banner

Türkçe Tunus’ta seçmeli ders olacak
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus’ta ziyaret ettiği ve Sadıki Koleji’ni Galatasary Lisesi’ne benzetti.

abdullah_gul_tunus gezisiBaşkent Tunus’ta ziyaret ettiği Sadıki Koleji’ni Galatasaray Lisesi’ne benzeten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, okulla ilgili bilgiler verdi. Gül okul için, " 875’te Hayrettin Paşa tarafından kurulmuş ve uzun süre Tunus’un aydın ve devlet adamlarını yetiştirmiş bir okul" diye yazdı. Okul ziyareti sırasında heyetinde yer alan milletvekilleriyle çektirdiği bir fotoğrafa dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, okulun kurucusu Hayrettin Paşa’dan şu şekilde söz etti:

"Heyetimdeki milletvekillerimiz ile beraber olduğum bu fotoğrafta duvarda asılı resimde gözüken Hayrettin Paşa, Kendisi reformist nitelikleriyle bilinen bir Osmanlı paşasıydı ve Sultan Abdülhamit’in sadrazamlığını yapmıştı."

Okul ziyaretinde öğrencilerle sohbet ettiğini ve bir öğrencinin kendisine Tunus’ta Türkçenin okullarda seçmeli dil olması isteğini aktardığını yazan Cumuhurbaşkanı Gül,Tunuslu Milli Eğitim Bakanının da buna müspet baktığını yazdı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.