banner

İşte 2013’te yıldızı parlayan meslekler
Üniversite tercihleri 18 Temmuz’da sona eriyor. Binlerce aday için üniversite tercih süreci aynı zamanda gelecekte yapacakları meslekler için de bir karar verme süreci.

Peki, günümüzde en çok hangi meslekler öne çıkıyor?

Üniversite adayları için yıldızı parlayan mesleklerin başında elektronik ve yazılım mühendisliği geliyor. Uzmanlar adaylara yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre seçim yapmalarını öneriyor.

LYS sonuçlarının açıklanmasıyla, yüzbinlerce öğrenci için tercih dönemi de başlamış oldu. Adayların meslek seçimi yaparken en çok nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve iş imkanı fazla olan 2013’te yıldızı parlayan meslekleri Globalcv Genel Müdürü Ertan Kirik’e sorduk.

Adayın kendisini tanıması lazım

STAR’ın sorularını yanıtlayan Kirik, adaylara yeteneklerine göre seçim yapmaları önerisinde bulundu. “Mesleğe ilk adımı atmadan önce kendini tanımak çok önemli” diyen Kirik, “Herkes, doğuştan gelen yeteneklere sahiptir. Öğrenciler tercih yaparken güçlü ve zayıf yönlerini göz önüne alarak yeteneklerini gösterebileceği meslekleri tercih etmeli. Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise rehber öğretmenin ve ebeveynin adaya dayatma yapmadan tavsiye niteliğinde destek olmasıdır” ifadesini kullandı.  Kirik, seçilen meslek hakkında tam bilgi sahibi olunması gerektiğini söyledi.

Bilişim ve mobil teknoloji önde

Doktor veya avukat olmayı hayal eden gençlerin önüne SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanlığı, gayrimenkul danışmanlığı, uluslararası finans, sermaye piyasası uzmanlığı, bilişim ile teknolojiye dayalı meslekler, internet gazeteciliği, yazılım, siber teknoloji, kablosuz iletişim, mekatronik, elektronik haberleşme mühendisliği ve tıp alanında biyomedikal mühendisliği gibi meslekler çıkıyor. Nükleer uzmanı, hafıza artırma cerrahlığı, uzay pilotluğu, gen terapistliği, soru bankası tasarımcılığı, ve siber teknoloji geleceğin parlak meslekleri olarak görülüyor.

Kaynak Star

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.