduğu hizmetleri Zerrin Topal ile konuştuk. 

bilisim_garaji_topluDerslerin pekiştirilmesi, sınavlara hazırlık, yabancı dil eğitimi vb. birçok alanda online eğitim giderek eğitim sistemi içerisindeki ağırlığını artırırken, dijital eğitim platformları da eğitimin önemli bir bileşeni haline dönüştüler. Bilişim Garajı olarak dijital eğitim platformlarının eğitimdeki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dijital eğitim platformları gün geçtikçe eğitimde daha önemli rol oynamakta. Özellikle geçirdiğimiz uzun pandemi dönemi ile online eğitimi ve önemini hep birlikte tecrübe ettik. Pandeminin ve çağın getirdikleri ile birlikte dijital eğitim platformlarının, gün geçtikçe eğitimde daha önemli rol oynadığını görüyoruz. Her yaştan öğrenci ve öğretmen online eğitime 2020 Mart ayı ile birlikte adapte olmaya başladı ve oldu. Okullara döndüğümüzde artık dijital eğitimin faydalarından hep birlikte yararlanıyorduk.
Özellikle bireyselleşmenin ön plana çıktığı bu dönemde, bireyin öğrenme hızı, bireysel performansı gibi konularda klasik eğitim ile sonuç almanın mümkün olmadığını eğitimciler olarak her fırsatta konuşuyoruz. Dijital eğitim ile ekranların farklılaşması ve bireyselleşmesi sonucu her öğrenci bireysel performans hızında öğrenme imkanı bulabiliyor.
Biz de Bilişim Garajı olarak bireysel öğrenmeye önem veriyoruz. Öğrenme platformumuzun en çok tercih edilme nedenlerinin başında öğrencinin kendi hızında öğrenmesine imkan yaratıyor olmamız geliyor.
Bir diğer önemli konu ise dijitalleşme ile gelen raporlama ve dijital portfolyo oluşturma imkanı. Öğrencinin klasörler içinde tutmasını beklediğimiz dosyalar artık çok geçmişte kaldı. Artık vatandaş olarak bile hastaneden ulaşıma her alanda dijital ilerliyoruz; okullarda bu dijitalleşmeyi tamamen yakalamalı. Son olarak bu konuda eklemek isterim ki zaman ve mekan kavramı çok değişti ve bunu da artık dijitalleşme ile yeniden öğreniyoruz. Zamana ve mekana bağlı kalmadan eğitim süreçlerinin gerçekleşmesi açısından dijital eğitim platformları önem taşıyor. Yeni çağda artık mekana ihtiyaç duymadan, zamandan bağımsız olarak içeriklere ulaşmak önemli. 

TEKNOLOJİ EĞİTİMİ BÜTÜNSEL BİR YAKLAŞIMLA PLANLANMALI
Bilişim Garajı olarak online öğrenme platformunuzda teknoloji eğitimine dair geliştirdiğiniz içerikler var. Bu alanda teknoloji eğitimi sizce hangi içerikleri kapsamalı?
Teknoloji eğitimi bütünsel bir yaklaşımla planlanması gerekir. Çocukluk ya da yetişkinlik dönemi fark etmeksizin kazandırmayı hedeflediği bilgi ve beceri kazanımları vardır. Bunların başında yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, takım çalışması, problem çözme, inovatif bakış açısı gibi önemli kazanımlar geliyor. Bu kazanımları kodlama, üç boyutlu tasarım, akıllı cihaz tasarımı, STEM, girişimcilik gibi ders içerikleri ile verebiliyoruz.
Bilişim Garajı olarak teknoloji eğitimini planlarken bu gibi birçok alanda bilgi ve beceri kazanımını hedefleyerek içeriklerimizi oluşturuyoruz.
Teknoloji eğitimi ile yaratıcı düşünme becerisi, eleştirel düşünme becerisi, algoritmik düşünme becerisi, problem çözme becerisi, iş birliği, takım çalışması, inovatif bakış açısı gibi kazanımları hedefleyerek eğitimler oluşturulmalı.
Bu kazanımlar teknoloji eğitimi ile kazandırmayı hedefliyoruz ama en önemlisi hayatın içinde de işimize yarar beceriler olarak karşımıza çıkıyor.

bilisim_garajiYAŞ GRUBUNA UYGUN İÇERİKLER TASARLIYORUZ
Teknoloji eğitimine dair içerik sağlayan bir öğrenme platformu olarak kaç yaşından itibaren online öğrenmenin başlamasını öneriyorsunuz?
Bilişim Garajı içeriklerini sunmaya başladığı ilk günden bu yana 5 yaştan itibaren eğitimlerini öğrencilere açıyor. Artık çocuklar dijital dünyayı bilerek doğuyorlar. Hepimizi şaşırtan bir yatkınlıkları ve algılama kapasiteleri var. Onlar için dijitalleşme yeni bir şey değil. Zaten ondan öncesini bilmiyorlar. Burada bu dijitalleşmeyi öğrenme sürecine entegre ederek nasıl bir içerik hazırladığınız ve bunu nasıl sunduğunuz önemli. 48-60 aydan itibaren öğretmen ya da aile desteği ile online öğrenme başlatılabilir. Fakat önemli olanın bunun nasıl bir öğretim tasarım modeli ile sunulduğu. Her içeriğin öğrencinin karşısına çıkartmak doğru değil. Pedagojik olarak uygunluğundan, öğretim tasarım modeline kadar uzmanlar tarafından üzerinde çalışılmış içerikler olarak sunulması önemli.
Bizim de ekip olarak en önemli farkımız ve güven veren yönlerimizden birisi de pedagojik hassasiyetle yaş grubuna uygun içerikler tasarlıyor olmamız. 5-16 yaş arasına uygun içerik geliştiren ekibimizde hem alanın uzmanı eğitimciler hem AR-GE uzmanlarımız hem de pedagojik danışmanlarımız birlikte çalışıyor. Bir çocuğun ya da gencin gelişim dönemine uygun kapsamda içerikler hazırlamak en başta gelen kriterlerimizden. 

