banner

‘Okul kazaları’ TBMM gündeminde
Çocuklarını, okullardaki fiziksel güvenlik eksiklikleri ve ihmallere kurban veren bir grup aile, sorumlu okul idarecileri ve öğretmenlerin bir an önce görevden alınmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ile TBMM'de basın toplantısı düzenleyen aileler, beraberinde kaybettikleri çocuklarının fotoğrafını da getirdi. Konuşurken yer yer zorlanan ve ağlayan anne, babalar, taleplerini anlatmakta zorlandı.

9 yaşında ölen Umut Balık'ın babası Ercan Balık, çocuğunun Uşak Eşme'de okuduğu yatılı okulun bahçesindeki fosseptik çukuruna düşerek boğulduğunu anlatırken, ağladı ve konuşmasını tamamlayamadı.

İzmir'de okulun yaya kapısı kilitliği olduğu için yöneldiği araç giriş kapısında arada kalarak yaşamını yitiren 17 yaşındaki Anıl Erdem'in babası Doğan Erdem, sorumluların 1 gün, 3 gün de olsa cezaevine girmediği sürece bu olayların devam edeceğini belirterek, yetkilileri göreve çağırdı.

4 yaşındayken, okulun bozuk kapısı üzerine düştüğü için yaşamını yitirdiği belirtilen Mehmet Ali Yavuz'un babası Şevket Yavuz, ''Çocuklarımın başarısı için burada olmak isterdim. Başka analar, babalar ağlamasın, çocuklar ölmesin. Tek istediğimiz kimse ağlamasın'' diyerek, duygularını dile getirdi.

Okuldaki yangın tatbikatı sonrasında yaşamını yitiren 17 yaşındaki Onur Akgün'ün ağabeyi Özgür Akgün, adalet isteyerek, sorumluların görevden alınmasını talep etti. Akgün, ''Bakan'a sesleniyorum: Bir empati yapsın, bu, kendi çocuğuna yapılsaydı ne yapardı'' dedi.

‘Psikolojik, hukuki destek’

Daha sonra grup adına, oğlu Efe'yi, okuldaki tuvalette lavabonun kırılan parçasının boynunu kesmesiyle kaybeden Nurdan Boz açıklama yaptı.

Boz, kendilerini, ''devletin okullarında sapasağlam emanet ettikleri çocuklarını, fiziksel güvenlik eksiklikleri, ihmaller nedeniyle okul çatısı altında kaybeden aileler'' olarak tanıttı. Boz, seslerini, taleplerini duyurmak, başka çocukların okullarda yaşamını yitirmemesi için Hükümet'i, Meclis'i göreve çağırmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Bir çoğunun ilk kez Meclis'e geldiğini ifade eden Boz, ''Ankara'ya, Meclis'e bir bayram günü çocuklarımızın başarılarını kutlamak için gelmek isterdik. Ancak gelişimiz, çocuklarımızın hesabını sormak ve başka ailelerin aynı acıları yaşamasının önüne geçmek içindir. Her birimizin acısı çok büyük. Ancak her geçen gün bu büyük acımızı katlayarak büyüten gelişmeler devam ediyor'' diye konuştu.

Boz, son 2 yılda en az 15 çocuğun, okulda meydana gelen kazarlarda yaşamını yitirdiğini, yüzlercesinin yaralandığını bildirdi.

Gündem Çocuk Çocuk Hakları Merkezi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'na verdikleri ''Okullarda Fiziksel Güvenlik Sistemi Proje Önerisi''ne aradan 3 ay geçmesine rağmen yanıt alamadıklarını ifade eden Boz, geçen bu süre içinde 4 çocuğun daha yaşamını yitirdiğini belirtti.

Boz, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunla, 5 yaşındaki çocukların hiçbir okul öncesi eğitim almadan, sosyal alan tecrübeleri olmadan kalabalık ve kendileri için güvenli olmayan okul ortamlarına gireceğini savundu. Boz, ''Bir önlem alınmazsa, önümüzdeki dönem okullarda daha fazla sayıda çocuğun yaşamına mal olacak olayları şimdiden öngörmek kehanet olmayacaktır'' dedi.

Çocuklarının yaşamını yitirmesinden sorumlu okul idarecileri ve öğretmenlerin bir ön önce görevden alınmasını isteyen anne Boz, okullarda fiziksel güvenlik sistemi kurulmasını önerdi.

Boz, okulda çocuğunu yitiren ailelere, hukuki, psikolojik ve sosyal destek verilmesini talep ederek, ''Konuyla ilgili taleplerimize cevap vermeyen Milli Eğitim Bakanı ile görüşmek, taleplerimizi iletmek istiyoruz'' dedi.

Çocuklarını ''devlet babaya'' emanet ettiklerini ancak cansız bedenlerini teslim aldıklarını söylerken gözleri dolan Boz, devletin kendilerinden özür dilemesini istedi.

CHP'li Nur Serter de önlem alınmazsa, okul kazalarına, ''okul cinayetleri'' diyeceklerini ifade etti. Eğitimi makyajlamanın kolay olduğunu belirten Serter, okullarda dağıtılacak tabletlerden daha önemlisinin, çocukların yaşam güvenliğinin sağlanması olduğunu vurguladı.

Çoğu ailelenin, açılan davaların takibi için gerekli ekonomik güçten yoksun olduğunu dile getiren Serter, bir okulda kaza sonucu bir öğrencinin yaşamını yitirmesi halinde bunun takipçisinin aileden önce bakanlığa düştüğünü söyledi.

Bu arada daha önce basın toplantısı düzenleyeceği bildirilen CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil basın toplantısına katılmadı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.