banner

MEB’den ehliyette yanıltıcı reklama soruşturma
Milli Eğitim Bakanlığınca, ehliyette stajyerlik dönemine kalmamak için "yasaya yakalanmadan belgenizi alın" gibi ifadeler kullanan ve bir an önce kursa kayıt yaptırmak gerektiği yönünde kamuoyunu yanıltıcı algı oluşturan sürücü kurslarına soruşturma açılabilecek.

ehliyet Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ehliyette stajyerlik dönemine kalmamak için "yasaya yakalanmadan belgenizi alın" gibi ifadeler kullanan ve bir an önce kursa kayıt yaptırmak gerektiği yönünde kamuoyunu yanıltıcı algı oluşturan sürücü kurslarına soruşturma açılabileceği bildirildi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzasıyla illere gönderilen yazıda, aday sürücülüğü düzenleyen mevzuata ilişkin bilgilere yer verildi.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde aday sürücülük sürecinin 2 yıl olarak belirlendiği ifade edilen yazıda, aday sürücülükle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Aday sürücülük, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacak. Aday sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle devam edecek. Aday sürücü, yanında refakatçi bulunmadan kendi başına araç kullanabilecek. Aday sürücülerin sürücü belgesi, 2 yıl içinde trafik ışıklarını 3 kez ihlal etmesi, belirlenen hız limitlerine 3 kez uymaması, sağa sola ve dönel kavşaklarda yayaların ve bisiklet kullanıcılarının geçiş hakkını 3 kez ihlal etmesi, okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini 3 kez ihlal etmesi, bu sürede emniyet kemerini 3 kez takmaması, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olması, bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması, ölümlü trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet vermesi veya bu sürede bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü araç kullanması durumunda iptal edilecek."

Belgesi iptal edilene psikoteknik değerlendirme geliyor

Sürücü belgesi iptal edilen aday sürücülerin tekrar belge alabilmek için kursa devam ederek sınavlarda başarılı olmaları gerekecek.

Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzman muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunlu olacak. 

Ayrıca sürücü kurslarının eğitimlerinin ve sınavlarının daha kaliteli hale gelmesi için bakanlıkça gerekli çalışmaların devam ettiği ve bu konudaki süreçlerin dikkatle yürütüldüğü de yazıda vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Bu süreçte bazı sivil toplum örgütleri ve sürücü kursları aday sürücülükle ilgili kamuoyunu yanıltıcı bilgiler vererek bu süre içinde, 'aday sürücünün yanında refakatçi olması gerektiği', '8 Eylül 2015 tarihinin son tarih' olduğu, 'kendi başına araç kullanamayacağı' , 'ehliyet almanın zorlaşacağı' ve yasada farklı bir şey istenmiş gibi 'yasaya yakalanmadan' belge alınması gerektiği gibi yanlış beyanlarla bir an önce sürücü kurslarına kayıt yaptırmaları istenerek yanıltıcı bir algı oluşturulmaktadır."

MEB'in yazısında, "kamuoyunu yönlendirmek amacıyla yanıltıcı tanıtım ve reklam yaparak, halkı psikolojik etki altına alan ve telaşa yol açan kurslara fırsat verilmemesi, MEB'in illere gönderdiği bu yazı çerçevesinde ilgililerin bilgilendirilmesi, sürücü kurslarının bu yönde denetlenmesi ve gerekirse inceleme ya da soruşturma açılması" istendi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.