banner
banner
banner

EKPSS 2014 başvuru kılavuzu ve başvuruları
27 Nisan 2014’te gerçekleştirilecek Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) başvuruları bugün başladı. Sınava katılacak adaylarla, kuraya katılacak adaylar EKPSS'ye hangi tarihlerde başvuru yapacak? EKPSS sınav ve başvuru ücreti ne kadar? İşte ayrıntılar...EKPSS Başvuru Kılavuzu için Tıklayın

ÖSYM, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) başvurularının 24 Şubat-7 Mart tarihleri arasına alınacağını duyurdu. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için debaşvuru süresi 12 Mayıs 2014 tarihinde başlayacak, 23 Mayıs 2014 tarihinde sona erecek.

27 Nisan’da yapılacak sınav için başvurular ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayınlanan 2014 EKPSS Kılavuzu’na göre yapılacak.

EKPSS başvuru ve sınav ücreti 100 TL olarak belirlendi. ÖSYM'den yapılan duyuruda, EKPSS sınav ücretinin 25 TL'si başvuru kılavuzunda belirtilen bankalara 24 Şubat-7 Mart tarihleri arasında yatırılacağını geri kalan 75 TL'nin ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından adaylar adına ÖSYM'nin hesabına yatırılacağı ifade edildi. Engelli adaylar bu durumda sadece 25 TL sınav ücreti ödeyecek. 

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları kaç yıl geçerli?

ÖSYM, EKPSS sonuçlarının 2 yıl geçerli olduğunu belirtti.

ÖSYM’den yapılan duyuru şu şekilde;

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında  Yönetmelik” uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Merkezimiz tarafından 27 Nisan 2014 tarihinde 81 il merkezinde yapılacaktır.

EKPSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır.  Sınava girmesi gereken bu adaylar çin başvuru süresi 24 Şubat 2014 tarihinde başlayacak, 7 Mart 2014 tarihinde sona erecektir.

Kuraya; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 12 Mayıs 2014 tarihinde başlayacak, 23 Mayıs 2014 tarihinde sona erecektir.

Adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekmektedir. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları alınmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri EKPSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

2014-EKPSS Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru tarihinde yayımlanacaktır. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2014-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır.  EKPSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.