banner

Erdoğan: İmkanlarımızı eğitimde niteliğe ayırma zamanı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Genel Kurul üyeleri ve üniversite rektörlerini kabul etti. Erdoğan, bugün üniversitelerde 148 bin 903 akademik personelin bulunduğuna işaret ederek, "Nicelik sorununu büyük ölçüde çözdüğümüze göre, bundan sonra artık dikkatimizi ve imkanlarımızı niteliğin yükseltilmesine hasredebiliriz. Ülkemizden, dünyadaki başarılı üniversiteler listelerine, onlarca üniversitenin girmesini sağlamak mecburiyetindeyiz" dedi.

cumhurbaskanı erdoganCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Genel Kurul üyeleri ve üniversite rektörlerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabulde yaptığı konuşmada, genel olarak eğitim sisteminin özel olarak da yükseköğretim kurumlarının, üniversitelerin meselelerini konuşmak ve tartışmak üzere bir araya gelindiğini ancak toplantının milletçe üzüntü ve öfke içinde olunan bir günde gerçekleştiğini dile getirdi.

Erdoğan, bugün daha ziyade eğitim meseleleri üzerinde fikir teatisinde bulunmak istediğini dile getirerek, terörün, gündemi kilitlemesine, bloke etmesine izin vermeyeceklerini kaydetti. Terör örgütüyle ve diğer çetelerle mücadele ederken aynı zamanda devletin ve milletin tüm işlerini de hassasiyetle takip edeceklerini, gündemdeki işleri hayata geçireceklerini vurgulayan Erdoğan, hitap ettiği kişilere, "Türkiye'nin yükseköğretim alanında katettiği mesafenin en yakın şahitleri sizlersiniz" dedi.

Erdoğan, sorunların, sıkıntıların, eksiklerin, ihtiyaçların olduğunu ifade ederek, yükseköğretime geçişteki tıkanıklığın açılmış olmasının dahi Türkiye için tarihi önemde bir başarı olduğunu söyledi.

Geçen 12 yılda, Türkiye'nin 81 ilinin tamamında üniversite kurarak, vakıf üniversitelerini teşvik ederek, 76 olan üniversite sayısını 193'e çıkararak, bu meseleyi çözdüklerini belirten Erdoğan, 2002'de Türkiye'de 532 fakülte varken, bugün bunun bin 579'a yükseldiğini anlattı.

İleri teknoloji gerektiren çalışmalara ağırlık verilmeli

Endüstri sayısının 289'dan 631'e, yüksekokul sayısının 173'ten 485'e, meslek yüksek okulu sayısının ise 417'den 923'e yükseldiğini aktaran Erdoğan, aynı şekilde profesör sayısının 9 bin 396'dan 20 bin 879'a, doçent sayısının 5 bin 367'den 14 bin 140'a, yardımcı doçent sayısının 11 bin 190'dan 33 bin 323'e, okutman sayısının ise 5 bin 435'den 10 bin 239'a ulaştığını bildirdi.

Erdoğan,  bugün üniversitelerde 148 bin 903 akademik personelin bulunduğuna işaret ederek, "Nicelik sorununu büyük ölçüde çözdüğümüze göre, bundan sonra artık dikkatimizi ve imkanlarımızı niteliğin yükseltilmesine hasredebiliriz. Ülkemizden, dünyadaki başarılı üniversiteler listelerine, onlarca üniversitenin girmesini sağlamak mecburiyetindeyiz" dedi.

Akademik başarılarıyla araştırma, geliştirme faaliyetlerinde elde ettikleri sonuçlarla Türkiye'nin gurur kaynağı üniversiteleri görecekleri günlerin yakın olduğuna inandığını dile getiren Erdoğan, bir önceki yıla göre, bir sonraki yılın daha başarılı olduğunu görmenin, bu umutlarını artırdığını söyledi.

Erdoğan, bunun için hem hükümete hem de üniversitelere düşen çok önemli görevlerin olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin altyapısı güçlü alanları sanayiye, tarıma, hayvancılığa, madenciliğe olduğu kadar, ileri teknoloji gerektiren çalışmalara da ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.

Önümüzde 2023 hedeflerimiz var

Artık üretmenin tek başına yetmediğini belirten Erdoğan, "Araştırmak, geliştirmek, tasarlamak, en az üretmek kadar önemli hale geldi. Kamu kuruluşlarıyla özel sektörüyle üniversitesiyle el ele vererek güçlerimizi ve imkanlarımızı en iyi şekilde kullanarak süratle bunu başarmalıyız" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin geçen 12 yılda daha önceki 30, 50, 70 yıla denk hizmetleri hayata geçirdiğine vurgu yaparak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Şimdi önümüzde 2023 hedeflerimiz var. Yaşanan hiçbir olumsuzluğun bizi bu hedeflerimizden uzaklaştırmasına asla izin vermeyeceğiz. Sadece bununla da yetinmeyeceğiz, hemen arkasından 2053, 2071 vizyonumuzu hayata geçirmenin çabası içerisinde olacağız. Türkiye'nin önünü terörle, çetelerle, siyasi ve sosyal çalkantılarla kesmek isteyenlere verilecek en güzel cevap bu olacaktır. Yüksek öğretim kurumumuzun ve üniversite rektörlerimizin, milletimizin kendilerinden beklentilerinin bilincinde olduğuna inanıyorum. Öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımıza yeni öğrenim yılında başarılar diliyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.