banner

Polis ODTÜ'lülerin adreslerini topluyor
Polisin ODTÜ kampüsüyle bitişik olan Ankara'nın 100. Yıl Mahallesi'nde kalan üniversitelilerin adreslerini saptadığı öne sürüldü.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, polislerin, sitelere giderek yönetici ve apartman görevlilerine “Bu apartmanlarda kimler kalıyor? Buradaki aileler ve öğrenciler muhtarlıktan ikametgah alıp doldursunlar. Adres bildirimi yapsınlar” dedikleri iddia edildi.

Emniyet rutin uygulama

Emniyet yetkilileri, uygulamanın rutin olduğu ve 100. Yıl Mahallesi’ne özgü bir çalışma olmadığını belirterek, “Nüfus müdürlüğünden gelen yazı üzerine polis evlere gidip vatandaşın gerçekten orda oturup oturmadığına bakıyor. Apartman görevlilerine, yöneticiye adres bildirimi yapan kişilerin orada oturup oturmadığını soruyor. Bilgiyi doğrulattıktan sonra Nüfus Müdürlükleri’ne o şahısların orda oturup oturmadığını bildiriyor. Rutin bir uygulama. Kızlı-erkekli ev tacizi söz konusu değil” dediler.

Muhtar: yeni bir uygulama yok

Çoğunlukla ODTÜ öğrencilerinin oturduğu İşçi Blokları Mahallesi Muhtarı Hasan Sarıkaya ise polisin her zaman bu uygulamayı yaptığını belirterek, “Kimlik ve adres bildirimi için polis her zaman gelip bilgi alıyor. Yeni bir şey yok. Adrese dayalı bilgi kayıtları nüfus müdürlüklerine bildiriliyor. Bunun teyidini de polis yapıyor” dedi.

Öğrenciler: baskı var

Mahallede oturan ODTÜ öğrencileri ise Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından polis kontrollerinin arttığını ileri sürerek, “Daha öncede yeni adres bildirimi yapanlar için polis geliyordu. Ancak son günlerde denetimler arttı. Polis tacizlere başladı, psikolojik baskı uyguluyor” iddiasında bulundu.

Nüfus müdürlüğünden gelen o yazı

Bu arada Nüfus Müdürlüğü’nün mahalle muhtarları ile polis merkezlerine gönderdiği yazıda, “5490 sayılı Nüfus hizmetleri Kanunu’nun 51. Maddesi’nin 5. bendi ‘Muhtarlar bu kanun uyarınca nüfus müdürlüklerince kendilerine illetilen yerleşim yeri adres değişikliği bildirim listelerini(form D) incelemek, mahallindeki yerleşim yeri adres değişiklikleriyle karşılaştırmak ve varsa bildirilmemiş değişiklikleri her ayın son haftası bağlı bulundukları ilçenin nüfus müdürlüklerine bildirmekle yükümlüdür.’ Hükmüne amirdir. Bu nedenle ilişikte gönderilen form D’leri inceleyerek müdürlüğümüze iade edilmesini rica ederim” denildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.