banner

2 yılda 5 bin personel alınacak
Ticaretin kolaylaştırılması için ‘Tek Pencere’ uygulamasına geçmeyi planladıklarını belirten Ticaretin Kolaylaştırılması Daire Başkanı jale Arslan, 2012'de 2 bin, 2013'de 3 bin personel alımı yapmayı öngördüklerini söyledi.
internet_gencGümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü Ticaretin Kolaylaştırılması Daire Başkanı Jale Arslan, "2012 yılında 2 bin personel almayı ve 2013 yılında da 3 bin personel alımı yapmayı öngörüyoruz" dedi.
Taksim'deki The Marmara Oteli'nde gerçekleştirilen "Türkiye'de Dış Ticaret Lojistiği: Maliyet ve Rekabet Unsurları" başlığıyla hazırlanan raporun duyurulması amacıyla düzenlenen seminerde konuşan Arslan, arz zincirinin daha hızlı ve güvenli olmasında gümrük idarelerinin önemli yere sahip olduğunu belirterek, yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'nin iş yapma kolaylığı açısından 80. sırada olduğunu, işlem süreçlerinin hızlandırılması ve maliyetlerin azaltılmasının önemli olduğunu kaydetti.
Arslan, Bakanlığın en öncelikli hedefinin "tek pencere" uygulamasına geçmek olduğunu ifade ederek, bu uygulamanın, ithalat ve ihracat işlemlerinde tüm kamu ve kuruluşlarınca aranan bilgi ve belgelerin, başvuru sahibine elektronik olarak verilmesi olduğunu ve "tek pencere" uygulandığında çok hızlı bir gelişme beklendiğini söyledi.
Bu uygulamayı kullanan İsveç'in aynı araştırmada iş yapma kolaylığı açısından 8. sırada yer aldığını anlatan Arslan, "Öncelikle belge ve veri alanlarını sadeleştirerek dünya standartlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Geçen yıl bin 300 eleman alımı yapıldı. 2012 yılında 2 bin personel almayı ve 2013 yılında da 3 bin personel alımı yapmayı öngörüyoruz. Bakanlığımızın çalışmaları sürüyor" dedi.
THY, dünyada 214 noktaya uçacak
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Soner Akkurt da THY'nin yan kuruluşlarla birlikte 30 bin çalışanı bulunduğunu ve kurum olarak 2,1 milyar liralık vergi ödemesi yaptıklarını belirterek, THY'nin son 8-9 yılda yüzde 205 büyüdüğünü ve yeni uçakların alınmasıyla filolarının yaşlarının küçüldüğünü kaydetti.
Akkurt, THY'nin 2003'te 2 bin frekans ve 100 noktaya uçulduğunu ifade ederek, "2012 yılında tahminen dünyada 214 noktaya uçacağız. İstanbul-Frankfurt hattında en çok destinasyonlu uçan THY'dir. Mogadişu'ya giden tek havayoluyuz. Bu da Türk Devleti'nin mazlum millete kucak açmasının bir göstergesidir. Moğolistan'a uçuş planlıyoruz. Moğolistan, en hızlı büyüyen ülkelerden biri ciddi yatırımlar yapılıyor" diye konuştu.
THY'nin bu yıl, 8 milyar dolar bütçesi bulunduğunu anlatan Akkurt, büyümeyi ve gelişmeyi devam ettireceklerini söyledi.
Marmaray'ın, 2014'te tamamlanması planlanıyor
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt Türkiye'de 2015 yılına kadar 3 bin 500 kilometrelik yüksek hızlı tren ağı hedeflendiğini anlatarak, "Marmaray Projesinin 2014'te tamamlanmasını planlıyoruz. Ülkemizde 174 tane kıyı tesisimiz var ve bunun 18'inde demiryolu mevcut, bunu geliştirmek istiyoruz. Kamu-özel işbirliğiyle kiralama şeklinde özelleştirme sürecinde 4 limanın işletme haklarını devrettik. Özel sektörümüz ciddi yatırımlar yapıyor" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.