banner

Türk Filmleri dünyaya açıldı
İzmir Sinema Derneği'nin Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirdiği 3. Hong Kong Türk Filmleri Festivali, Hong Kong'un alışveriş merkezi Elements'in The Grand Sinemalarında başladı.

Festivalin açılış kokteyline, Hong Kong Başkonsolosu Haldun Tekneci, ''Saç'' filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu ve ''Kaybedenler Kulübü'' filminin oyuncusu İdil Fırat katıldı. Başkonsolos Haldun Tekneci, Türk sinemasının Hong Kong'taki bir festivalde temsil edilmesinin gurur verici olduğunu belirterek, '' Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen festivalde 9 film gösterilecek. Türk sinemasının son dönemde yükselen bir çizgisi var'' dedi. Festival organizatörü ve İzmir Sinema Derneği Başkanı Kayhan Kırmızıgül, Türk sinemasının Hong Kong'ta varlığını hissettirdiğini, uluslararası alanda aldığı ödüllerle büyük ilgiyle karşılandığını söyledi. Festivalde, Nuri Bilge Ceylan'ın 64. Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nü aldığı ''Bir Zamanlar Anadolu'da'', Ömer Faruk Sorak'ın ''Aşk Tesadüfleri Sever'', Tolga Örnek'in ''Kaybedenler Kulübü'', Tayfun Pirselimoğlu'nun ''Saç'', Seren Yüce'nin ''Çoğunluk'', Çiğdem Vitrinel'in ''Geriye Kalan'', Derviş Zaim'in ''Gölgeler ve Suretler'', Ümit Ünal'ın ''Nar'', Hasan Tolga Pulat'ın yönettiği ''Güzel Günler Göreceğiz'' filmleri 22 Nisan'a kadar gösterilecek.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.