banner

Suriyeliler Türkçe öğreniyor
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, katıldıkları kursta Türkçe öğrenmeye çalışıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaça Suriyeliler, sığındıkları Türkiye'de açılan kursa katılarak Türkçe öğrenmeye çalışıyor.

Reyhanlı ilçesindeki Suriyeliler, günlük hayatlarında iletişim konusunda sıkıntı yaşamamak Türkçe kursuna katılıyor. Yaklaşık 40 Suriyeli'ye Türkçe eğitimi veren Pınar Zeytun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeliler için Türkçe öğrenmenin önem taşıdığına dikkati çekti.

Suriyelilere yaklaşık 45 günde Türkçe öğrettiklerini ifade eden Zeytun, şunları kaydetti:

"Onların günlük hayatlarını kolaylaştırmak için burada Türkçe dersi veriyorum. Eğitim, önce kurallar, sonra konuşma ve dinleme şeklinde gerçekleşiyor. Daha çok biz konuşmaya yönelik ders veriyoruz. Bunun için de kuralları daha basit hale getirerek onları Tükçe konuşabilir hale getiriyoruz. Birinci aşamada okuma yazmayı öğretiyoruz. 45 günde 75 seviyesinde Türkçe'yi öğrenmiş oluyorlar."

Kursa katılan Vale Hament de 2 yıl önce İdlib'teki evleri bombalandığı için Türkiye'ye geldiklerini belirterek, Türkçe'yi öğrenmekten mutlu olduğunu kaydetti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.