banner

Öğrenciden çalınamaz araba!
Tekirdağ Malkara Hüsniye Hanım Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni ve 2 öğrencisi, otomobillerin çalınmasını engelleyen bir sistem geliştirdi. Sistemi bir otomobile takan ve Hükümet Meydanı'nda sergileyen öğretmen ve öğrenciler, herkesin takdirini topladı.

Tekirdağ Malkara Hüsniye Hanım Anadolu Teknik Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojileri alan şefi öğretmeni Tahsin Pakgül ve 12'nci sınıf öğrencileri 18 yaşındaki Mehmet Onur ve Mert Tekin, geçen aralık ayında otomobillerin çalınmasını engelleyen bir sistem geliştirmek için çalışmalara başladı https://indigenerics.com. Ekip, yaklaşık 5 ay süren çalışmanın ardından test için bir otomobile gizli bir düğme taktı ve sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol etti.

Ekip, sistem çalışınca da Hükümet Meydanı'nda halka sergiledi. Otomatik olarak devreye girerek otomobilin çalışmasını engelleyen sistemin düğmesinin yerini bilmeyen, kontağı çevirse bile aracı çalıştıramıyor.

Malkara Hüsniye Hanım Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojileri alan şefi öğretmeni Tahsin Pakgül, bu sistemin kendilerine 150 liraya mal olduğunu belirtti. Pakgül, "İlk olarak beyni oluşturduk. Daha sonra kontrol sisteminin denemelerini yaptık. Elektronik devre elemanlarını faaliyete geçirdik. Yaptığımız sistemde biyot, kondansatör, zaman roleleri kullandık. Daha sonra kapı tetiklemeleri, kontak anahtarı ve kumandaları geliştirdik. Sistem, ithal bir düğmeden oluşuyor. Bu düğme dokunmatik bir düğme. Sistemi devre dışı bırakan bir düğme. Aracın çalışmasına müsaade etmiyor. Bu düğmeyi aracınızın gizli bir bölümüne veya istediğiniz bir yerine monte ediyorsunuz. Sistem 15 saniye içerisinde otomatik olarak devreye giriyor ve araç kapılarını da kapatıyor. Aracın çalışmasına müsaade etmiyor" dedi.

Sistem 15 saniye içinde devreye giriyor

Tahsin Pakgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gizli güvenlik sistemi (otomatik gizli kontak) sistemi monte edilen araç, kontak anahtarı araç üzerinde sürücü tarafından bırakıldığında veya unutulduğunda veya bir türlü anahtar çalındığında kötü niyetli kişileri engellemek için yapılan bir sistemdir. Aracı sürücü arabayı durdurup terk ettiğinde sistem 15 saniye içerisinde otomatik olarak devreye giriyor ve araç kapılarını kapatıyor. Bu sistem sayesinde aracı yalnızca araç sahibi çalıştırabilecektir. Paten başvurusunda henüz bulunmadık. Ancak yakın zamanda başvurumuzu yapacağız."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.