Pedagojiye uygunluktan bahsetmişken dijital eğitim platformlarında içerik güvenirliği nasıl sağlanmalı? Bilişim Garajı içerikleri nasıl hazırlar ve güvenilirliği hakkında ne söylersiniz?
Bilişim Garajı olarak, on yıllık tecrübeye sahip bir eğitim teknolojileri firması olarak sektöre öncülük ediyoruz. Yola çıkarken deneyimli AR-GE uzmanlarımız eşliğinde kendi öğretim tasarım modelimizi oluşturduk ve bunun ışığında her geçen gün gelişerek büyümeye devam ediyoruz. Uluslararası bir dil olan “teknoloji dilini” özgün bir içerik ile sunuyoruz. Aslında var olan içeriği öğrencinin önüne koymanın çok ötesinde bir şey yapıyoruz. Güvenilirliğimiz tam olarak buradan geliyor.
Öğretim tasarımı, alan uzmanlığı, doğru metin yazımı, seslendirme, sanatçı bakış açısı, grafikerler, animasyon ekibi gibi birçok farklı alandan uzmanın ekibimizde olması sayesinde özgün içerikler hazırlıyoruz.
Bu işin geliştirme süreci… Bir de öğrencinin, öğretmenin karşısına çıkmadan önce geçirilen test aşamalarımız var. Geliştirilen içerikler etkinlik analizinden, mesaj tasarımına kadar alana uygunluk testinden geçiriliyor ve kontrol ekibi tarafından değerlendiriliyor. Tüm bunlar sonrasında pilotlamalar yapılıyor ve sonuçlar revize edilerek son halini getiriliyor.
Bize göre tüm online öğrenme platformları, dijital eğitim içerikleri bu hassasiyetle hazırlanmalı. Özellikle küçük yaşlardan itibaren bir kitleye sunuyorsanız bu hassasiyet önemli. 

Bu alanda deneyimli bir firma olarak okullara, öğretmenlere ve velilere nelere dikkat etmelerini öneriyoruz?
Biz bu işe gönül vermiş bir ekip olarak çalışıyoruz. Önceliğimiz teknoloji ile üreten nesillerin yetişmesine katkı sunmak. Teknolojinin herkes için öğrenilebilir olduğunu biliyoruz, yeter ki doğru içerik doğru yöntemle kullanıcıların karşısına çıksın.
Bu yolda bizimle çalışan okulların bizi tercih etme sebebi de öncelikle içerik kalitemiz. Tüm kurumlar ve kullanıcılar için önerimiz öncelikle özgünlük, içerik kalitesi ve alan uzmanlığını temel almaları. Hangi branşta olursa olsun öğrenci profiline uygun ders planı oluşturabilen, takip edilebilir bir platform olması önemli. İçeriklerin öğrenme stillerini önemseyerek hazırlanmış olması yine kritik bir konu. Bireysel kullanım dışında okul içerisinde kullanılan bir platformun öğretmen dostu olması önemli. Eğiticinin eğitimini önemseyen, ihtiyaçlarına cevap veren hizmet kapasitesine sahip olması önemli.
Dijital bir iş yapıyorsanız eğer onun zamanı ve mekanı olmaz. Her an her yerden ulaşılabilir olması önemli, buna önem vermeleri gerekir. Son olarak öğrenme süreçlerinin sonunda ölçme değerlendirme, belgelendirme, sertifikasyon ve bunun geçerliliği gibi konularda da seçici olmalarını öneririz. 

KURUMSAL ENTEGRASYON İLE ZİNCİR OKULLARA HİZMET SUNUYORUZ
Bilişim Garajı olarak okullara hangi kurumsal çözümleri sunuyoruz?
Biz Türkiye genelinde hizmet verme kapasitesi olan bir kurumuz ve şimdi de yurtdışında hizmetlerimizi sunmaya başladık. Bu anlamda k12 seviyesinde uluslararası bilgisayar bilimleri kazanımlarına uygun içerikler geliştiriyoruz.Geniş multimedya içeriğimiz 50.000 sayfaya ulaşmış durumda. Bu içerikler özgünlüğü ile farklılaşıyor. Merkezi öğrenme yönetim sistemi kullanımı, dijital öğrenci sertifikaları, portfolyolar, sertifikalı eğitici eğitimleri, çoklu dil desteği gibi hizmet farklılıklarımız bulunuyor.
Bizim için her kurum özel her öğrenci özel… Bunu göz önünde bulundurarak içeriklerin özgünlüğü ve bireysel öğrenme hızına uygunluğunun yanı sıra 36 haftalık kuruma özel ders planı oluşturma imkanı ile öğretmenler için de bu özgünlüğü sağlıyoruz. Kurumsal entegrasyon ile zincir okul dediğimiz çoklu kampüsü bulunan okullara hizmet sunuyoruz.

Bizim için en önemli diğer konu ise ulaşılabilirlik ve çözüm odaklılık. Hizmet sunan bir firma olarak ürünü kullanıcı ile buluşturmak bizim için yeterli değil. Hizmet aldığı süre boyunca teknik destek sağlamaya, eğitimler vermeye devam ediyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.