banner

Devlet 350 bin öğretmeni nasıl atayacak?
Eğitim fakültesi sayısı son 10 yılda 63'ten 97'ye, fen edebiyat fakültesi sayısı 91'den 184'e çıktı. Halen 600 bin öğretmen adayı var. Formasyon kararına tepkiler sürüyor. İstanbul Üniversitesi’nde de yüzlerce öğrenci dün kararı protesto etti.

istanbul üniversitesi formasyon protestosuYÖK’ün, fen edebiyat, dil tarih coğrafya ve ilahiyat fakültelerindeki öğrencilerin öğretmen olmalarını sağlayan pedagojik formasyonu kaldırması üniversitelerde gösterilere yol açarken, bu kararı aldıran istatistikler hem mezunların istihdam sorunları, hem de üniversitelerdeki arz talep dengesi dikkate alınmadan gerçekleşen büyümeyi gözler önüne seriyor: Eğitim fakültelerinin sayısı son 10 yılda 63’ten 97’ye, fen edebiyat fakültelerinin sayısı ise 91’den 184’e yükseldi. Eğitim fakülteleri yüzde 54, fen edebiyat fakülteleri yüzde 102 büyüdü. Halen, mevcut öğretmen sayısına eşdeğer sayıda, yani 600 bin öğretmen adayı eğitim görüyor.

YÖK’ün 5 Nisan’daki genel kurul toplantısında aldığı karar sadece fen edebiyat fakülteleriyle ilgili değil. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ndeki okulöncesi öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği programlarına, mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarına öğrenci alınmayacak. Bu bölümler kapatılacak. Okulöncesi öğretmenliği, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, özel eğitim bölümü öğretmenlikleri hariç tutularak eğitim fakültelerindeki ikinci öğretim programları kapatılacak. Bu yolla 15 bin kontenjan kısıtlanmış olacak. Bu karardan mevcut fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin etkilenmemesi ve mağdur olmaması içinse YÖK’ün çalışmaları sürüyor. 3 Mayıs’taki genel kurulda bu yönde karar alınması bekleniyor.

YÖK üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman pedagojik formasyonun kaldırılmasının ardında MEB ile birlikte yaptığı öğretmen istihdamındaki sıkıntıları, arz talep dengesizliğini gidermeye yönelik çalışmaların olduğunu belirtiyor. Şişman, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmen yetiştirme ile ilgili bir stratejik belge ve plan hazırlama çabası içinde olduğunu belirterek “Temel konu, nicelikten çok nitelik üzerinde yoğunlaşma gereğidir. Bu çerçevede Mili Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı, beklentileri ve mezunlar dikkate alınarak Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu, YÖK Genel Kurulu’nun takdirine bazı öneriler sundu” diye konuştu. Prof. Dr. Şişman rakamlarla ortaya konan durumun öğretmen yetiştirmede yeni bir strateji geliştirilmesini gerekli kıldığını belirterek şu istatistikleri verdi:

* Fen edebiyat fakülteleri sayısı yüzde 102 arttı

* Türkiye’de 87 temel alanda ve 146 branşta öğretmen istihdamı gerçekleştiriliyor.

* Eğitim fakülteleri her yıl 40 bin mezun veriyor.

* Eğitim fakültelerinin sayısı son 10 yılda 63’ten 97’ye, fen edebiyat fakültelerinin sayısı ise 91’den 184’e yükseldi.

* Son 10 yılda eğitim fakülteleri yüzde 54 büyürken fen edebiyat fakülteleri yüzde 102 büyüdü.

* Fen edebiyat fakültelerindeki öğrenci ve mezun sayısında da önemli artış var. 2001-2002 ile 2009-2010 yılları arasında eğitim fakültelerinde okuyan öğrenci oranı yüzde 13.63, mezun öğrenci oranı da ise yüzde 27.39 arttı.

* Son 10 yılda fen edebiyat fakültelerinde okuyan öğrenci sayısındaki artış çöküşü göz önüne seririyor. Okullarda artış oranı yüzde 67.12, mezun öğrenci oranı ise yüzde 44.63 olarak gerçekleşti.

* Şu anda halen MEB’de istihdam edilen öğretmen sayısına eşdeğer sayıda öğretmen adayı, eğitim fakülteleri ve öğretmenliğe kaynaklık eden diğer fakültelerde eğitim görüyor.

10 yıl önce 72 bin kişi atama bekliyordu, şimdi 350 bin kişi

Türkiye’de 148 bin öğretmen açığı varken Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 10 yıl önce atama bekleyen öğretmen sayısı 72 binken bugün yanlış politikalar yüzünden 350 binlere çıktığı görüşünde:

“Adam gibi atama politikası oluşturamayanlar, en kolay yolu bulmuş ve fen edebiyat fakültelerini oyun dışı bırakmayı tercih etmiştir. 200 bin öğrencinin umutlarını tükettiklerini fark edemeyenler, bir çırpıda fen edebiyat fakültelerini gözden çıkarıyor. Eğitim fakültesi mezunlarının öğretmen olarak, öncelikli atanmasına kimsenin itirazı yok. Ancak, bugüne kadar fen edebiyat mezunlarını öğretmen olarak atayanlar sizler değil miydiniz? Bugün, sadece 11 üniversiteye bağlı eğitim fakültesinde, lise branş öğretmeni yetiştirilmektedir. Bu kararınız, gelecekte lise branş öğretmeni ihtiyacı yaratmayacak mıdır? Yeni ihdas ettiğiniz 4+4+4 sisteminin branş öğretmeni ihtiyacını arttıracağını da söyleyen, aynı Milli Eğitim Bakanlığı değil mi?”

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.