banner

Çocuklar Anayasa için Taksim’de toplanıyor
Çocuk Vakfı, TBMM Başkanlığı’nın himayelerinde, Anayasa İçin Çocuk Görüşü alınması amacıyla Anayasa ve Çocuk Buluşmaları’nın ikincisini 28 Nisan, Cumartesi saat 11.00’de İstanbul Taksim Meydanı’nda gerçekleştirecek.

çocuk anayasa buluşmasıİstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Demokrasi Eğitimi ve Öğrenci Meclisi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Anayasa İçin Çocuk Görüşü Kürsüsü’nü bu hafta Fatih Öğrenci Meclisi Başkanı Şeyda Nur Özer yönetecek. Kürsü programına 18 yaşa kadar bütün çocuklar katılabilecek ve görüş açıklayabilecek.

Anayasa için Çocuk Görüşü Buluşması’nın bu haftanın konukları çocuk kitabı çizerleri. Buluşmaya katılacak çizerler yeni anayasa konusundaki görüşlerini çizgiyle yorumlayacak ve imzalı kartları bir hafta sonraki buluşmada görüş bildirecek çocuklara armağan edilecek.

Çocuk Vakfı, Anayasa İçin Çocuk Görüşü çalışmalarının 81 il, 957 ilçe ve köylerde gerçekleşmesi için bir dizi program gerçekleştirecek.Yazılı,sözlü ve görüntülü çocuk görüşleri alındıktan sonra Anayasa İçin Çocuk Görüşü raporu hazırlanacak ve TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Çocuk görüşleri çerçevesinde anayasada yer alması önerilen maddeler gerekçeleriyle yazılarak TBMM Uzlaşma Komisyonu Üyeleri’ne gönderilecek. Bu amaçla, Çocuk Vakfı tarafından 250’yi aşkın sosyal bilimciye mektup gönderildi.

Anayasa’dan Önce Çocuk Yasa!.. başlığı altında gerçekleşecek ülke ölçekli kampanyada şu özel iletiler yer alacak: Anayasada Çocuk Büyük Eşit Olsun, Anayasanın Dilini Çocuklar Da Anlasın!.., Çocuklarında Görünür Olduğu Bir Anayasa İsteriz, Yaşasın Türkiye Çocuk Cumhuriyeti, Çocuklar Anayasa İçin Kürsüye!..

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.