banner

Aşırı kaygı bilinenleri unutturuyor
Nefesler tutuldu, heyecan dorukta. Üniversiteye hazırlanan gençlere seslenen Gediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, "Kaygının azı yarar, çoğu zarar. Sınav stresi, bilinenleri unutturur" dedi

Nefesler tutuldu, heyecan dorukta; üniversiteye hazırlanan gençler, 160 dakikalık YGS'de terleyecek. Gediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, "Kaygının azı yarar, çoğu zarar. Aşırı kaygı ve sınav stresi, bilinenleri unutturur" dedi. Haftalardır pazar günü yapılacak YGS'ye hazırlanan öğrencilerin önünde sadece 160 dakikalık bir maraton var. Bu süreyi en iyi şekilde kullanıp, 160 soru arasından en çok doğru cevabı verenler, üniversiteye doğru önemli yol alacak. Gediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, heyecanla sınavı bekleyen adaylara uyarılarda bulundu. Keskin, başarmanın yolunun stresle başetmekten geçtiğine dikkat çekti: "Sınavı, bir yarışma oyunu olarak kabul edin. Kazanıp kazanamayacağınızı değil, soruların cevaplarını düşünün. YGS öncesinde ve sırasında asla olumsuz düşüncelere kapılmayın. Unutmayın, kaygının azı yarar, çoğu zarardır. Aşırı kaygı ve sınav stresi hafızayı bloke edebilir, bilinenleri unutturabilir. 'Başarmamam için sebep yok, elimden geleni yapmalıyım' diyerek kendinizi motive edin, hep olumlu düşünün."

ÖNCE KİTABA GÖZ ATIN

Orhan Keskin, başarılı olabilmek için uyarılarını şöyle kaydetti: "Önce kitapçığa göz atın. Bu, kitapçığa hâkim olmanızı ve heyecanınızın azalmasını sağlar, kesinlikle vakit kaybettirmez. Bir bölüme başlamadan önce hızla gözden geçirin; 10 saniyelik bu ön inceleme, doğru cevap verme şansını artıracaktır. Sınava, en iyi olduğunuz dersten başlayın. Bu size moral aşılayacak, kendinize güven duymanızı sağlayacaktır. Her soruda cevap kâğıdını işaretlemeyin, her sayfa sonunda işaretlemeyi tercih edin. Böylece en az 5 dakika kazanırsınız. İşaretleme için daha kısa sürede cevap boşluğunu doldurmanızı sağlayacak geniş uçlu kalem kullanın, bu sayede ciddi zaman kazanırsınız. Hız ile isabet arasında uygun bir denge kurun. Bir soruda belirli süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız soruyu bırakın."

ÖNEMLİ OLAN BAKIŞ AÇISI

Bu konuda adaylara seslenen Doğa Okulları eğitim uzmanları da şu uyarılarda bulundu:

 Evden çıkmadan sınavla ilgili belgeler son kez kontrol edilmeli ve mutlaka sabah kahvaltısı yapılmalı. Kahvaltının fazla sulu olmamasına, glikoz ağırlıklı olmasına dikkat edin. Sınavda giyilecek elbisenin yeni olmasından çok rahat olmasını göz önünde bulundurun.

 Sınav sisteminin en önemli avantajı telafi edilebilir özelliğinin olmasıdır. İlk aşama sınavında iyi veya kötü netice almak, o kadar anlamlı olmamaktadır. Çünkü sistem gereği YGS, LYS ve okul başarıları ile bir bütünlük arz etmektedir. YGS'den elde edilen puanın MF, TM ve TS puanlarının en çok yüzde 30-35'ini oluşturduğu, geri kalan yüzde 60-65'i olan daha büyük payın LYS'den elde edileceğini unutmamalıdır.

ELEKTRONİK CİHAZ SINAVI GEÇERSİZ KILAR

 Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların sınav binalarına gerekli belgeler dışında herhangi bir eşya getirmemeleri gerekiyor.

 Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir duvar saati bulunucak. Kalem, silgi, kalemtıraş gibi gereçler ile şeker, peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecekler.

 Çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, elektronik/mekanik cihaz, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf, makinesi, cep bilgisayarı, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacak.

 Adayın yüzünün, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olması gerekiyor.

 Yerine oturan aday, sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaportunu sırasının üzerine koyacak.

 Üzerinde adayın fotoğraf, T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı bulunan cevap kağıtlarıyla içinde kalem, silgi, şeker ve peçete bulunan kutular dağıtılacak.

 Adaylar soru kitapçıklarında yer alan sayfaların baskısını hızlıca kontrol ettikten sonra, kitapçığın kapağı üzerindeki adı, soyadı, T.C. Kimlik Numarası ile salon numarası bilgilerini dolduracak, soru kitapçık numarasını cevap kağıdında "Soru Kitapçık Numarası"nı yazıp kodlayacak.

GEZİN, MORAL DEPOLAYIN

 Sınav olunacak yeri önceden görmek sınav kaygısını azaltır.

 Cumartesi günü ağır hareket gerektirecek bedensel ve zihinsel etkinliklerden uzak kalın.

 Sınav heyecanı uyandıracak konuşmalardan uzak durmayı tercih edin.

 Sınav öncesi rahat bir biçimde gezip, sevdiklerinizle sohbet edin ve bolca moral depolayın.

 Akşam yemeğine dikkat edin. Hafif olması, susatacak cinste olmaması önemli.

 Akşam fazla geç olmamak kaydıyla dinlenmeye geçin.
yaşar özay (sabah) 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.