banner

'Yumurta olayı protesto davası değil insan yaralama davası'
Egemen Bağış, İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Muhammad Harun Şevket ile görüşmesinde Ege Üniversitesi’nde düzenlenen programda kendisine yumurtalı saldırı yapanlara verilen cezayı hatırlatan gazetecilere Bağış, olayın bir protesto davası olmadığını, insan yaralama davası olduğunu söyledi.

Yumurta olayı protesto davası değil insan yaralama davasıBağış, Pakistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Muhammad Harun Şevket'i makamında kabul etti. Bakan Bağış, görüşme sırasında gazetecilerin, Ege Üniversitesi’nde düzenlenen programda kendisine yumurtalı saldırıda bulunan üniversite öğrencisi E.Ç.'ye açılan davaya ilişkin soruyu cevapladı. Olayın bir protesto davası olmadığını, insan yaralama davası olduğunu aktaran Bağış, davanın kendi şikayetiyle değil savcıların inisiyatifi sonucu açıldığını kaydetti. Bakan Bağış, “Şu bir gerçek ki eğer o yumurta bir santim yukarı isabet etseydi; bugün gözlerinin birini kaybetmiş bir bakanla konuşacaktınız. Çünkü o şiddetle gelen yumurta o gözü, ‘doktorların söylediği kadarıyla’ kesinlikle kör ederdi. Allah korudu. Çok şükür bir santimle biz o riski atlattık.” ifadesini kullandı.

Gençlerin demokrasi anlayışını saldırıyla, şiddetle değil fikir tartışmalarıyla dile getirmesi gerektiğini vurgulayan Bağış, “Biz gençlerimizi beğendikleri veya beğenmedikleri siyasilere bir şey fırlatırken değil kendi düşüncelerini konferanslarda, sempozyumlarda, siyasi platformlarda tartışırken görmeyi isteriz." diye konuştu. Davanın kendisini mutlu etmediğini ifade eden Bağış, gençlerin saldırganlaşması ve yargılanmasının kendisini mutlu etmediğini ifade etti. Yapılan bir işin yanlış olmasının da herkes tarafından anlaşılması gerektiğine inandığını belirten Bağış, “Eğer Türkiye birbirlerinin fikirlerini beğenmeyenlerin birbirlerine yumurta attığı bir ülke haline dönüşürse ülke kadınbudu köfteye döner. Türkiye’yi bu imajdan kurtarmamız gerekiyor. Demokratik fikirlerimizi demokratik platformlarda insanca ortaya koyabilmemiz, dile getirmemiz gerekir.” şeklinde konuştu.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.