banner

Matematik ve Türkçe derslerine ulusal politika
MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Gençoğlu, "Türkçe ve matematik derslerine yönelik uygulamalar ulusal bir politika haline getirilerek öğretmenlerimizin ihtiyaç duyacağı tüm destek kendilerine verilecek" dedi. 

matematik_ders

 

 

 

 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, ilkokullarda, Türkçe ve matematik derslerinde öğretim programlarındaki kazanımları yeterince edinememiş öğrencilere yönelik yetiştirme programları başlatılacağını belirtti. Gençoğlu, bu programların ulusal bir politika haline getirileceğini bildirdi. Gençoğlu, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulundu. 
Gençoğlu, şu bilgileri verdi: "Tüm öğrencilerimizin yapabilirliğini ve öğrenme gücünü önemseyen, öncelikle dezavantajlı çocuklara yönelik bu anlamda pozitif ayrımcılık yapan bir yetiştirme programı getireceğiz. Öncelikle ilkokullarda, Türkçe ve matematikderslerinde öğretim programlarındaki kazanımları yeterince edinememiş öğrencileri kapsayacak yetiştirme programları açılacak. Akran öğrenmesi ve yetiştirme programları gibi tedbirlerin dahil olduğu ek çalışmalarla bu çocuklarımızın, ilkokul seviyesinde Türkçe ve matematik dersleri bakımından geride olmaktan kaynaklanan sorunlarını çözmüş olacağız. Bu programlara yönelik uygulamalar ulusal bir politika haline getirilerek öğretmenlerimizin bu konuda ihtiyaç duyacağı hizmet içi eğitimler bakımından gerekli tüm destek kendilerine verilecek."

Ülke geneline yaygınlaştırılacak
Gençoğlu, bu durumdaki öğrenciler için yetiştirme programlarının, gelecek eğitim öğretim döneminden itibaren ön çalışmalarla uygulanmaya başlanacağını, daha sonra ülke geneline yaygınlaştırılmasının planlandığını dile getirdi. Öğrencilerin hangi zaman dilimlerinde yetiştirme programlarına alınacağına ilişkin çeşitli alternatifleri değerlendirdiklerini aktaran Gençoğlu, ayrıca programı verecek öğretmenlerin de bir eğitim sürecinden geçirileceğini vurguladı. Genel Müdür Gençoğlu, yönetmelikle okul öncesi eğitim kurumlarına rehber öğretmenlerin yeniden atanabilmesinin önünü açan bir düzenleme getirildiğini de sözlerine ekledi.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.