banner

2016 yılı sınav takvimi belli oldu
2016 yılında yapılacak sınavların ve sonuçlarının açıklanacağı tarihler şimdiden belli oldu. Sınav takvimine göre, YGS 13 Mart’ta sonuçlar 25 Mart’ta, LYS 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde yapılacak ve sonuçlar 18 Temmuz’da ilan edilecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, ÖSYM yönetimi olarak kurumun tarihinde bir ilke daha imza attıklarını belirterek, konuya ilişkin, 2016 yılı itibarıyla ÖSYM tarihinde sınav sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı önceden belli olacak ve kamuoyu tarafından bilineceğini açıklamıştı.

Prof. Dr. Ömer Demir, bu uygulamayla adayların sınav sonuçlarının önceden hangi tarihte açıklanacağı hakkında bilgi sahibi olacaklarını, kişi ve kurumların planlamalarını bu zaman çizelgesine göre belirleyebileceklerini söyledi.

YGS 13 Mart’ta, sonuçlar 25 Mart’ta

Üniversiteye girişte ilk aşama olarak uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 13 Mart’ta yapılacak, sonuçlar 25 Mart’ta açıklanacak. YGS başvuruları ise 6-20 Ocak’ta alınacak. YGS’nin ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) haziran ayında yapılacak. Sonuçların 18 Temmuz’da netleşecek olan LYS için başvuru tarihleri ise 1-14 Nisan. LYS tarihleri ise şu şekildedir;

LYS-4 (Sosyal Bilimler): 18 Haziran

LYS-1 (Matematik): 19 Haziran

LYS-5 (Yabancı Dil): 25 Haziran

LYS-2 (Fen Bilimleri): 25 Haziran

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 26 Haziran

Genel KPSS 29 Mayıs’ta, KPSS ÖABT 24 Temmuz’da

ÖSYM’nin sitesinde yer alan sınav takvimine göre, bazı sınavların yapılacağı ve sonuçlarının açıklanacağı tarihler ise şöyle;

- Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ilkbahar dönemi 27 Mart’ta olacak. Başvuruların 3-15 Şubat tarihlerinde alınacağı sınavın sonuçları 14 Nisan’da açıklanacak. YDS’nin sonbahar döneminde yapılacak sınavı 4 Eylül’de yapılacak. Bu sınavın başvuru tarihleri 29 Haziran-18 Temmuz, sonuçları ise 22 Eylül’de açıklanacak.

- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar döneminde 8 Mayıs’ta uygulanacak olan sınava başvurular 15-28 Mart’ta alınacak. Sonuçlar 25 Mayıs’ta açıklanacak. ALES’in sonbahar dönemi sınavı 20 Kasım’da yapılacak. Başvuru tarihleri 27 Eylül-10 Ekim, sonuçlar 1 Aralık.

- Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS Lisans-Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek, sonuçlar 9 Haziran’da duyurulacak. Sınava başvurular ise 17-31 Mart’ta alınacak.

- KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), 24 Temmuz’da. Sınav sonucunun 11 Ağustos’ta açıklanacağı sınav için başvurular 17-31 Mart tarihleri arasında yapılacak.

- KPSS ön lisans düzeyi 22 Ekim’de, ortaöğretim düzeyi ise 23 Ekim’de. Her iki sınavın sonuçlarının açıklanacağı tarih 10 Ekim. Başvurular ise 9-24 Ağustos tarihlerinde alınacak.

- Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 31 Temmuz’da gerçekleştirilecek, sonuçlar 11 Ağustos’ta ilan edilecek. Bu sınavın başvuru tarihleri ise 31 Mayıs-13 Haziran olarak belirlendi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.